استاد فاضل لنکرانی در اجلاسیه عمومی نشست دوره ای اساتید مطرح کرد؛

اثبات مشروعیت جهاد ابتدایی از آیات قرآن

استاد فاضل لنکرانی: مسلمانی که می گوید من شهادتین می گویم طبق اعتقاد علمای فریقین دم او مباح نیست و محترم است، خود قرآن به وضوح و اعلی صوته دلالت بر جهاد ابتدایی دارد و هیچ تردیدی در آن نیست.

 

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، استاد محمد جواد فاضل لنکرانی در اجلاسیه عمومی نشست دوره ای اساتید که چهارشنبه شب در مدرسه آیت الله العظمی گلپایگانی برگزار شد به بحث پیرامون اثبات جهاد ابتدایی از صرف آیات قرآن پرداخت که  سخنرانی وی بدین شرح است:

 

موضوع بحث نقد مبانی تکفیری ها است، همانطوری  که فرمودند بحث موسعی است و در این مجال کوتاه به آن نمی توان پرداخت، من هم راجع به اندیشه فقهی تکفیر در همایشی که در مرکز فقهی بود بحثی را عنوان کردم. برای اینکه تکرار پیش نیاید یکی از مباحثی که در این جلسات محققین باید مورد بررسی قرار دهند این است که به اذعان رهبران داعشی ها و تکفیری ها شیعه به اعتقاد آنها جزء مشرکین و مرتدین است و به استناد آیه قرآن «و اقتل المشرکین کافة» می گویند که قتل این ها واجب است یعنی همان آیه هایی که به عنوان جهاد ابتدایی مطرح است نه جهاد دفاعی دست آویز اعمال شنیع داعشی ها و تکفیری ها شده است. واقعا انسان برای دین و برای کتاب خدا باید بگرید که چگونه دست آویز مسائل سیاسی و  افکار سیاسی و این گونه امور قرار می گیرد.

 

زمانی نگذشته که در همین حوزه علمیه کتابی چاپ شد با عنوان جهاد در اسلام که در این کتاب تمام فقها را من الصدر الی الذیل به باد جهالت گرفت و تصریح کرد که از زمان شیخ طوسی، تمام مفسران و فقها برداشتی که از قرآن کرده اند که جهاد را تقسیم کردند به ابتدایی  و دفاعی اشتباه است. ادعا می کند همه آیاتی که در قرآن آمده است جهاد دفاعی است و ما چیزی با عنوان جهاد ابتدایی نداریم. آن فکر با آن تفریط و این افراط هم که امروزه می بینیم با این آیات جهاد ابتدایی دم شیعه را مباح می داند.

 

می خواهم در این فرصت اشاره ای به برخی از نکات جهاد ابتدایی داشته باشم. بحث این نیست که در زمان غیبت جهاد ابتدایی لازم هست یا نیست کاری به این نداریم. آیا در قرآن آیاتی که جهاد ابتدایی را مطرح کرده باشد داریم یا نه؟

در پنج، شش سوره از قرآن این آیات بحث شده است؛ آیات 190تا 194 سوره بقره تا می رسد به «وَ قاتِلُوهُمْ حَتَّى لا تَكُونَ فِتْنَةٌ وَ يَكُونَ الدِّينُ لِلَّهِ فَإِنِ انْتَهَوْا فَلا عُدْوانَ إِلاَّ عَلَى الظَّالِمين»

«و قاتلوا فی سبیل الله حتی یقاتلونکم» آیا این شرط است آیا قید احترازی است؟ یا همانطوری که علامه فرمودند یک بحث لاینفک کفار است با این که وصف مشیر است. «ولایزالون یقاتلونکم حتی یردوکم عن دینکم»

فتنه یعنی چه؟ در این کتاب نیز مثل اهل سنت فتنه را به توطئه دشمن یا نقشه دشمن یا شکنجه های کفار تعبیر کرده اند، کفار به مسلمان های گرویده می گویند یا کافر شوید یا کشته می شوید، در سیزده سال اول آیات جهاد ابتدایی نازل نشده بود، رسول الله صلی الله علیه و آله مامور به کف بود، اسلام را متهم می کنند یا با شمشیر یا دین تحمیلی.

معروف این است که این آیات بعد هجرت به مدینه نازل شد یا دو سه ماه آخر مکه «أُذِنَ لِلَّذينَ يُقاتَلُونَ بِأَنَّهُمْ ظُلِمُوا وَ إِنَّ اللَّهَ عَلى‏ نَصْرِهِمْ لَقَدير»

 

تا می رسیم به آیات برائت که شانزده آیه اول سوره برائت بحث مفصلی در این باره دارد و انصاف این است که هرکسی ادنی معلوماتی داشته باشد می تواند با قرائنی که در این سوره وجود دارد جهاد ابتدایی را استفاده کند.

