لزوم پاسخگویی حوزه نسبت به نیازهای انقلاب اسلامی

استاد محمد هادی مفتح

حوزه های علمیه نمی توانند حساب خودشان را از حساب نظام جدا کنند به هر حال مردم با گوش دادن به حرف علما و روحانیون پای کار آمدند انقلاب کردند و بعد از انقلاب هم وارد جنگ شدند و در مراحل بعدی سختی ها را تحمل کردند لذا اکنون حوزه نمی تواند شانه خالی کند و خودش را از نظام جدا کند مردم این حرف را نمی پذیرند مردم بیان می کنند ما به واسطه حرف شما فرزندانمان را لب تیغ بردیم با توجه به حرف شما شهید دادیم پس حوزه و روحانیت و علما نمی توانند حساب خودشان را از حساب انقلاب جدا کنند و نسبت به کشور و نظام و انقلاب بی تفاوت باشند.

 

ج, 11/20/1396 - 14:58

تحول در حوزه به معنای استغنای از کتبی مانند رسائل و مکاسب و کفایه نیست

استاد محمد هادی مفتح

اصل نظریه تحول در حوزه صحبت صحیحی است که مطرح می شود اما عده ای به نادرستی این مساله را حمل بر این کردند که نظر بزرگان این است که باید این کتب تحصیلی عوض شود و دیگر رسائل و مکاسب و کفایه خوانده نشود.

 

استاد محمد هادی مفتح در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید گفت: این که طلبه ها نسبت به کتب درسی بی اعتماد شدند چند عامل می تواند داشته باشد یکی از این عوامل این است که در قیاس با پیشرفت هایی که در روش های آموزشی و تربیتی در جهان فعلی شده است عقب تر هستیم.

س, 09/28/1396 - 18:38

اهمیت اعداد ویژه در همه ادیان الهی

عدد چهل هم از جمله اعداد مقدس در ادیان است و این مطلب اتفاقی نیست در احادیث ما عدد چهل خیلی مورد تاکید قرار گرفته است «من اخلص لله اربعین صباحا» کسی که خودش را چهل روز برای خدا خالص گرداند «جرت ینابیع الحکمة من قلبه الی لسانه» چشمه های حکمت از قلب او به سمت زبانش جاری خواهد شد و پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم می فرمایند: «من حفظ علی امته اربعین حدیثا» کسی که چهل حدیث را حفظ کند و برای امت من شرح و توضیح دهد «بعثه الله یوم القیامة فقیها» در روز قیامت او به عنوان یک فقیه و دین شناس مبعوث خواهد شد در عملکرد بزرگان و عرفا هم می بینیم که نسبت به چله نشینی در مراحل سیر و سلوک اهم

ي, 08/14/1396 - 15:01

مزایا و معایب دروس آزاد حوزوی

استاد محمد هادی مفتح

حریت و آزادگی سیاسی حوزه و عدم وابستگی به حکومت که مدنظر بزرگان مراجع و مقام معظم رهبری هم هست با دروس آزاد حوزوی بیشتر تناسب دارد تا دروسی که اساتیدشان تعیین شده باشد.

 

د, 06/20/1396 - 20:24

ماه رمضان فرصت جبران کاستی ها برای رسیدن به رشد صحیح است

استاد محمد هادی مفتح

همان طور که مادر برای کنترل جنینش باید هر از چندی به دکتر مراجعه کند و کنترل کند که به صورت صحیح رشد کرده است یا نه ما هم در این دنیا باید هر از چندی مرور و بررسی کنیم که آیا رشدمان صحیح بوده است یا نه و در حال طی کردن مسیر صحیحی هستیم یا نه و تولد سالمی را برای از این دنیا به جهان آخرت رفتن در پیش داریم یا نه.

 

چ, 03/10/1396 - 11:31

ترویج بی دینی و ضدیت با دین در رژیم پهلوی علت اصلی قیام انقلابی مردم ایران بود

استاد محمد هادی مفتح

هر چه ما به معیارهای قرآنی جامعه مطلوب نزدیک شویم طبیعتا به اهداف انقلاب نزدیک می شویم و هر چه از آنها فاصله بگیریم از اهداف انقلاب فاصله می گیریم این مسائل است که باید برای نسل جدید تبیین شود که بدانند برای چه انقلاب صورت گرفت و چه اهداف و آرمان ها و مقاصدی در نظر رهبر انقلاب و مردمی بود که در این انقلاب به پیشوایی امام خمینی قیام کردند و و به پیروزی رسیدند.

 

ج, 11/22/1395 - 09:12

هفدهم ربیع الاول به واسطه میلاد خاتم پیامبران به عنوان یک نقطه عطف در تاریخ تلقی می شود

به تدریج و در طول این قرون بشریت با راهنمایی مستقیم الهی رشد کرده است و از لحاظ توانایی های درک و فهم و تعقل به جایگاهی رسیده است که آخرین پیام و آخرین پیام آور الهی بیاید و آخرین پیام های خداوند را به بشریت رساند روز هفدهم ربیع الاول آغاز چنین مرحله عظیمی در تاریخ بشریت است.

 

ج, 09/26/1395 - 08:08

رحمت و شفقت و لطف پیامبر گرامی اسلام در بیان استاد مفتح

استاد محمد هادی مفتح

انبیا همه این مشقت ها را به غرض هدایت مردم تحمل می کردند و این که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم می فرمایند: «ما اوذی نبی مثل ما اوذیت» هیچ پیامبری مانند من اذیت نشد، نشان دهنده دلسوزی و رحمت و شفقت و حرص پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم برای هدایت شدن انسان ها بیش از همه پیامبران دیگر بوده است.

 

ي, 09/07/1395 - 10:11

حضرت سجاد در قالب ادعیه، معارف راستین اسلام را به جویندگان حقیقت و علاقه مندان می رساندند

استاد محمد هادی مفتح

هر فردی که با ادبیات اهل بیت علیهم السلام و حدیث آشنا باشد و در حال و هوای کلام آن ذوات مقدسه قرار گرفته باشد، تردید نمی کند که این صحیفه منسوب به امام سجاد علیه السلام است.

 

چ, 02/29/1395 - 12:01

نگاهی به وضعیت امروز اخلاق در حوزه

استاد محمد هادی مفتح

تحصیل مطالب اخلاقی و اخلاقی عمل کردن در مسائل اجتماعی، سیاسی و مسائلی که مورد ابتلا جامعه است سبب می شود که دو برابر برای طلاب ثمر داشته باشد، اگر درست عمل کنند دو برابر اجر و پاداش دارند و اگر غلط عمل کنند دو برابر عذاب و عقاب خواهند داشت.

 

اشتراک در RSS - استاد محمد هادی مفتح