استاد محمدی مجد مطرح کرد؛

حضرت خدیجه اول بانوی اسلام

حضرت خدیجه کبری سلام الله علیها یکی از چهار زن نمونه عالم هستی هستند که خداوند متعال اراده کرده است در کنار دریای عظمت رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم همسنگ ایشان باشند،  بله حضرت خدیجه سلام الله علیها نمایان گر وجهی دیگر از اعجاز الهی در خلقت یک زن کامل در مقابل یک مرد کامل بودند.

 

استاد احمد محمدی مجد در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید گفت: زندگی های مشترک معمولا فراز و فرودهایی از جهات مختلف دارند آن چه باعث تفاوت زوجین و برجستگی آنان بر دیگران می شود نحوه عملکرد آنان در این فراز و فرودها است همان طور که امام علی علیه السلام فرمود: «فی تقلب الاحوال تعرف الرجال» در مشکلات است که جوهره انسان ها آشکار می گردد. با این مقدمه حضرت خدیجه سلام الله علیها می توانند در دورانی که عوامل متعدد استحکام بنیان خانواده را تهدید می کند الگویی شایسته برای زنان ما باشند.

 

وی افزود: حضرت خدیجه سلام الله علیها با برخورداری از یک زندگی مرفه در قبل از ازدواج وارد خانه پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم شدند و مدت ها هم زندگی آنان بدون تنش های مادی و غیر مادی سپری شد اما با شروع بعثت پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم مشکلات مختلف این خانواده را آماج خود قرار داد؛ اذیت و آزار مشرکین، محاصره اجتماعی از طرف اکثریت مشرک جامعه و غیره. اوج این تهدیدها و سختی ها زمانی بود که علاوه بر مشکلات قبلی محاصره اقتصادی هم به آن اضافه شد و این خانواده مجبور شدند همراه با مسلمانان در شعب ابی طالب زندگی کنند.

 

این استاد حوزه علمیه قم بیان داشت: دوران طاقت فرسا و طولانی سه ساله محاصره برای خانمی که در ناز و نعمت بوده و الان  به جای صندلی های ساخته شده از عاج فیل و تخت های تزیین شده با پارچه های ابریشمی باید بر روی خاک تفتیده بنشیند و به جای کاخ ها و سایه بان های همراه با نسیم در زیر آفتاب سوزان شعب ابی طالب در سیاه چادرها زندگی کند و کسی که روزگاری ده ها نفر ریزه خوار غذای سفره او بودند، حال برای زنده ماندن محتاح چند دانه خرمایی شود که مخفیانه و شبانه به آنها برسد یا نرسد کار کوچکی نیست.

 

وی خاطرنشان کرد: حضرت خدیجه سلام الله علیها در تمام این دوران سخت و طاقت فرسا با تمام توان در کنار همسرشان ایستادند و چون شمعی سوختند و روشنی بخش زندگی مشترکشان با پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم بودند.

 

استاد محمدی مجد اظهار داشت: حضرت خدیجه کبری سلام الله علیها یکی از چهار زن نمونه عالم هستی هستند که خداوند متعال اراده کرده است در کنار دریای عظمت رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم همسنگ ایشان باشند،  بله حضرت خدیجه سلام الله علیها نمایان گر وجهی دیگر از اعجاز الهی در خلقت یک زن کامل در مقابل یک مرد کامل بودند.

 

وی افزود: این اعجاز را خداوند متعال بارها در تاریخ به نمایش گذاشته بود. آن جا که در کنار اعجوبه عالم خلقت امیرالمومنین علی ابن ابی طالب علیه السلام، فاطمه زهرا سلام الله علیها را قرار داد و در کنار دریای عظمت و ایثار امام حسین علیه السلام زینب کبری یعنی کوه صبر و عاطفه را قرار داد تا همطرازی زن را در رسیدن به اوج کمال در برابر مردان نشان دهد تا مصداق خارجی این آیه شریفه باشند: «مَنْ عَمِلَ صَالِحًا مِّن ذَكَرٍ أَوْ أُنثَى وَهُوَ مُؤْمِنٌ فَلَنُحْيِيَنَّهُ حَيَاةً طَيِّبَةً وَلَنَجْزِيَنَّهُمْ أَجْرَهُم بِأَحْسَنِ مَا كَانُواْ يَعْمَلُونَ»(النحل، 97)

 

این استاد حوزه علمیه قم بیان داشت: و این از خودگذشتگی های حضرت خدیجه سلام الله علیها است که تا آخر عمر حلاوت و شیرینی آن در ذائقه همسرشان یعنی رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم باقی می ماند و بر خلاف معمول که «از دل برود هر آن که از دیده رود» رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم تا آخر عمر همیشه به نیکی از حضرت خدیجه سلام الله علیها یاد می کردند و خود را وامدار زحمات و فداکاری های ایشان می دانستند و سال فراق ایشان را عام الحزن نام نهادند.

 

وی در انتهای سخنانش اظهار داشت: این رفتار حضرت خدیجه سلام الله علیها و مادر خانواده است که الگوی حضرت زهرا سلام الله علیها در زندگی مشترک با حضرت علی علیه السلام می شود آن جا که به همسرشان می فرمایند: «یا علی روحی لک الفداء و نفسی لک الوقاء ان کنتَ فی خیر کنت معک و إن کنت فی شرّ کنتُ معک». به امید آن که حضرت خدیجه سلام الله علیها از جهات مختلف از جمله در زندگی مشترک الگوی زنان و دختران ما باشد و همین طور پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم الگوی مردان وپسران ما گردند و شفیعان ما باشند در فردای قیامت./20/22/260

 

پ, 03/17/1397 - 22:47

دیدگاه جدیدی بگذارید