استاد محمد بابکی مطرح کرد؛

آرمان های امام خمینی رضوان الله تعالی علیه

امام حرکت کردند و خدای متعال نیز ایشان را یاری نمودند؛ چون حرکت ایشان برای خدا بوده است، خداوند دل های مؤمنین را با ایشان همراه کرده است و به پیروزی نظام اسلامی و براندازی نظام طاغوت منجر شده است.

 

به مناسبت سالگرد ارتحال امام خمینی رضوان الله تعالی علیه، استاد محمد بابکی از اساتید حوزه علمیه قم در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید به موضوع «آرمان های بلند امام رضوان الله علیه» پرداخت.

 

این استاد سطوح عالی و درس خارج حوزه علمیه قم در ابتدای گفتگو خاطرنشان کرد: خالصانه ترین درود خود را تقدیم می کنم به شهدا، شهدای انقلاب اسلامی و تمامی شهدای دوران دفاع مقدس تا آخرین شهید که توسط ملت مسلمان ایران، تقدیم نظام اسلامی شد، یعنی شهید فخری زاده؛ و درود می فرستم به روح بنیان گذار نظام جمهوری اسلامی، یعنی امام خمینی رضوان الله تعالی علیه و آرزوی سلامتی و توفیق و تأیید برای همه علمای اسلام و بزرگان و مراجع اسلام دارم، به خصوص رهبر عالیقدر انقلاب اسلامی، آیت الله خامنه ای دامت برکاته.

 

آرمان های بلند امام

استاد محمد بابکی در ادامه بیان کرد: حقیقتا امام یک اسطوره تاریخی و یک پدیده نوظهور تاریخی برای شیعه، اسلام و جهان بشریت است که در دوره معاصر طلوع کردند. این بزرگمرد، آرمان های بلند و ایده های بسیار عالی داشته است. ایشان تربیت یافته مکتب سیاسی اسلام و مکتب آل البیت علیهم السلام است.  امام یک فقیه تمام عیار و مرجع تقلید بنام و شهیر؛ و در عین حال اسوه اخلاق و مردم سیر و سلوک و عرفان و مجاهدت با نفس و پرهیز از هوا بوده است.

 

وی افزود: این مرد بزرگ با درک عمیقی که از خود اسلام و شرایط پیرامونی زمان خودش داشت، و همچنین از شناخت بالایی که از موقعیت سیاسی زمان خودش نسبت به اسلام و دین و مسئولیت های روحانیت داشته است، آرمان های بلندی در ذهنش نقش بسته بود که این آرمان های بلند برگرفته از تربیت ایشان در حوزه های علمیه بود. از آن آرمان های بلند به عنوان اندیشه های امام یاد می شود.

 

پایه های فکری امام:

الف: تداخل، بلکه عینیت دین و سیاست

این استاد حوزه علمیه قم اضافه نمود: امام راحل رضوان الله تعالی علیه چون تربیت شده مکتب اسلام بود، به عنوان فقیه تمام عیار و انسان بسیار بسیار مبرّز و مقیّد به وظایف الهی خودش، در کنار درک عمیقی که از اسلام و فقه اسلام و فقه سیاسی اسلام و شرایط زمان خودش داشت، به این نظریات رسید که اسلام و دین در سیاست تداخل دارد.

 

وی خاطرنشان کرد: امام به این نظر رسید که اسلام همانند تمام ادیان آمده است تا برای تربیت نفوس و استقرار عدل و مبارزه با ظلم و ستمگری اقدام کند. ایشان به شدت معتقد به تداخل دین در سیاست و بلکه بالاتر، قائل به عینیت دین و سیاست بود؛ همان کلمه ای بود که شهید مدرس بیان می کرد. همان مطلبی که امروزه در مباحث سیاسی بحث گسترده ای درباره آن مطرح می شود.

