استاد صلواتی گلستانی مطرح کرد؛

پیاده روی اربعین، مرهون خون شهدای انتفاضه

استاد ابوالقاسم صلواتی گلستانی از اساتید برجسته حوزه علمیه قم در گفتگو با خبرنگار نشست دوره ای اساتید به این موضوع پرداخت: «راهپیمایی اربعین؛ مرهون شهدای انتفاضه شعبانیه و سیاست خارجی حکیمانه آن»

/270/260/20

بخش اول: قیام شیعیان عراق پس از شکست صدام در کویت؛ و تعیین شده هیئتی برای اداره امور مناطق آزاد شده عراق؛ به وسیله مرجعیت نجف

 

این استاد برجسته حوزه علمیه قم در ابتدا خاطرنشان کرد: در آستانه راهپیایی عظیم اربعین حسُینی سال ۱۴۰۰۱ هستیم؛ ولی  باید بدانیم که این واقعه عظیم مرهون وجود حکومتی دموکراتیک با اکثریت  شیعی در عراق است که خود، مرهون خون شهدای انتفاضه شعبانیه و سیاست خارجی حکیمانه آنان است.

 

وی افزود: صدام یک سال پس از جنگ هشت ساله با ایران در سال ۶۹  ش برای جبران خسارات جنگ هشت ساله، به کویت حمله کرد و یک شبه آن کشور را تصرف نمود و امیر کویت و خاندانش به عربستان فرار کردند؛ و با این حمله، هویت ضد غربی خود را نشان داد؛ از این رو ائتلافی از کشورهای غربی و عربی به ریاست امریکا برای آزاد سازی کویت تشکیل شد که پس از بی نتیجه ماندن مذاکرات شان با صدام، او را مورد حمله قرار دادند و ارتش صدام شکست سختی خورد؛ و با خفت از کویت اخراج و متلاشی شد.

 

استاد صلواتی گلستانی در ادامه بیان کرد: اینجا بود که رهبران شیعه، در ماه شعبان سال 1411 قمری از فرصت استفاده کرده و قیام نمود و چند استان شیعه نشین، از جمله کربلا و نجف را از سلطۀ بعثی ها خارج نمودند. انقلابیون پس از قیام، از مرجعیت استمداد کرده و قبول زعامت نهضت را از ایشان خواستار شدند.

از این رو آیه الله خویی برای حفظ امنیت و اداره شهرهای آزاد شده  شورایی ای متشکل  از هشت نفر از علمای برجسته نجف به شرح زیر تشکیل داد:

یک: سید محی الدین غریفی

دو:  سید محمد رضا موسوی خلخالی (اعدام و شهید شد)

سه: سید جعفر بحر العلوم (اعدام و شهید شد)

چهار: سید عزالدین بحر العلوم (اعدام و شهید شد)

پنج:  سید محمد رضا خرسان  (که از عراق هجرت کرد و پس از سرنگونی صدام باز گشت  و در سال  1398 شمسی در نجف وفات کرد)

شش: سید محمد رضا سبزواری (فرزند آیه الله سید عبد الاعلی که  پس از هجرت به  ایران وفات کرد)

هفت: سید محمد رضا الساعدی (پس از انتفاضه به طرف سعودی هجرت کرد و در 8 / 4/ 92 در نجف  وفات کرد)

هشت:  سید محمد تقی  خویی (فرزند ایشان که همراه پدر بزرگوارش در خانه کوفه اش در حصر بود و یک سال  پس از وفات پدر، آزاد شد و در تصادفی مصنوعی پس از بازگشت از کربلا شهید شد)

و این شورای منتخب مرجعیت به مدت یک ماه فعال بود و کمیته هایی برای امنیت و صحت و خدمات عامه و کمیته ای نظامی تشکیل داد.

