استاد خرمی آرانی مطرح کرد؛

ارتحال عالم بزرگوار، استاد امامت کاشانی (ره)

به مناسبت ارتحال عالم بزرگوار، استاد سید عزیز امامت کاشانی (ره)، استاد دکتر حسن خرمی آرانی از اساتید حوزه علمیه قم با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید به گفتگو پراخت.

 

این استاد بزرگوار درس خارج حوزه علمیه قم در ابتدای گفتگو خاطرنشان کرد: «بسم الله الرحمن الرحیم انّا لله وانّا الیه راجعون»؛ «عَنْ أَبِي عَبْدِ اَللَّهِ عَلَيْهِ اَلسَّلاَمُ قَالَ: إِذَا مَاتَ اَلْمُؤْمِنُ اَلْفَقِيهُ ثُلِمَ فِي اَلْإِسْلاَمِ ثُلْمَةٌ لاَ يَسُدُّهَا شَيْءٌ»

 

وی افزود: ارتحال عالم ربانی و سالک الی الله آیت الله سید عزیز امامت کاشانی (ره)، قرین و مصاحب آیت الله بهجت (ره) و پناه و ملجأ مردم شریف و ولایت مدارِ کاشان، به ملکوت اعلی پیوست؛ عالمی حقیقتا مردمی و پارسا و داعی الی الله از شاگردان اساتید مبرّز حوزه نجف اشرف و قم و مشهد، و ازمنادیان سترگ ولایت، که عمر خود را وقف نشر مکتب اهل بیت علیهم السلام نمود.

 

استاد خرّمی در ادامه بیان کرد: استاد امامت (ره) از محضر نزدیک به 100 نفر از عالمان و بزرگان معاصر در نجف و ایران اجازه روایت و اجتهاد دریافت کرده و بیش از  40 عنوان کتاب ارزشمند در زمینه طب سنتی و نوروز باستانی تا تفسیر و علوم غریبه به رشته تحریر در آورد.

 

وی اضافه نمود: این عالم بزرگوار، گذشته از تدریس و تربیت شاگردان فراوان، با احداث بناهای خیریه، کمک به فقرا و نیازمندان، برگزاری جلسات تفسیر قرآن و گره گشایی از امور مادی و معنوی مردم کاشان، محبوب دل های پیر و جوان این شهر است.

 

این استاد حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: خُلق خوش، ساده زیستی، ارتباط نزدیک با مردم و تواضع وی در هر کوی و برزن شهر زبان زد خاص و عام است.

 

وی افزود: مشایخ برجسته‌ ای که به این عالم بزرگوار اجازه روایت داده ‌اند، عبارتند از: حضرات آیات عظام سید محسن حکیم، سید ابوالقاسم خوئی، سید جمال الدین گلپایگانی، سید شهاب الدین مرعشی نجفی و امام خمینی، حاج سید محمود شاهرودی، سید محمد هادی میلانی، حاج سید ابوالقاسم کاشانی، حاج آقا رضا مدنی کاشانی، حاج سید محمدرضا گلپایگانی، سید محمد وحیدی و سید محمد حسین رضوی کاشانی و ...

 

استاد دکتر حسن خرّمی در ادامه گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید خاطرنشان کرد: این عالم ربانی  که از طرف مادری از نوادگان آیت الله ملا حبیب الله کاشانی (ره) است، در جوانی ۲۰ ساله بود که در کنار بهره ‌مندی از محضر استادانی همچون آیت ‌الله محمد غروی و آیت‌ الله سید ابوالقاسم کاشانی همراه با دیگر طلاب جوان در مبارزه علیه استعمار انگلیس و برای ملی شدن صنعت نفت به مجاهدت پرداخت و در مبارزه با رژیم ستم شاهی به همراه اعاظم و علمای کاشان، همراهی و نقش بسزایی داشتند؛ «عاش سعیدا ومات سعیدا»

 

وی در ادامه بیان کرد: خود شاهد بودم بارها می فرمودند برای سلامتی و موفقیت مقام رهبری دعا می کنم و پیاده روی اربعین را که مبیّن عظمت تشیع است، از ابتکارات رهبرمعظم می دانستند.

 

این استاد درس خارج حوزه افزود: رحلت این عالم سالک را به محضر امام عصر (عج)، مراجع عظام، رهبر عظیم الشأن انقلاب و علما و اعاظم شهر کاشان و حوزه علمیه قم، مشهد و کاشان، وعموم مردم نجیب و فهیم کاشان و توابع و ییت محترم و آقازادگان فاضل و دانشمند عرض تسلیت و تعزیت دارم.

روحش با محمد و آل محمد (ص) محشور باد.

/270/260/21/

 

چ, 03/05/1400 - 17:34