 

ب: حکومت داری اسلام

استاد بزرگوار، محمد بابکی در ادامه گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید خاطرنشان کرد: این اولین پایه فکری حضرت امام بود و پایه دوم امام در این رابطه، حکومت داری اسلام بود و اینکه اسلام دارای یک نظام حکومتی است و اسلام دین حکومتی است و بخش معظمی از فقه اسلامی مربوط به نظام داری و حکومت است و هر وقت شرایط اقتضا بکند، اسلام و رهبران اسلامی اقدام به تأسیس حکومت دینی می کنند.

 

وی افزود: در کنار این دو پایه فکری، آن روحیه ای که امام بر اساس آن روحیه خود را تربیت کرده بود، یعنی روحیه توحیدی و خدا محوری و تعهدمندی نسبت به وظایف روحانیت به شدت خودش را موظف می دید که نسبت به دین و مسائل دینی در جامعه اسلامی دغدغه مند، و آمر به معروف و ناهی از منکر باشد؛ به شدت مسائل مربوط به دین و حوزه دین و مردم، ایشان را متأثر می کرد؛ ایشان در هر موقعیتی برای دفاع از دین و مردم و استقرار عدل تلاش می کرد. ایشان اهل این توصیه قرآنی بود:

«قُلْ: إِنَّما أَعِظُكُمْ بِواحِدَةٍ أَنْ تَقُومُوا لِلَّهِ مَثْنى‏ وَ فُرادى‏ ثُمَّ تَتَفَكَّرُوا ما بِصاحِبِكُمْ مِنْ جِنَّةٍ إِنْ هُوَ إِلَّا نَذِيرٌ لَكُمْ بَيْنَ يَدَيْ عَذابٍ شَدِيدٍ» بگو: من شما را فقط به يك حقيقت اندرز مى ‏دهم [و آن‏] اينكه: دو تا دو تا و يك يك براى خدا قيام كنيد، سپس درباره رفيقتان [محمّد كه عمرى با پاكى، امانت، صدق و درستى در ميان شما زندگى كرده است‏] بينديشيد كه هيچ گونه جنونى ندارد، او براى شما از عذاب سختى كه پيش روست، جز بيم دهنده ‏اى نيست. (سبأ: 46)

 

این استاد حوزه علمیه قم افزود: این روحیه امام و آن هم پایه های فکری امام رضوان الله علیه است؛ حضرت امام که شخصیت برجسته و استاد علمی و فقهی بود و تربیت کننده فقهای بزرگ که بسیاری از آنها بعدها میدان دار مرجعیت شیعی بعد از ایشان شدند و پرورش دهنده چهره های فکری حکمی، فلسفی، اخلاقی و عرفانی بودند.

 

وی در ادامه بیان کرد: این شخصیت بزرگ با آن دو پایه فکری و این روحیه تربیتی و شخصیتی آرمان بسیار بلندی داشته است. آرمان امام دفاع از اسلام، ایجاد نظام اسلامی و امر به معروف و نهی از منکر است.

 

استاد بابکی خاطرنشان کرد: همان طور که از سیره امام مشخص است، ایشان همیشه می فرمود: «ما مأمور به تکلیف هستیم»، ایشان به نهایت فکر نمی کردند، گر چه نهایت را می دیدند، اما به نهایت فکر نمی کردند. شاید بر اساس نگاه بدوی یا نگاه عمیق و شهودات عرفانی نگاه دیگری باشد، اما بر اساس نگاه بدوی و متوسط شاید در آن روزها به براندازی نظام جائرانه طاغوت فکر نمی کردند، فکر ایشان شاید این بود که به وظیفه شان، یعنی «امر به معروف» و «نهی از منکر» می پرداختند.