 

استاد صلواتی گلستانی خاطرنشان کرد: در باره جزئیات تشکیل و فعالیت این هیئت باید گفت بر اساس گزارش سایت خبر آن لاین در تاریخ ۲۷/۴/۱۳۹۰ مورخ مشهور، آقای رسول جعفریان می گوید: «آیت الله شیخ محمد رضا ساعدی که خود از اعضای هیئت هشت نفره آیت الله خویی در ماجرای انتفاضه شعبانیه بود، در سال  1991 شمسی به ایران آمدند؛ لذا در مجتمع آیت الله العظمی سیستانی همراه یکی از دوستان با ایشان دیداری داشتیم و از حضرت ایشان تقاضا کردیم خاطرات خود را از روزهای انتفاضه نجف بیان کنند. ایشان این خاطره را فرمودند و بنده همان زمان یادداشت کردم: «انتفاضه ابتدا در شهرهای دیگر عراق برپا شد و بعد در نجف. و همه مردم مسلح شدند. سید خویی دنبال ما فرستاد. سید خویی گفت: می دانید در شهر چه خبر است. ما نمی‌توانیم ساکت بمانیم. اگر رها کنیم مردم را، تا روز قیامت لعنت خدا و مردم دنبال ما خواهد بود. ما گفتیم: چه کنیم؟ ایشان گفت: من که ضعیف هستم و  خدا را شاهد می گیرم که نمی ‌توانم کاری بکنم. اما شما را انتخاب کردم. شما از طرف من هستید. مورد اعتماد من هستید. بعد از آن بیانیه نوشتند و منتشر کردند و هشت نفر را  به شرحی که گذشت، معرفی کردند؛ ما اعضای هیئت از ظهر تا شب با سید خویی صحبت کردیم. بعد از آن، از شب تا صبح، خودمان کارها را انجام می دادیم. ما لجنه ‌هایی تشکیل دادیم. امنیت، عسکریه، صحیه، خدمات عامه. مشکل بر سر انتخاب لجنه عسکریه بود که ما به کسانی حسن ظن داشتیم؛ اما آنها در واقع جاسوسان صدام بودند.

من شب ها به خانه می رفتم و صبح بر می ‌گشتم. سید خویی به دنبال سید محمد صدر هم فرستاد تا همراه این چند نفر باشد، اما او قبول نکرد  و گفت من در این امور دخالت نمی کنم. بعد به دنبال سید محمدرضا حکیم فرستاد. من پیش سید خویی بودم. خادم آمد، به من گفت: کسی با شما کار دارد. رفتم. گفت: آقای خویی دنبال من فرستاد. من نمی دانم در این اوضاع چه می ‌شود. من او را نزد سید خویی آوردم. سید خویی به او گفت: انت مجاهد و ابوک من قبل. حالا وقت جهاد است. حکیم گفت: من نمی ‌توانم. گفت چرا؟ گفت: برای این که ما 35 زندانی داریم»

 

پشتوانه این راهپیمایی عظیم؛  حکومت دموکراتیک شیعی فعلی عراق است ؛ پس از مقومات آن دفاع   و از  منافیات آن بپرهیزیم

 

استاد ابوالقاسم صلواتی گلستانی خاطرنشان کرد: انتفاضه شعبانیه به مقایسه دو دیدگاه متضاد در سیاست خارجی ایران و شیعه در مقابل با صدام می پردازد؛ و چون بحثی سرنوشت ساز برای ماست؛ از نخبگان گروه خواهشمندم وارد این بحث شوند و با حاشیه های خود بر غنای این بحث  بیفزایند.

 

وی افزود: احادیث ما بر زیارت حضرت اباعبدالله علیه السلام فراوان  تاکید کرده است؛ و  حتی در  پاره ای از این روایات، از وجوب این زیارت یاد شده، تا بدانجا که برخی علماء  معتقدند: بر کسی که توانایی انجام زیارت آن حضرت را دارد این زیارت مثل در عمر یک بار واجب است.

 

این استاد برجسته حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: امروز این پیاده روی اربعین حسینی تبدیل به یکی از شعائر اسلامی و وسیله ترویج مذهب و زمینه ساز ظهور حضرت مهدی عج شده است؛ ولی چون قبل سرنگونی صدام حکومت های عراق به شدت، سنی بودند یا مثل بعثی ها، این راهپیمایی را ممنوع کردند یا مانند دوران عثمانی، اگر اجازه می دادند، از آن حمایت نمی کردند؛ بلکه آن را محدود می نمودند؛ چون پیاده روی اربعین اظهار قدرت شیعه بود که حکومت های عراق از آن خوف داشتند؛  تا اینکه پس از سرنگونی  صدام، حکومت دموکراتیکی روی کار آمد که قدرت اصلی (فرماندهی کل قوی ) و وزارتخانه های کلیدی در آن به دست اکثریت شیعه افتاد؛ این حکومت سنگ تمام در حمایت از این راهپیمایی گذاشت.