در دو جای قرآن فتنه به  معنای شرک آمده است آنها توجه نمی کنند در 91 نساء و در 13 و 14 احزاب همین طور در روایت صحیح از امام باقر علیه السلام داریم که منطور از فتنه شرک است،  یک تفسیر به رای باعث می شود که بگویند چیزی به اسم جهاد ابتدایی در اسلام نداریم.

فتنه به معنای شرک است، غایت جهاد ابتدایی این است که در جهان شرک نباشد. غایت نجات مستضعفین از شرک است این که بگوییم جهاد ابتدایی دین زور است.

 

دو نکته اصلی داریم: روایتی که محمد بن مسلم با توجه به آیه شریفه ای که در کتاب شریف کافی آمده است به ایشان عرض می کند این آیه یعنی چه؟ سوال از این بوده که شما امام معصوم مخاطب به این خطاب هستید یا نه؟ حضرت می فرماید «لم‏ يجئ‏ تأويل هذه الآية»

 

چند احتمال در این حدیث وجود دارد: اصل جهاد ابتدایی با قرآن انشاء شده ولی رسول خدا صلی الله علیه و آله ترخیص داده است، یعنی فرض الله، فرض النبی است. یعنی رسول خدا این ولایت را داشته است و این ولایت برای دیگران ممکن بوده یا نه کاری نداریم. رسول خدا ترخیص داده تا که عمل ترک شود. لم یجئ تاویله یعنی فعلیت آن محقق نشده است.  

 

احتمال دیگری هم وجود دارد تاویل به معنای عینیت کامل آن، تحقق کامل آن نیامده است، که در زمان ظهور حضرت حجت علیه السلام می آید.

نکته دوم استفاده می شود که این مساله قتل یک امر تخییری است نه یک امر تعیینی. این که یا کشته شود یا اسلام بیاورد این چنین نیست. «فَاقْتُلُوا الْمُشْرِكِينَ‏ حَيْثُ وَجَدْتُمُوهُمْ وَ خُذُوهُمْ‏ وَ احْصُرُوهُم‏».

قرائنی وجود دارد و اقتلوهم خذوهم و... در طول هم نیستند بلکه اینها در عرض هم هستند و اختیارش هم با حاکم مسلمین است در خود سوره توبه داریم  و «وَ إِنْ أَحَدٌ مِنَ الْمُشْرِكينَ اسْتَجارَكَ فَأَجِرْهُ حَتَّى يَسْمَعَ كَلامَ اللَّهِ ثُمَّ أَبْلِغْهُ مَأْمَنَهُ ذلِكَ بِأَنَّهُمْ قَوْمٌ لا يَعْلَمُون‏»

 

آیه می فرماید اگر در بحبوحه جنگ یکی از مشرکین پناه خواست «حتی یسمع کلام الله» اگر مشرکین بگویند که به ما مهلت دهید تا درباره اسلام فکر کنیم باید به آنها مهلت داد، اطلاق آیه اقتضا دارد اگر ده سال هم فرصت خواست باید بدهیم. سپس می فرماید «ثم ابلغه مامنه» حق ندارید او را بکشید تا او در امان باشد.

 

در همان کتاب جهاد در اسلام آمده است شرک یک امر قلبی است چگونه اسلام می تواند افرادی را مامور بکند به اینکه مسلمان شوید، نفهمیدند جهاد ابتدایی چیست؟ در جهاد ابتدایی اسلام قلبی نیست، بلکه متضمن اسلام ظاهری است ولی مطمئن باشیم که قلبا مسلمان نیست.

 

آنچه موجب حقن و حفظ دماء مسلمین است همین اسلام ظاهری است و این اختصاص به علمای شیعه ندارد.

 

فاقتلوا المشرکین که در قرآن آمده است، یعنی مشرکی که یدعی شرکه، یعتقد بشرکه، مسلمانی که می گوید من شهادتین می گویم طبق اعتقاد علمای فریقین دم او مباح نیست و محترم است، خود قرآن به وضوح و اعلی صوته دلالت بر جهاد ابتدایی دارد هیچ تردیدی در آن وجود ندارد.

والسلام/240/32/20

پ, 09/13/1393 - 00:41

دیدگاه جدیدی بگذارید