 

 وی اضافه نمود: امام رضوان الله تعالی علیه به وظیفه شان عمل کردند، ولی همین که حرکت کردند، خدای متعال به این حرکت مخلصانه ایشان برکت عنایت کردند؛ آیه شریفه می فرماید:«فَتَقَبَّلَها رَبُّها بِقَبُولٍ حَسَنٍ، وَ أَنْبَتَها نَباتاً حَسَناً» (آل عمران: 37)

 

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: خداوند هم خود ایشان را و هم حرکت ایشان را پرورش داد و آن «نبات حسن» در آن چه که امروز می بینیم، تجسم پیدا کرد؛ البته آن چه مربوط به نیت مخلصانه ایشان و حرکت برای خدای ایشان است؛

 

وی افزود: البته ممکن است این حرکت ناخالصی هایی هم داشته باشد، که مربوط به خود ایشان و نظام فکری ایشان و آنچه که مربوط به این حوزه قداست است، نباشد؛ همان گونه که در مباحث کلامی در مورد امام داریم که «وجوده لطف و تصرفه لطف آخر، و عدمه منا»؛ آنچه که از امور سلبیه مشاهده می شود، از کوتاهی های ما است؛ و الا از آن سو نزاهت محض است.

 

استاد محمد بابکی خاطرنشان کرد: امام حرکت کردند و خدای متعال نیز ایشان را یاری نمودند؛ چون حرکت ایشان برای خدا بوده است، خداوند دل های مؤمنین را با ایشان همراه کرده است و به پیروزی نظام اسلامی و براندازی نظام طاغوت منجر شده است.

 

وی اضافه نمود: البته امام این را از اول می دانستند و تأکید می فرمودند که آن آرمان بلند سختی ها و مشکلاتی دارد که باید تحمل کنند، همه کسانی که این مسیر را می روند، همه مردان الهی، باید تحمل کنند و امروز هم باید تحمل نمایند.

 

این استاد حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: خوشبختانه امروز آن حرکت به نتیجه نشسته و به ثمر رسیده است؛ گر چه مشکلاتی برای خودش داشته است و در تداوم راه، مقام رهبری سکان دار این حرکت شدند و به لطف الهی با شایستگی و با مدیریت و توان کامل و ایمان کامل این راه را ادامه دادند و خوشبختانه این حرکت با سرعت سرسام آور و با سیر بسیار بسیار عجیب و بالا در حرکت است و مسیر خود را می رود؛ علی رغم همه دست اندازی هایی که دشمنان ایجاد می کنند و علی رغم همه کوتاهی هایی که از جانب ما سر می زند؛ اما انقلاب اسلامی مسیرش را به سرعت جلو می رود.

 

وی افزود: خوشبختانه مقام معظم رهبری آرمان بسیار بلند و متعالی دارند؛ معظم له خاطرنشان کرده اند: نظام اسلامی مراحل پنج گانه ای را باید طی کند؛ «انقلاب، نظام سازی اسلامی، دولت اسلامی، جامعه اسلامی و تمدن اسلامی»؛ که آن آرمان بسیار بسیار بلند و متعالی است؛ فرموده است: هنوز دولت و جامعه اسلامی صورت نگرفته است و پس از ایجاد آن، تمدن سازی به دنبال این اهداف محقق می شود و انقلاب اسلامی این مسیر را طی می کند.

 

استاد بابکی خاطرنشان کرد: منظومه فکری این دو امام انقلاب، آرمان بسیار بلند و متعالی است و زمینه های  بسیار جدی را طلب می کند و نیازهای اساسی دارد.

 

نیاز نخست: نیاز نرم افزاری

وی اضافه نمود: نیاز اساسی اولی و بنیادی، نیاز نرم افزاری، یعنی روحیه مقاومت و ایجاد روحیه مقاومت است. برای رسیدن به این آرمان بلند، یک روحیه مقاومت باید وجود داشته باشد؛ چون رسیدن به اینجا کار بسیار بسیار سختی است.

 

این استاد حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: در سوره شریفه هود، آیه 112 خدای متعال به نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله و سلم دستور به استقامت می دهند؛ و اینکه پیامبر خدا صلی الله علیه و آله وئ سلم به  این قله برسد.

