استاد رحمانی مطرح کرد؛

آثار اجتماعی زیارت اربعین

به مناسبت فرا رسیدن اربعین حسینی استاد محمد هادی رحمانی از اساتید حوزه علمیه قم در گفتگو با خبرنگار نشست دوره ای اساتید به بیان آثار اجتماعی زیارت اربعین پرداخت.

/270/260/21/

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم در ابتدای گفتگو خاطرنشان کرد: شاید بتوان گفت که بخشی از دلایل تأکیدات فراوان ائمه معصومین نسبت به زیارت سیدالشهداء علیه السلام و مخصوصا زیارت آن حضرت با پای پیاده، به خاطر وجود آثار اجتماعی این زیارت باشد. و البته جنبه های دیگری هم در میان است.

 

الف: معرفی اسلام ناب

وی افزود: یکی از آثار اجتماعی زیارت اربعین حسینی، با پای پیاده، «معرفی اسلام ناب شیعی» به دنیا است. می دانید که در دنیا تبلیغات بسیار وسیعی برای معرفی اسلام منحرف شده و به فرموده امام «اسلام امریکایی» صورت می گیرد. این امر دو جنبه دارد؛ یک جنبه تبلیغ برای گسترش و معرفی آن، به عنوان اسلام حقیقی به دنیا است. اسلامی که مبارزه ای با استکبار و طاغوت ندارد و در مقابل استکبار تسلیم است؛ از جنبه دیگر، اسلام ناب شیعی را با تحریف و بد به دنیا نشان می دهند.

 

استاد رحمانی در ادامه بیان کرد: جریان اربعین حرکت عظیمی است که اسلام ناب شیعی را همان گونه که هست، معرفی می کند. این حرکت صدایی را در جهان بلند می کند و نشانه ای است که بیان می کند در مقابل اسلامی که به دنیا معرفی می شود، اسلام ناب محمدی صلی الله علیه و آله و سلم و اسلام شیعی هم وجود دارد. این امر، سبب می شود که دیگران نسبت به شناخت اسلام ناب شیعی آشنا بشوند. هر چقدر که در این باب بکوشیم و در پیاده روی اربعین مشارکت داشته باشیم، ما نیز در معرفی کردن اسلام حقیقی به دنیا سهیم خواهیم بود.

 

ب: نشانه عظمت و قدرت شیعه

وی اضافه نمود: یکی دیگر از آثار اجتماعی پیاده روی اربعین، «قدرت نمایی شیعه» است. شیعه یک مجموعه ضعیف به عنوان یکی از اقلیت های مسلمان ها نیست. بلکه نشان می دهیم که جریان شیعه، یک جریان قدرتمند و عظیم است. جریانی است که این همه جوان قدرتمند و غیور را به حرکت وا می دارد؛ حرکتی که است که دشمنان را به ترس می اندازد «ترحبون به عدو الله»؛ بلکه می تواند در امر مذاکرات سیاسی نیز دست بالا را به بار بیاورد. اربعین نشان می دهد که ما در ضعف نیستیم.

 

ج: خودمان را در لشکر سیدالشهداء قرار می دهیم.

این استاد حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: در این جریان خودمان را در سپاه سیدالشهداء علیه السلام و در سیاهی لشکر آن حضرت قرار می دهیم. نشان می دهیم که علاقمند و مطیع این جریان هستیم و تا پای جان، می ایستیم و سختی ها را تحمل می کنیم. ولو اینکه در جریان مبارزه با استکبار، جانمان را از دست بدهیم. شاید یکی از مصلحت های تحمل سختی های طی این مسیر، آن است که آمادگی خود را نشان بدهیم. این امر، به گفتار و اعتقادات ذهنی نباید بماند، و در عمل هم باید پای کار حضرت بمانیم و در مسیر مبارزه با استکبار مقاومت کنیم.

