استاد محمدلو مطرح کرد؛

پاسخ به یک شبهه: نمازی که همه نمازهای قضا را کفایت می کند!!

استاد علی محمدلو از اساتید حوزه علمیه قم در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید به بیان پاسخ به یک شبهه پرداخت.

 

شبهه

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم در ابتدای گفتگو خاطرنشان کرد: حدیثی از رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم مطرح می کنند که حضرت می فرماید:

هرکس نمازقضا بر ذمه اش دارد، قبل ازظهرجمعه اخره ماه رمضان دو نمازه دو رکعتی بخواند، بعدازحمد، یک آیه کرسی و پانزده مرتبه سوره کوثر؛ چهارصد سال نماز قضای او را کفایت می کند.

 

 وی افزود: برخی روایتی دیگر را به آن اضافه می کنند که امیر مؤمنان علیه السلام فرمود: اگر کسی نمازی اینچنین را بخواند، ششصد سال نمازقضار وکفایت می کند.

 

استاد محمدلو اضافه نمود: البته ادامه این روایات به این صورت است که بعد از نماز هم این دعا رابخوانید: «بسم الله الرحمن الرحیم یا سامع الصوت یا جامع الفوت یا محیی العظام بعدالموت ...»

 

در پاسخ به شبهه

این استاد حوزه علمیه قم در مفام پاسخ به این شبهه، یعنی "نمازی برای ادا شدن همه نمازهای قضا در جمعه آخر رمضان ...!!" خاطرنشان کرد:

اولا: این روایت در منابع معتبر روايي شيعه یافت نشد!

ثانیا: بر فرض وجود روایت، مفاد آن با ساير روايات قطعي و معتبر در تعارض است!

ثالثا: روايات متعددی دلالت بر این دارد که قضای نمازی که فوت شده و از دست رفته، بايد همان گونه که از دست رفته باشد، قضا شود؛ به عبارت دیگر، اگر دو رکعت بود، دو رکعت، اگر شکسته بوده شکسته و ...

رابعا: از این رو هيچ چيزي جز بجا آوردن نمازهاي قضا شده نمي تواند جايگزين آن گردد.

خامسا: این شبهه به منظور تخریب باورها و ادا نشدن تکالیف مکلفین تهیه و منتشر شده است و باید از انتشار مطالب پیش از اطمینان از صحت آنها خودداری کنیم.

/270/260/23/

س, 02/14/1400 - 19:03