یک جزء از صد قسمت رحمت خداوند در میان مخلوقات گسترش یافته است

از روایات فریقین نقل شده است که خداوند، رحمت را 100 جزء قرار داد و از این صد جزء 99 جزء آن را برای خودش قرار داد و یک جزء آن را بین مخلوقات تقسیم کرد.

 

ج, 03/18/1397 - 12:08

تحلیلی بر واقعه فاطمیه در بیان استاد مهدوی

استاد محسن مهدوی

آیا همه این مسائل یک اتفاق ناخواسته بود، آیا این مردم یک شبه همه آن چه در مورد تنها دختر پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم می دانستند را فراموش کردند و آیا همه آن چه گفته می شد و گفته می شود دروغی بیش نیست اگر این چنین است پس مخفی بودن قبر حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها گواه بر چیست و این که به حسب روایات شیعه و سنی حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها به امیرالمومنین وصیت می کنند که من را شبانه غسل بده و کفن و دفن کن و به جز خودت و نزدیکان و خواص کسی بر من نماز نخواند حکایت از چه دارد و یا آن چه در خطبه فدکیه حضرت ایراد می نمایند گواه بر چیست؟

ش, 11/28/1396 - 11:17

اولین قدم در امر تبلیغ دین اخلاص لله است

استاد محسن مهدوی

بر هر کسی از علما و آن کسانی که معلم هستند و بر کرسی وعظ و خطابه هستند لازم است که رضای خداوند را در نیت داشته باشند و امتثال امر پروردگار را نیت کنند یا این که نیتشان ارشاد بندگان خدا باشد.

 

س, 07/04/1396 - 18:48

سر تلقب امام رضا به عالم آل محمد

استاد محسن مهدوی

لقب «عالم آل محمد» برای وجود مبارک امام رضا علیه السلام به عنوان یکی از ویژگی های برجسته این امام همام، ریشه در برگزاری مناظره ها دارد که از اهمیت و ویژگی خاصی برخوردار بودند و این اهمیت و ویژگی ناشی از حضور بزرگ ترین عالمان در جلسات و اهدافی که مامون در پس پرده تشکیل این جلسات داشته است و موفقیت و پیروزی امام علیه السلام در این جلسات بوده است و این مطلب نشان دهنده سر تلقب امام رضا علیه السلام به لقب «عالم آل محمد» بوده است.

 

چ, 05/11/1396 - 23:53

شرایط عام رسیدن به موفقیت در راه علم و شرایط خاص رسیدن به موفقیت در تحصیل فقه و اصول

استاد محسن مهدوی

در علم فقه و اصول عمده نظریاتی که مطرح می شود بر اساس توجه به نظرات اعلام خمسه است و خوب است هر کسی که وارد این دو علم می شود و مخصوصا در علم اصول به نظرات اعلام خمسه یعنی مرحوم شیخ و مرحوم محقق خراسانی و مرحوم نایینی و مرحوم آقا ضیاء و مرحوم اصفهانی توجه داشته باشد چون آنها ارکان علمیِ علم اصول هستند.

 

د, 12/23/1395 - 13:41

بررسی علل اصلی حوادث بعد از رحلت رسول خدا در بیان استاد مهدوی

استاد محسن مهدوی

طبیعی است که این دسته از مسلمانان که در ضمن دو گروه آنها را معرفی کردیم یعنی کسانی که اسلام منافقانه داشتند و کسانی که اسلام لایه ای و سطحی داشتند با رحلت نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله و سلم انحرافاتشان دو چندان می شود و اجتهادشان در مقابل نص گسترش بیشتری می یابد و حوادثی را بعد از رحلت نبی مکرم اسلام به وجود می آورند که شاید برای برخی قابل انتظار نبود.

 

چ, 12/11/1395 - 08:41

بشر حتي تاب ورق زدن کتاب فضائل امیر المومنین را ندارد

استاد محسن مهدوی

آقا رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم فرمودند: «اگر درختان قلم شوند بحار و دریاها جوهر شوند و جن و ملک نویسنده شوند باز هم نمی توانند فضائل امیر المومنین علیه السلام را بشمارند» یک قطره از دریای این فضائل در یک شب در کنار چاه های بدر به ایشان داده شد که سه هزار منقبت در این شب بر ایشان نازل شده است.

 

چ, 02/01/1395 - 20:36

موضوع مهدویت یک موضوع جهانی است

استاد محسن مهدوی

قریب به دوهزار روایت در باب مهدویت داریم، باید این روایات را به صورت اجتهادی بررسی کنیم تا جواب شبهات یا سوالات جدیدی که مطرح می شود را استخراج کنیم

 

استاد محسن مهدوی در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید گفت: موضوع مهدویت یک موضوع جهانی است و این موضوع از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است، رسیدگی به بحث مهدویت در برنامه نشست دوره ای اساتید در حد یک جلسه هم می تواند صرفا تلنگری باشد برای ورود اساتیدی که در زمینه مهدویت توانایی دارند.

 

اشتراک در RSS - استاد محسن مهدوی