گنج بی پایان/ میلاد امام جواد (ع)

 امام نهم حضرت جواد الائمه علیه السلام پاسخ این پرسش را این گونه فرموده است: «الثقة بالله تعالی ثمن لکلّ غال، و سُلَّم الی کلّ عال"؛ (بحار الانوار. ج ۷۸. ص ۳۶۴). "اعتماد و تکیه بر خداوند بهای هر چیز گرانبهایی، و نردبان رسیدن به هر بلندایی است.»

 

به مناسبت میلاد پرنور و سرور جواد الأئمه صلوات الله و سلامه علیه، استاد سید محمد موسوی حجازی از اساتید حوزه علمیه قم به گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید در موضوع «گنج بی پایان» پرداخت.

 

د, 12/04/1399 - 21:04

شستنِ زنگارهای روح، آرام آرام، قدم به قدم

سیلاب را ببینید که چگونه ناگهان می آید، همه چیز را می شوید و می بَرَد، همه‌ را خسته و درمانده می کند و بعد هم با فاصله کوتاهی، اثری از او باقی نمی ماند. در مقابل دیده اید چشمه چگونه آرام آرام، آهسته اما‌ پیوسته، آب زلال از دل زمین بر روی آن جاری می کند، به گونه ای که هم دیدنش لذت دارد و هم فایده اش یکسره و مداوم است.

 

به مناسبت فرا رسیدن ماه رجب المرجب، استاد سید محمد موسوی حجازی از اساتید حوزه علمیه قم با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید در موضوع «شستنِ زنگارهای روح، آرام آرام، قدم به قدم» به گفتگو پرداخت.

 

ج, 11/24/1399 - 19:40

قدر بانوی قدر

شب قدر برتر از هزار ماه است و ماه بانوی شب قدر در کنار پدر و همسرش، برترین مخلوقاتند سخن به اینجا که برسد، زبان قلم از تکلم وامی ماند.

 

به مناسبت شهادت صدیقه طاهره زهرای مرضیه سلام الله علیها و فاطمیه، استاد سید محمد موسوی حجازی از اساتید حوزه علمیه قم با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید به گفتگو پرداخت.

 

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم در ابتدای گفتگو خاطرنشان کرد: چه کسی می تواند ادعا کند که قدر حقیقی و مقام واقعی صدیقه طاهره فاطمه زهرا سلام الله علیها را شناخته است؟

 

ي, 10/28/1399 - 16:48

زهرا اطهر (س) الگوی انسانیت و ایمان و ایثار

زهرای اطهر سلام الله علیها در ایثار کردن به خلقِ خدا کامل ترین است، در همان حال در عبادت و بندگیِ خالق، یکتاترین است و انسان کامل همین است: بنده خدا و مهربان با خلق خدا.

 

به مناسبت ایام شهادت حضرت صدیقه طاهره سلام الله علیها، استاد سید محمد موسوی حجازی از اساتید حوزه علمیه قم در موضوع «انسان؛ ایمان؛ ایثار» با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید به گفتگو پرداخت.

 

پ, 10/11/1399 - 18:05

مشقِ اخلاق با قلمِ ایمان

به مناسبت هفدهم ربیع الاول، سالروز میلاد پرنور رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم و امام الحقائق ابا عبدالله جعفر بن محمد الصادق علیهما السلام، استاد سید محمد موسوی حجازی، از اساتید حوزه علمیه قم با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید در موضوع: «مشقِ اخلاق با قلمِ ایمان» گفتگو پراخت.

 

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم گفتگو را با اشاره به آیات نخست سوره «قلم» آغاز نمود: چه ترکیبِ زیبایی! چه چینشِ افسونگری! بعد از نام خدای رحمان و رحیم، می شنویم "ن وَ الْقَلَمِ وَ ما يَسْطُرُونَ".

س, 08/13/1399 - 09:39

زحمتِ من، اجرتِ تو!!

شیطان هایِ انسانی نقشه ای عجیب کشیده بودند؛ از هر قبیله ای یک جوان‌ انتخاب شد تا نیمه شب بر خانه محمد امین صلی الله علیه و آله و سلم هجوم بَرَند و او را در بستر بکشند و به این شکل هم خونش بین همه قبایل تقسیم شده، بنی هاشم مجبور شود به خون بهاء راضی گردد، و هم به زعم خودشان فتنه پیامبریِ محمد امین فرو بنشیند!

 

به مناسبت فرا رسیدن ماه ربیع الاول و آغاز هجرت پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم از مکه مکرمه به یثرب، استاد سید محمد موسوی حجازی در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید به گفتگو پرداخت.

 

ي, 07/27/1399 - 12:08

آزادی و آزادگی در مکتب حسینی

انسان بنابر طبیعت فطری اش میل به سروری و عزت دارد و از نوکری و ذلت بیزار است. خداوند متعال به انسان‌ کرامت نفس عطا کرد و مدال «لقد کرّمنا بنی آدم» بخشیدش تا خود را بی دلیل «ذلیل» نکند.

 

به مناسبت فرا رسیدن ایام عزای حسینی، استاد سید محمد موسوی حجازی از اساتید حوزه علمیه قم با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید به گفتگو پرداخت.

 

پ, 05/30/1399 - 00:11

غدیر یعنی بازگشت به مسیر صحیح جانشینی پیامبر

قطعا پیامبر گرامی اسلام به دستور الهی و به وظیفه آسمانیِ خود عمل کردند و شخصیتی چون علی علیه السلام را به عنوان جانشینِ خود معرفی کردند، اما سقیفه نشینان، علمِ محض و نور خالص را کنار گذاشتند و جهل، نادانی و ظلمت را به جایش نشاندند.

 

به مناسبت عید سعید غدیر خم، استاد سید محمد موسوی حجازی از اساتید حوزه علمیه قم با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید به گفتگو پرداخت.

 

ش, 05/18/1399 - 16:39

عطر بهشت، از راهِ دور!

ارزش زیارت امام حسین سلام الله علیه در شب نیمه شعبان و یا امام رضا علیه السلام در روزِ زیارتی خاص آن حضرت (۲۳ ذیقعده و یا روز دحو الارض) بالاتر و بیشتر از ایامِ غیر مخصوص خواهد بود.

 

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، استاد سید محمد موسوی حجازی از اساتید سطوح عالی حوزه علمیه قم در موضوع «زیارت» به گفتگو پرداخت.

 

چ, 04/25/1399 - 01:29

سلاح انبیاء

نتیجه سومِ نیایش و دعا، اثرات اُخروی آن است. مضمون روایات صحیح آن است که اگر استجابت دعا به صلاح مومن نباشد، پاداش این دعا در قیامت و در نامه اعمالش به گونه ای منعکس می شود که آن بنده آرزو می کرد که کاش دعاهای مستجاب شده اش نیز ذخیره قیامتش می شد.

 

استاد سید محمد موسوی حجازی از اساتید حوزه علمیه قم با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید با موضوع دعا و نیایش به گفتگو پرداخت.

 

اشتراک در RSS - استاد سید محمد موسوی حجازی