آیت الله العظمی جوادی آملی:

کسی به وجود مبارک امیرالمؤمنین (ع) معتقد نبود یا معتقد بود ولی مرتبط اخلاقی یا عملی نبود، بیراهه می‌ رود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، دفترحضرت آیت الله جوادی آملی درگفتاری با عنوان «باب علم النبی» به مناسبت عید غدیرخم از این مرجع تقلید شیعیان این گونه آورده است:

وجود مبارک رسول گرامی فرمود: «أنَا مَدینَهُ العِلمِ وعَلِیٌّ بابُها»، یک در داریم و یک دربان آن حضرت هم در است هم دربان؛ زیرا ممکن نیست کسی در علم باشد و دربان نباشد و نداند که چه کسی می‌آید و چه کسی نمی‌رود. همه طالبان علوم الهی و دانش ‌پژوهان سعی و کوشششان این باشد که با خاندان عصمت و طهارت یک ارتباط عمیق و وثیقی داشته باشند که وجود مبارک امیرالمؤمنین (سلام الله علیه) اجازه عبور و راه بدهد که انسان به «مدینه العلم» برسد. اگر کسی به وجود مبارک امیرالمؤمنین (سلام الله علیه) معتقد نبود یا معتقد بود ولی مرتبط اخلاقی نبود یا مرتبط عملی نبود، این با در و دربان «مَدِینَهُ اَلْعِلْم» رابطه ندارد، وقتی رابطه نداشت بیراهه می‌ رود، وقتی بیراهه رفت ممکن است چیزی یاد بگیرد، ولی آن علم برای او وبال است! همه ما سعی و تلاش داشته باشیم که از در وارد بشویم.

همه ‌ما می‌خواهیم به «مَدِینَهُ اَلْعِلْم» وارد بشویم، چون علم که غیر از قرآن و عترت جای دیگر نیست! اگر کسی بخواهد از علوم استدلال الهی باخبر بشود، اولین منبع قرآن است، بعد هم روایت اهل بیت، چون فرمود: «إِنِّی تَارِکٌ فِیکُمُ الثَّقَلَین»، نفرمود من فقط قرآن در بین شما گذاشتم، فرمود من این دو وزنه وزین را به عنوان میراث وحی به شما می ‌سپارم و من «مَدِینَهُ اَلْعِلْم» هستم؛ یعنی «اَلْمَدِینَهْ اَلْجَامِعُهْ بَینَ اَلْقُرْآنِ وَ اَلْعِتْرَه» و علی (علیه السلام) باب این مدینه است؛ یعنی «بَابُ اَلْمَدِینَهِ اَلْقُرْآنُ وَ اَلْعِتْرَه»، نه اینکه «بَابُ اَلْعِتْرَه» است! [تا] کسی بگوید من سنت را بخواهم یاد بگیرم از علی باید یاد بگیرم، قرآن را بخواهم یاد بگیرم خودم یاد بگیرم، این‌چنین نیست! پس «مَدِینَهُ اَلْعِلْمِ مُؤَلَّفُهُ مِنَ اَلْقُرْآنِ وَ اَلْعِتْرَه» و وجود مبارک رسول گرامی (علیه آلاف التحیه و الثناء) حاوی و شامل هر دو حقیقت است و کُنه هر دو حقیقت در اختیار اوست و وجود مبارک رسول گرامی که شهر علم است یعنی شهر قرآن و عترت و وجود مبارک علی ‌بن ‌ابی‌ طالب (سلام الله علیه) که «بَابُ مَدِینَهِ اَلْعِلْم» است یعنی «بَابُ اَلْقُرْآنِ وَ اَلْعِتْرَه».

سخنرانی عمومی ایشان

تاریخ: 1381/11/30

چ, 04/22/1401 - 14:51