«فَاسْتَقِمْ كَما أُمِرْتَ وَ مَنْ تابَ مَعَكَ وَ لا تَطْغَوْا إِنَّهُ بِما تَعْمَلُونَ بَصير (112) وَ لا تَرْكَنُوا إِلَى الَّذينَ ظَلَمُوا فَتَمَسَّكُمُ النَّارُ وَ ما لَكُمْ مِنْ دُونِ اللَّهِ مِنْ أَوْلِياءَ ثُمَّ لا تُنْصَرُون‏ (113) وَ أَقِمِ الصَّلاةَ طَرَفَيِ النَّهارِ وَ زُلَفاً مِنَ اللَّيْلِ إِنَّ الْحَسَناتِ يُذْهِبْنَ السَّيِّئاتِ ذلِكَ ذِكْرى‏ لِلذَّاكِرين‏ (114)

 

استاد محمد بابکی از اساتید سطوح عالی و درس خارج حوزه علمیه قم اضافه نمود: بر اساس آنچه که از این آیات شریفه استفاده می شود و آنچه که به صورت میدانی از جامعه اسلامی و انبیای سلف به دست می آید این است که رسیدن به این قله ها نیازمند روحیه مقاومت است.

 

مقاومت رهبران، اولین نیاز نرم افزاری

وی افزود: در وهله اول، مقاومت باید در خود شخص ولی و رهبری  و حضرت امام و مقام معظم رهبری وجود داشته باشد تا همه ارکان نظام اسلامی به این مقاومت دست یابند؛ آنچه که در وهله اول به جامعه تزریق می فرمودند، روحیه شجاعت بود و اینکه جامعه نباید بترسد.

 

این استاد حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: به نصرت و کمک الهی مستظهریم؛ اگر در راه او گام برداریم، او ما را یاری می کند.

 

وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه قدم به قدم در تجربه های میدانی آنچه را که فرمودند، در صحنه عمل هم محقق شده است. امام بر اساس وعده های الهی وعده داد؛ مردم ایستادند و از کشته دادن و شهید دادن نترسیدند؛ از اینکه دانستند که راهشان درست است، استقامت کردند و نتیجه اش را هم دیدند.

 

استاد محمد بابکی در ادامه بیان کرد: امام رضوان الله تعالی علیه در جنگ فرمود: شما پیروزید و صدام رفتنی است. روحیه دادند؛ علی رغم اینکه تمام اینها از لحاظ سیاسی و تحلیل های علمی که در برخی از مجامع علمی مطرح است، به حسب ظاهر آرمان های دست نایافتنی بوده است؛ اینکه یک فرد، با دست خالی بدون اینکه سازمانی داشته باشد و یا نظامی داشته باشد؛ شخصیتی که هنوز به لحاظ فکری آماده نیستند بتوانند نظامی را براندازی و نظامی جدید را مستقر نمایند؛ این آرمانی دست نایافتنی بوده است؛ اما محقق شده است.

 

وی افزود: با دست خالی با مملکت غیر منسجم در دنیایی که همه علیه شما هستند و از همه جهات، شما را تهدید می کنند، در مقابل دشمنی مانند صدام که چند ده کشور به او کمک های تسلیحاتی و ... می کردند؛ او شکست بخورد و شما پیروز شوید، به ظاهر آرمان های دست نایافتنی است؛ اما به لطف الهی محقق شده است.

 

این استاد درس خارج حوزه علمیه قم اضافه نمود: آنچه که مقام رهبری می فرماید نیز در همین  راستا است؛ آنجا که می فرماید: شما این مسیر را با پیروزی به پایان می رسانید. آنچه در انتظار دشمنان شماست، شکست است و آنچه در انتظار شما است، پیروزی است.

 

وی در ادامه بیان کرد: درک این کلام در ظاهر سخت است؛ اما در باطن از آنجا که خدای متعال می فرماید:

«ان تنصروا الله ینصرکم و یثبت اقدامکم»

«و نرید ان منّ علی الذین استضعفوا فی الارض و نجعلهم ائمة و نجعلهم الوارثین» و ...