 

د: تحمل سختی ها تمرینی برای مبارزه با جبهه طاغوت

وی افزود: یکی دیگر از آثار اجتماعی، «تحمل سختی ها» است. جریان جبهه حق و جبهه باطل همواره بوده است و در تمام دوران ها جبهه باطل از زر و زور و نیرنگ استفاده می کرد تا به جبهه حق فشار بیاورد. برای مبارزه با جبهه ظلم، لازم است تا انسان تحمل سختی ها را داشته باشد. کسانی که به راحتی عادت کرده باشند، نمی توانند در مسیر مبارزه مقاومت کنند؛ در روایت است که مبارزان در این مسیر، به شدت تکان داده می شوند و غربال می گردند. تا کسانی که ناخالصی دارند و تحمل سختی ندارند، جدا بشوند؛ و انسان های پای کار باقی بمانند.

«وَ رُوِيَ عَنْ جَابِرٍ الْجُعْفِيِّ قَالَ: قُلْتُ لِأَبِي جَعْفَرٍ علیه السلام مَتَى يَكُونُ فَرَجُكُمْ فَقَالَ هَيْهَاتَ هَيْهَاتَ لَا يَكُونُ فَرَجُنَا حَتَّى تُغَرْبَلُوا ثُمَّ تُغَرْبَلُوا ثُمَّ تُغَرْبَلُوا يَقُولُهَا ثَلَاثاً حَتَّى يُذْهِبَ [اللَّهُ تَعَالَى‏] الْكَدِرَ وَ يُبْقِيَ الصَّفْو» (عنه البحار: 52/ 113 ح 28 و إثبات الهداة: 3/ 510 ح 332 و منتخب الأثر: 315 ح 5؛ طوسى، محمد بن الحسن، الغيبة (للطوسي)/ كتاب الغيبة للحجة - ايران ؛ قم، چاپ: اول، 1411ق؛ ص 339)

 

استاد رحمانی افزود: دفاع از حق و پای جبهه حق ماندن، تحمل می خواهد. اگر کسی می خواهد در سپاه سیدالشهداء باشد، با تفریح امکان ندارد. اصحاب رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم در ابتدا که سختی ها را تحمل می کردند، گاه چند روز را با یک خرما سر می کردند؛ اما برخی از همین صحابه، وقتی لذت راحتی و طعم پول را در ایام سکوت امیرالمؤمنین علیه السلام چشیدند، در زمان عدالت محوری امیرالمؤمنین علیه السلام، تحمل نکردند و شمشیر کشیدند؛ که چرا سهم ما از بیت المال کم شده است. کسانی که در شعب ابی طالب آن تحمل را داشتند، در دوران مولا رفاه طلب شدند.  پیاده روی اربعین برای نشان دادن این مطلب است که تحمل سختی ها در جبهه حق لازم است. اینگونه نیست که در این جبهه همیشه در خوشی باشیم. دشمن هم پول هم ثروت دارد و سختی ایجاد می کند. باید اهل تحمل سختی ها و مشکلات بود.

 

وی افزود: کسانی که در این مسیر هزینه می کنند و از زائران و عاشقان حضرت پذیرایی و نگاهداری می کنند، آنها هم از زمره افراد در جبهه حق هستند. و آنها هم از کسانی هستند که در جبهه حق، تحمل سختی می کنند؛ و نشان می دهند از بذل مال، و بلکه جان خود دریغ ندارند.

 

پیاده روی اربعین و تأثیر آن در ظهور ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم در بخشی دیگر از گفتگو با خبرنگار نشست دوره ای اساتید خاطرنشان کرد:

تأثیری است که این پیاده روی برای ظهور امام عصر ارواحنا فداه دارد، در دو جنبه می توان ملاحظه کرد؛ یک جنبه، معرفی شیعه و اسلام است؛ چون در زمان ظهور امام عصر همه دنیا حضرت را می شناسند. و بسیاری از مردم دنیا به همراهی حضرت گام برمی دارند. جنبه دیگر، سختی کشیدن ها است؛ چه با بذل مال باشد و چه با دادن جان در این مسیر.

 

ش, 06/26/1401 - 12:28