استاد مهدوی:

یک جزء از صد قسمت رحمت خداوند در میان مخلوقات گسترش یافته است

از روایات فریقین نقل شده است که خداوند، رحمت را 100 جزء قرار داد و از این صد جزء 99 جزء آن را برای خودش قرار داد و یک جزء آن را بین مخلوقات تقسیم کرد.

 

استاد محسن مهدوی در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید گفت: اولیای الهی در عین حالی که سحاب رحمت هستند و از مهربانی و ترحم نسبت به همه بندگان و مخلوقات خداوند تعالی دریغ نمی کنند اما خود هرگز تشنه مهربانی و ترحم دیگران نیستند چرا که تمام نگاهشان به مهر و رحمت الهی است و هر کس مهر و رحمت خداوند رحمن و رحیم را چشید دیگر مهر و رحمت دیگران برای او مزه ای ندارد.

 

وی افزود: یکی از اخلاق فاضله و حمیده مهربانی و رحم است. خدواند خود را در «بسم الله الرحمن الرحیم» به مهربانی ستوده است و همین طور پیامبرِ خود را به خاطر این خلق نیکو در آیه 169 سوره آل عمران «فبما رحمة من الله لنت لهم» تمجید کرده است و موفقیت های ایشان را در جذب انسان های پیرامونش نتیجه رحمت و مهربانی پیامبرش دانسته است. با اینکه خداوند تعالی هم «ارحم الراحمین فی موضع العفو و الرحمة» است و هم «اشد المعاقبین فی موضع النکال و النقمة» است ولی تأکید فرموده است که رحمت او بر غضبش سبقت دارد، عن النبی صلی الله علیه و آله: قال الله عزوجل سبقت رحمتی غضبی».

 

این استاد حوزه علمیه قم بیان داشت: از روایات فریقین نقل شده است که خداوند، رحمت را 100 جزء قرار داد و از این صد جزء 99 جزء آن را برای خودش قرار داد و یک جزء آن را بین مخلوقات تقسیم کرد. از این روایت معلوم می شود که چقدر خداوند تعالی مهربان و رحیم است، رحمت و مهربانی خداوند به تنهایی 99 برابر رحمت و مهربانی همه مخلوقات است، روشن است که از آن یک درصد رحمتی هم که بین سایر مخلوقات تقسیم شده است حتما بیشترین سهم آن از انبیا و ائمه علیهم السلام و اولیای الهی و سپس پدر و مادر است و همین طور معلوم می شود که اگر کسی مهربانی و رحمت الهی را درک کرد و چشید دیگر تشنه و نیازمند مهربانی و رحمت دیگران نمی گردد.

 

وی اضافه کرد: در تاریخ نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله و سلم می خوانیم وقتی سران مکه و قریش به نزد ابوطالب آمدند و به خیال خودشان نسبت به پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم مهربانی و رحمت زیادی از خود نشان دادند و گفتند به برادر زاده خود بگو اگر ثروت می خواهی ما هرآنچه بخواهی به تو خواهیم داد اگر مقام می خواهی ما تو را سرور و رئیس خود خواهیم کرد، خلاصه به خیال خودشان پیشنهادهای سخاوتمندانه ای را مطرح کردند و گفتند در مقابل همه اینها از محمد بخواه که دست از رسالت خود و مبارزه با شرک و بت پرستی بردارد اینجا بود که رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم که محبت و مهربانی الهی را چشیده است هیچ وقع و اهمیتی به این پیشنهادات ندادند.

 

استاد مهدوی اظهار داشت: در تاریخ است که پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم خطاب به عموی خود این چنین فرمودند: اگر خورشید را در دست راست من و ماه را در دست چپ من قرار دهید (کنایه از این که سلطنت عالم را به من دهید) من هرگز دست از رسالت الهی خود بر نخواهم داشت. «من از تو به غیر از تو تمنایی ندارم    حلوا به کسی ده که محبت نچشیده» همین طور در روایات فراوانی تأکید شده است که اگر توقع رحمت از خداوند یا دیگران دارید، خود نیز به دیگران رحم کنید «اِرحَم تُرحَم».

 

وی خاطرنشان کرد: سرّ بروز و ظهور این همه رحمت در خداوند تعالی و در انبیا و اولیای الهی این است که مهربانی و رحم نیاز فطری و طبیعی انسان ها و همین طور نیاز غریزی سایر حیوانات و موجودات است و این رحمت و مهربانی بی فایده نیست چون رحمت محبت می آورد و محبت اکسیر عجیبی است که روح و روان و بلکه وجود انسان را تحت تأثیر خود قرار می دهد، انسان را جذب می کند و او را تغییر می دهد و کیمیا می کند «از محبت خارها گل می شود    و از محبت سرکه ها مل می شود    از محبت تلخها شیرین شود    و ز محبت مس ها زرین شود» «چوب معلم ار بود زمزمه محبتی    جمعه به مکتب آورد طفل گریز پای را»

 

این استاد حوزه علمیه قم در انتهای سخنانش بیان داشت: در روایت داریم که رسول الله صلی الله علیه و آله فرمودند: «ان ابدال امتی لن یدخلوا الجنة بالاعمال و لکن یدخلوها برحمة الله و سخاوة النفس و سلامة الصدور و الرحمة بجمیع المسلمین» یا در روایت دیگری از نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله و سلم نقل شده است «اطلبوا المعروف و الفضل من رحماء امتی تعیشون فی اکنافهم الخلق کلهم عیال الله و ان احبهم الیه انفعهم بخلقه و احسنهم صنیعا الی عیاله و ان الخیر کثیر و قلیل فاعله» جا دارد در این شب های عزیز با اقتدای به امیرالمؤمنین علیه السلام سر لوحه کار خود را مهر و محبت قرار دهیم تا مشمول مهر و رحمت بی کران الهی شویم./20/22/260

 

ج, 03/18/1397 - 12:08

دیدگاه جدیدی بگذارید