 

استاد محمد بابکی خاطرنشان کرد: بحمدالله امام و رهبری تربیت شده های مکتب اسلام هستند؛ با الهام از این آیات شریفه و ایمان راسخی که دارند، روحیه به مردم دادند و مردم ایستادند و مقاومت نمودند؛ علی رغم همه دشمنی های دشمنان و کینه ورزی های کینه توزان که شدیدترین محاصرات و سختی ها را در مسیر انقلاب درست کردند و علی رغم کج فهمی های خودمان در بسیاری از موارد و کم لطفی های خودمان که احیانا پیش می آمده و گاهی به حالت معارضه با این مسیر، با خطّ نظام اسلامی شده است؛ که عمدتا از روی ناآگاهی و سطحی نگری و احیانا با القائات و با وسایس دشمن همراه شده بود؛ اما خوشبختانه این مسیر جلو می رود.

 

وی افزود: آنچه که پیش نیاز رسیدن به آن آرمان های بلند است، آن روحیه مقاومت است که به لحاظ نرم افزاری در این مملکت و در این کشور و در میان امت اسلامی و جامعه اسلامی و اصلا خط مقاومت، باید وجود داشته باشد.

 

این استاد حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: کاری که مقام معظم رهبری و حضرت امام کردند و کاری که دیگر بزرگان کردند، ایجاد روحیه برای ایجاد روحیه مقاومت و نشکستن  این روحیه و تسلیم خلاف مسیر نگرفتن و تصمیم عکس نگرفتن و کوتاه نیامدن بود؛ چنان چه آیه شریفه می فرماید: «و لا تهنوا و لا تحزنوا ان کنتم مؤمنین»؛ این اولین پیش نیاز ما است.

 

نیاز دوم: نیاز سخت افزاری

چهره های مؤمن

استاد محمد بابکی در ادامه گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید خاطرنشان کرد: دومین پیش نیاز، نیاز سخت افزاری است و آن نیاز به داشتن چهره های مؤمن و انسان های مؤمن و با روحیه جهادی است. کسانی که همانند سردار شهید سلیمانی هستند؛ کسی که حضرت آقا درباره ایشان فرمود: ایشان یک مکتب بوده است؛ و حقیقتا یک مکتب بود.

 

وی افزود: مکتب مقاومت و مکتب پیروزی و مکتب نترسیدن از دشمن و مکتب سیلی زدن به دشمنان عنود نسبت به اسلام را ایشان پایه گذاری کرده است؛ سلیمانی بوده است که توانسته با روحیه ای که داشته و الهامات الهیه داعش را که خطر بسیار بسیار عظیم بوده، از قدرت به زیر بکشاند.

 

این استاد درس خارج حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: مهمترین خطر داعش، خطر فکری و خطر فرهنگی بوده است؛ این خطر که متأسفاه زمینه و بستر در جوامع کنونی اسلامی هم داشته است، با بهره وری از احساسات پاک مسلمین، و با بهره وری از سوژه هایی از شهادت و جهاد در راه خدا، و همچنین با اغراضی در جهت تأمین منافع دشمنان اسلام و دشمنان قرآن و تأمین منافع شیطانی به روی کار آمده بودند؛ این خطر بسیار جدی بوده است.

 

وی اضافه نمود: داعش حمایت عجیبی از جانب قدرت های بزرگ داشتند؛ هواپیما و تانک در اختیارشان قرار داده شد؛ این همه امکانات مالی و تسلیحاتی و رسانه ای در اختیارشان قرار دادند؛ شکست دادن چنین قدرتی جهنمی، کار آسانی نبود؛ داعش همان خوارج فوق العاده خطرناک عصر ما بودند؛ این کاری بود که از مردی مانند شهید سلیمانی بر می آمد؛ سرداری که دارای روحیه مقاومت بوده و بلکه باید گفت سمبل و مظهر مقاومت بوده است.

