استاد طباطبایی مطرح کرد؛

لزوم تسری مواسات و ایثار راهپیمانی اربعین در زندگی

به مناسبت فرا رسیدن ایام اربعین سید و سالار شهیدان، استاد سید فرج الله طباطبایی از اساتید حوزه علمیه قم با خبرنگار نشست دوره ای اساتید به گفتگو پرداخت.

/270/260/22/

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم در ابتدای گفتگو خاطرنشان کرد: در این ایام، شاهد خیل عشاق اباعبدالله الحسین علیه السلام هستیم که با پای پیاده رهسپار کربلا می شوند. این عشق و محبت باید در عرصه عمل هم جلوه گری کند؛ و جلوه گری در عرصه عمل، با اطاعت از دستورات الهی در کلام معصومین علیهم السلام و انجام واجبات و ترک محرمات است.

 

وی افزود: در پیاده روی اربعین شاهد مواسات و ایثار زیبا هستیم؛ و این زیبایی ها کمابیش در زندگانی شیعیان و محبان اهل بیت علیهم السلام وجود دارد؛ اما باید بیش از پیش در زندگانی جاری بشود. اگر اینگونه بشود، خداوند هم بر آن برکت می دهد؛ اما اگر کوتاهی بشود، خداوند آنها را به حال خودشان واگذار می کند. از این رو بستگی به اجتماع دارد؛ «ان الله لا یغیر ما بقوم حتی یغیروا ما بأنفسهم»

 

استاد سید فرج الله طباطبایی در بخش دیگری از گفتگو خاطرنشان کرد: برای زیارت سیدالشهداء علیه السلام ثواب های عجیب و سنگین و بزرگی بیان شده است؛ اما باید در نظر داشت که گناه های کبیره هم ثواب ها را از بین می برد و می سوزاند. ولو پیاده روی اربعین، ولو عشق اهل بیت، اما آتش گناه های کبیره می تواند ثواب ها را بسوزاند. البته باب توبه هم باز است.

 

وی اضافه نمود: امام باقر عليه السلام فرمود كه پيامبر خدا صلي الله عليه و آله فرمود: هر كه «سبحان الله» گويد، خداوند براي او درختي با آن ذكر در بهشت بروياند و هر كه «الحمد لله» گويد، خداوند براي او درختي با آن ذكر در بهشت بروياند و هر كه «لا اله الا الله» گويد، خداوند براي او درختي با آن ذكر در بهشت بروياند و هر كه «الله اكبر» گويد، خداوند براي او درختي با آن ذكر در بهشت بروياند.

مردي از قبيله قريش عرض كرد: اي پيامبر خدا، بنا بر فرموده شما درختان ما در بهشت بسيار است. پيامبر صلي الله عليه و آله فرمود: آري، ولي پرهيز داريد از اينكه آتشي بفرستيد و درختان را بسوزانيد و اين از آن رو باشد كه خداوند گرامي و بزرگ مي فرمايد: «يا أَيُّهَا اَلَّذِينَ آمَنُوا أَطِيعُوا اَللّهَ وَ أَطِيعُوا اَلرَّسُولَ وَ لا تُبْطِلُوا أَعْمالَكُمْ» «اي كساني كه ايمان آورده ايد از خدا فرمان پذيريد و از پيامبر او نيز فرمان بريد و كرده هاي خويش را تباه نسازيد» (محمد: 33)

«مَنْ قَالَ; سُبْحَانَ اَللَّهِ; غَرَسَ اَللَّهُ لَهُ بِهَا شَجَرَةً فِي اَلْجَنَّةِ وَ مَنْ قَالَ ;اَلْحَمْدُ لِلَّهِ; غَرَسَ اَللَّهُ لَهُ بِهَا شَجَرَةً فِي اَلْجَنَّةِ وَ مَنْ قَالَ ; لاَ إِلَهَ إِلاَّ اَللَّهُ; غَرَسَ اَللَّهُ لَهُ بِهَا شَجَرَةً فِي اَلْجَنَّةِ وَ مَنْ قَالَ ;اَللَّهُ أَكْبَرُ; غَرَسَ اَللَّهُ لَهُ بِهَا شَجَرَةً فِي اَلْجَنَّةِ فَقَالَ رَجُلٌ مِنْ قُرَيْشٍ يَا رَسُولَ اَللَّهِ إِنَّ شَجَرَنَا فِي اَلْجَنَّةِ لَكَثِيرٌ قَالَ نَعَمْ وَ لَكِنْ إِيَّاكُمْ أَنْ تُرْسِلُوا عَلَيْهَا نِيرَاناً فَتُحْرِقُوهَا وَ ذَلِكَ أَنَّ اَللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ يَقُولُ «يا أَيُّهَا اَلَّذِينَ آمَنُوا أَطِيعُوا اَللّهَ وَ أَطِيعُوا اَلرَّسُولَ وَ لا تُبْطِلُوا أَعْمالَكُمْ.»

 

این استاد حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: عشق به حسین علیه السلام و اهل بیت علیهم السلام خاموش نمی شود و سازنده است؛ اگر کلمات ائمه علیهم السلام را عمل کنیم، نجات بخش است و تقوای الهی شفاعت اهل بیت علیهم السلام را در پی خواهد داشت. ان شاء الله.

 

ج, 06/25/1401 - 14:40