شب قدر شب اتصال قرآن صامت و قرآن ناطق است

مهم ترین ویژگی که در شب قدر وجود دارد اتصال بین قرآن صامت و قرآن ناطق است ما در مثل چنین شبی که قرآن صامت را به دست می گیریم، قرآن ناطق یعنی ائمه اطهار علیهم السلام را به عنوان واسطه بین خود و خدا قرار می دهیم و از آبروی آنها کسب آبرو می کنیم.

 

ج, 03/18/1397 - 12:33

شب قدر قائم بر حجت عصر است و از جهت مکانی به مکانی قائم است که حجت عصر در آن قرار دارند

استاد امیر خان بلوکی

از امام علیه السلام سوال کردند که آیا شما شب قدر را می شناسید، امام فرمودند: «چگونه ما شب قدر را نشناسیم در حالی که ملائکه در اطراف ما می گردند.» از این نقل استفاده می شود که شب قدر قائم بر حجت عصر علیه السلام است و از جهت مکانی به مکانی قائم است که حجت عصر علیه السلام در آن قرار دارند یعنی قائم به مکه و مدینه یا شهر خاصی نیست بلکه قائم به آن جایی است که آن حضرت حضور دارند.

 

پ, 03/25/1396 - 18:24

یکی از سفارشات مهم در شب قدر تفکر در معاد و خداشناسی و سرنوشت است

استاد محمد باقر ساعی ور

در بعضی از روایات ما توصیه شده است که در شب قدر انسان حالت تفکر داشته باشد، در المراقبات مرحوم میرزا جواد ملکی تبریزی می خوانیم در این شب انسان وقت مناسبی که در آن خواب آلود نباشد و سیر و گرسنه نباشد و موانع دیگری نباشد را برای تفکر در امر معاد و خداشناسی و سرنوشت اختصاص دهد فلذا باید برای تفکر وقت مناسبی را جدا کند.

 

 

پ, 03/25/1396 - 14:36

درک حقیقی شب قدر به واسطه درک مقام ولایت اولیاء الهی است

استاد سید مهدی معلمی

امام باقر علیه السلام در روایتی می فرمایند منظور از «إنها لاحدی الکبر» ولایت است، به نظر می رسد مایه هدایت انسان ها که در آیه 31 سوره قمر مطرح شده است، بحث ولایت است و باطن این بحث بی بی فاطمه زهرا سلام الله علیها هستند.

 

س, 03/23/1396 - 19:21

حقیقت شب قدر راه یافتن به مقام ولایت خداوند و معرفت به مقام نورانی اولیاء الهی است

استاد سید محمد میرهاشمی

اگر کسی در دلش نورانیت حضرت زهرا سلام الله علیها تجلی کند برابر با درک شب قدر است یعنی همه آن راه های طولانی با این معرفت طی می شود.

 

د, 03/22/1396 - 17:52

بهترین معرف شب قدر سوره مبارکه قدر است

استاد سید محمد واسعی

یکی از برنامه های شبهای قدر تجدید عهد با قرآن و ولایت است که در برنامه به سر گرفتن قرآن تجلی می یابد که قرآن و ائمه اطهار معصومین علیهم السلام را در پیشگاه خداوند متعال مورد توسل و شفاعت قرار می دهند که به واسطه این عمل خیرات زیادی نصیبشان می شود.

 

د, 03/22/1396 - 11:09

شب قدر شب بسیار با برکتی است که به هیچ کدام از امت های قبل داده نشده است

استاد روح الله نمازی

خداوند فرمود یا رسول الله برای امت تو چیزی را قرار دادیم که در هیچ امتی از امت های پیامبران و انبیای سلف قرار ندادیم که آن شب قدر است.

 

س, 04/08/1395 - 20:39

مقام لیلة القدری حضرت فاطمه زهرا

استاد سید مهدی موسوی

اگر ما معرفت به مقام فاطمه زهرا سلام الله علیها پیدا کنیم به همان مقدار معرفت به «لیلة القدر» پیدا می کنیم و کسی هم که معرفت به «لیلة القدر» پیدا کند بهترین توفیق نصیب او شده است.

 

س, 04/08/1395 - 17:02

وجود یا عدم شب قدر در امم گذشته

استاد علی خادم زاده

ممکن است به ذهن برخی خطور کند که آیا شب قدر مخصوص ما مسلمانان است یا این که در گذشته هم این گونه بوده یعنی شب قدر سابقه ای قبل از اسلام داشته است.

 

پ, 04/18/1394 - 16:50

تأمّلی در حقیقت «شب قدر» از منظر آیت الله العظمی مکارم شیرازی

آیت الله العظمی مکارم شیرازی

از ویژگی های شب قدر، آمیخته شدن این شب با امام علی علیه السلام است، گویی خداوند خواسته است که درهای رحمتش را در این شب باز کند و شفیع با آبرویی همچون امام علی علیه السلام برای مردم در نزد خداوند شفاعت کند.

 

اشتراک در RSS - شب قدر