 

استاد بابکی خاطرنشان کرد: ما برای رسیدن به اهداف بلند انقلاب اسلامی و اهداف رهبری، نیازمند به ساخت چنین انسان هایی متعالی هستیم.

 

قدرت:

استاد محمد بابکی از اساتید بزرگوار حوزه علمیه قم بعد از بیان نیاز به چهره های مؤمن و مقاوم همانند سردار سلیمانی به عنوان یکی از پیش نیازهای سخت افزاری، خاطرنشان کرد: عامل دوم در تأمین نیاز سخت افزاری، قدرت است. باید قدرتمند و مقتدر باشیم تا بتوانیم در برابر دشمن بایستیم.

 

وی در همین راستا به آیه 60 از سوره مبارکه انفال اشاره نمود: «وَ أَعِدُّوا لَهُمْ مَا اسْتَطَعْتُمْ مِنْ قُوَّةٍ وَ مِنْ رِباطِ الْخَيْلِ تُرْهِبُونَ بِهِ عَدُوَّ اللَّهِ وَ عَدُوَّكُمْ وَ آخَرِينَ مِنْ دُونِهِمْ لا تَعْلَمُونَهُمُ اللَّهُ يَعْلَمُهُمْ وَ ما تُنْفِقُوا مِنْ شَيْ‏ءٍ فِي سَبِيلِ اللَّهِ يُوَفَّ إِلَيْكُمْ وَ أَنْتُمْ لا تُظْلَمُونَ» و در برابر آنان آنچه در قدرت و توان داريد، از نيرو [و نفرات و ساز و برگ جنگى‏] و اسبان ورزيده [براى جنگ‏] آماده كنيد تا به وسيله آنها دشمن خدا و دشمن خودتان و دشمنانى غير ايشان را كه نمى ‏شناسيد، ولى خدا آنان را مى‏ شناسد، بترسانيد. و هر چه در راه خدا هزينه كنيد، پاداشش به طور كامل به شما داده مى‏ شود، و مورد ستم قرار نخواهيد گرفت. (انفال: 60)

 

این استاد درس خارج حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: دستور قرآن شریف است که ساختار قدرت را درست کنیم؛ قدرت امنیتی، اقتصادی، نظامی را دست یابیم. قدرت مقاومت را اکتساب کنیم؛ مقاومت هم نیازمند مردان سلحشور است و هم نیازمند قدرت است؛ هم قدرت سخت افزاری و هم قدرت نرم افزاری که بشود با تکیه به آن قدرت در برابر قدرت های جهنمی ایستاد.

 

وی افزود: ما با تکیه بر قدرت لا یزار الهی و با الهام از مکتب اسلام می توانیم این مردان الهی را بسازیم؛ امام ساخت؛ امام در آن ایام، از میان همین آحاد مردم کوچه و بازار بوده که سردار سلیمانی ها را تربیت کرده است. سلیمانی کارمند سازمان آبفا بود؛ از یک کارمند ساده سازمان آبفا، حضرت امام شخصیتی مانند سردار سلیمانی ساخت که شخصیتی جهانی شده بود.

 

استاد بابکی خاطرنشان کرد: تمام این چهره های انقلابی، اعم از علمای بزرگوار و روحانیون محترم و عزیزانی که در نظام اسلامی خدمت کردند و بعضا به شهادت رسیدند، همه محصول فکری حضرت امام بوده اند و این چهره های گوناگو ن در عرصه مقاومت که در سطح جهانی انجام می گیرد، برای آینده اسلام و برای پیروزی بر دشمن، همه محصول مکتب فکری امام هستند.

 

وی اضافه نمود: برای استفاده از این ظرفیت های اسلام، هم چهره های مقاومت و هم به قدرت مقاومت دسترسی پیدا کنیم؛ قدرت پیدا کنیم تا در برابر دشمن بایستیم.

