استاد نظری مطرح کرد؛

لزوم تبلیغ اساتید نشست اساتید در سایت ها و ... برای گسترش کمک به فقرا

به مناسبت فرا رسیدن عید سعید قربان، استاد حسن نظری از اساتید حوزه علمیه قم با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید به گفتگو پرداخت.

 

این استاد درس خارج حوزه در ابتدای گفتگو خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی جامعه ایران، فقر نسبت به گذشته بسیار بسیار شدت پیدا کرده است. یکی از علت های اساسی آن، تورم است. البته بلای کرونا در اقتصاد و کاهش درآمدها تأثیرگذار بوده است و در نتیجه موجب گسترش بیش از پیش فقر شده است. بسیاری  از افرادی که قبلا فقیر نبودند، مانند رانندگان تاکسی، کارگران و خیلی از کارمندان و دیگران، روی خط فقر هستند و یا به زیر خط فقر رسیدند.

 

وی تصریح کرد: یک سال و نیم است که مردم با کرونا درگیر هستند و می دانیم که درآمد مردم کافی نیست و دچار کساد مالی هستند؛ فقر بسیار گسترده تر شده است. چیزی که این فقر را شدیدتر می کند، تورم است؛ تورم سالانه ما 34 درصد و تورم نقطه به نقطه ما 41 درصد رسیده است.

 

استاد نظری در ادامه بیان کرد: با توجه به این تورمی که در اقتصاد ایران شکل گرفته، یکی از آثار منفی تورم، این است که فقر را نسبت به گذشته گسترده تر می کند و فقیر را فقیرتر می کند و افرادی را که فقیر نیستند، به فقرا ملحق می شوند و روی خط فقر یا زیر خط فقر می رسند. گاه صدا و سیما اعلام می کند که چندین میلیون نفر به کمک نیازمند هستند تا بتوانند معیشتشان را اداره کنند که از همان تعداد، بیشترشان زیر خط فقر هستند. تورم و آثار منفی کرونا این مردم را در سطح وسیع هم در شهر و هم در روستا دچار فقر کرده است. 27 درصد جمعیت ما در روستا زندگی می کنند؛ بیشتر روستاییان با درآمد ناچیزی که دارند، نمی توانند معیشتشان را تأمین کنند.

 

این استاد حوزه علمیه قم تأکید کرد: با توجه به این اوضاع سخت، اساتید نشست دوره ای اساتید و مبلغان حوزه علمیه باید در جهت تبلیغ، همت بیشتر به خرج دهند و در مناسبت هایی که مردم می توانند انفاق کنند، آنها را به این امر تشویق نمایند تا به این وسیله توانمندان، دست افراد فقیر و کم درآمد را بگیرند.

 

وی تصریح کرد: ما مناسبت عید قربان را در پیش داریم؛ می دانیم که قربانی مستحب است؛ اساتید باید لطف کنند و روایات فضیلت داشتن قربانی و ثواب های آن را با زبان ساده در حدی که توانشان است، در سایت های مختلف و شبکه های مجازی تبلیغ کنند و مردم توانمند را تشویق کنند تا مردم قربانی کنند و گوشت قربانی را توزیع کنند به افرادی که کم درآمد هستند یا اصلا درآمد ندارند. یعنی فقرای مطلق و فقرای نسبی هستند.

 

استاد حسن نظری افزود: امروز و در شرایط فعلی، تکلیف شرعی همه اساتید است که در امر تبلیغ مجازی در سایت ها و ... در این زمینه فعالیت بیشتری داشته باشند؛ با توجه به اینکه شرایط کرونا اجازه تبلیغ حضوری و شرکت در تجمعات را نمی دهد. از این رو از طریق سایت ها انفاق، قربانی، استحباب قربانی و در شرایط فعلی، شدت استحبابشان را یادآوری کنند.

 

وی اضافه نمود: شدت استحباب، به خاطر شدت و گسترش فقر به خاطر عوامل بیان شده است. از این رو توامندان و ثروتمندان وظیفه اخلاقی و دینی دارند که دست افراد مستمند را بگیرند و به مناسبت عید قربان، زمینه ای است که این کار مورد انجام واقع شود و معیشت غذایی خانواده های فقیر در حد توان تأمین شود و زمینه کمک کردن به افراد مستمند را فراهم  کنند.

 

این استاد درس خارج حوزه علمیه قم خاطرناشن کرد: من تنها در یک جمله می توانم بگویم که وظیفه اخلاقی  همه اساتید است که در سایت ها فعال باشند و روایات انفاق، قربانی، استحباب قربانی، و خاصه در وضعیت سخت فعلی را یادآور شوند. وظیفه کمک کردن، وظیفه سنگینی بر روی دوش افراد توامند است.

 

/270/260/22/

 

س, 04/29/1400 - 15:15