 

استاد صلواتی گلستانی خاطرنشان کرد: آنچه باعث سرنگونی حکومت بعثی  صدام و بر پایی حکومت شیعی فعلی  با کمک   غربی ها شد؛ انتفاضه شعبانیه سال ۱۳۶۹ ش، پس از شکست صدام در کویت و سیاست خارجی حکیمانه رهبری انتفاضه؛  یعنی مرجعیت آیه الله خویی ره بود؛ که قوام آن سیاست تعامل هوشمندانه و رابطه حسنه با غرب که سیزده سال بعد ۱۳۳ ش  نتیجه داد و صدام را بیست روزه سرنگون کرد؛ نه سیاست و شعارهای غرب ستیزانه و فلسطین محور. پس طبیعی است که  همان شیاطین بعثی و ناصبی سعی در سر نگونی و تضعیف حکومت فعلی داشته باشند، و بر ایجاد تنش بین رهبران شیعه عراق و غرب سعی کنند و شیعیان ساده لوح  را به غرب ستیزی و شعارهای خصمانه و حتی  جهاد بر ضد غربی ها تشویق کنند؛ تا مانند افغانستان ورق را در عراق به نفع مخالفان شیعه بر گردانند. ولی تا کنون، سیاست و رفتار  زیرکانه مرجعیت، نجف آیه الله سیستانی، همه آن توطئه ها را خنثی نموده است.

 

وی افزود: ازین رو  بزرگترین مشکل نظام جدید عراق، ایجاد توازن بین دو حامی متضاد خود، ایران و امریکا بوده است که  برای حکومت عراق مشکل درست می کنند و به هر میزان که سطح مناقشه این دو بالاتر می ‌رود، حفظ این توازن برای دولت عراق سخت ‌تر می گردد.

 

این استاد حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: از طرفی ، رژیم ها و رسانه‌ های کشورهای عرب منطقه که از روابط  گرم بغداد و تهران ناراحتند و همواره ‌کوشیدند تا این رابطه را تخریب و دولت عراق را به عنوان "آلتِ دست" جمهوری اسلامی معرفی  و ملت عراق را بر ضد ایران  تحریک کنند؛ و متاسفانه گاهی محافل قدرتمند و ساده لوح ایرانی برای به رخ کشاندن اقتدار خود، به طور رسمی و علنی به این مشکل  دامن ‌زدند! و به نفوذ و سلطه خود بر نیروی نظامی حشد الشعبی عراق افتخار  می کنند؛ و هم زمان  با تبلیغات شدید ضد غربی خود همراه با رسانه های ناصبی و بعثی، رابطه عراق را با دو کشور ایران و امریکا را متضاد و غیر قابل جمع معرفی می نمایند؛ در حالی که این سیاست تبلیغاتی، نتایج زیانباری دارد و بهانه به دست دشمنان  دشمنان ایران  می دهد که در تظاهرات پاییز نود و هشت شمسی در شهرهای عراق  با شعار (ایران بره بره - یعنی  ایرانی از عراق بیرون برو و  دخالت نکن) آشکار شد.

 

استاد ابوالقاسم صلواتی گلستانی در کلام پایانی گفتگو با خبرنگار نشست دوره ای اساتید خاطرنشان کرد: مسئولان و مردم ایران باید به نکات زیر توجه فرمایند:

اول: هر چند نفوذ ایران واقعیتی است؛ ولی در تبلیغات خود، آن را بزرگ نکنند؛ بزرگ نمایی نفوذ ایران باعث تحقیر دولت و تحریک ملت عراق می شود.

دوم: از تحمیل تحلیل های غرب ستیزانه بر نظام و مردم عراق بپرهیزند؛ زیرا آنان به خوبی می دانند که نظام فعلی عراق، با حمله نظامی کمک غرب حاصل  شده و در نتیجه سیاست غرب ستیزانه، غلط است؛ بلکه مانند افغانستان، باعث تغییر سیاست امریکا و جایگزینی حکومتی شبیه طالبان می شود.

 

 

پ, 06/24/1401 - 14:02