 

این استاد حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: ناخوانده و ناگفته پیدا است که در این مسیر، ستون فقرات برای رسیدن به این آرمان بلند و برای رسیدن به عصر ظهور طبیعی است که اعتصام به حبل الله متین است؛ چنان چه آیه شریفه می فرماید: «واعتصموا بحبل الله جمیعا و لا تفرقوا»

 

وی افزود: بحمد الله هم به لحاظ میدانی و هم به لحاظ آنچه که آیات فراوان قرآنی و روایات عدیده به آن اشاره می کنند، و هم به لحاظ آنچه که امام و رهبری بر آن اتفاق و اجماع دارند، اعتصام به حبل ولایت و تبعیت از ولایت است.

 

استاد بابکی خاطرنشان کرد: امام با ایده ولایت فقیه آمد؛ ایده ولایت فقیه یعنی دخالت دین در سیاست و حاکمیت نظام اسلامی؛ یعنی این نظام اسلامی در رأس آن باید یک فقیه حاکم باشد. امام با این ایده و با این فکر قیام کردند و اقدام نمودند و مردم این را پسندیدند و پذیرفتند. از همان اول این نظریه، نظریه قابل قبولی واقع شد

 

وی افزود: مقداری سطح بحث را پایین تر بیاورم و روان کنم و با قصه و داستانی این را تبیین بنمایم. یکی از چهره های برجسته سیاسی کشور در جایی می گفت: در مصر، مصر قبل از بیداری اسلامی، مصاحبه ای کردند با یکی از این چهره های سیاسی مصاحبه کردند که چرا شما قیام نمی کنید و اقدامی نمی نمایید؛ بالاخره مصر یک کشور اسلامی است. شما با این توان و جمعیت و توجه به اینکه  همسایه رژیم جنایت پیشه صهیونیستی هستید، می توانید کارهای اساسی انجام بدهید.

ایشان در جواب گفت: شما اولا چهره ای مانند امام به ما بدهید و بعد ما قیام کنیم. چهره ای که ما به او و به فکرش، به مقاومتش، به عدم خیانتش ،به عدم اشتباهش اطمینان داشته باشیم تا حرکت کنیم.

 

این استاد حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: هم به لحاظ بنیان های فکری اسلامی و شیعی و هم به لحاظ تجربه میدانی، در این چهل سال اگر این خط اصلی نبود، اگر این ستون فقرات نبود، اگر این امام نبود، آیا واقعا این حرکت و این پیروزی ها و گام های بلند برداشته می شد؟ سردار سلیمانی از رهبر معظم انقلاب به «حکیم فرزانه» یاد کرده است؛ باید گفت اگر بعد از امام این حکیم الهی و حکیم فرزانه نبود، آیا این موفقیت ها ممکن بود؟ پیدا است که ممکن نبود.

 

وی خاطرنشان کرد: اگر حضرت زهرا سلام الله علیها آنجور تظلم و فریاد داشتند و آنجور حماسه آفریدند، برای دفاع از ولایت بود. این دفاع، دفاع برای مقام امیرالمؤمنین بود؛ و نه برای شخص علی بن ابی طالب. این دفاع، برای مقام وصایت و برای مقام امامت بود که کلید واژه اسلام و دین است؛ همان که به ثقل اکبر عنوان می شود.

 

استاد بابکی اضافه نمود: آنچه که امروزه مهم است، ولایت مداری و اعتصام به ولایت برای رسیدن به آن آرمان های بلند است. ما با اعتصام به ولایت، با انسجام، با اتحاد و بصیرت، با روحیه مقاومت، با قوی کردن خودمان در جنبه های نرم افزاری و سخت افزاری و با ایجاد روحیه در میان مردم و خودمان و با تلاش و روحیه جهادی قطعا به آن آرمان های بلند دست خواهیم یافت؛ و این امر، محصول فکری امام و رهبر انقلاب است. ان شاء الله این آرمان ها به زودی به جامه عمل خواهد پیوست.

/270/260/20/

پ, 03/13/1400 - 11:47