استاد طباطبایی مطرح کرد؛

ظهور تولی و تبری در کنگره بین المللی اربعین

به مناسبت فرا رسیدن اربعین حسینی استاد سید محمد طباطبایی از اساتید حوزه علمیه قم در گفتگو با خبرنگار نشست دوره ای اساتید به موضوع «ظهور تولی و تبری در کنگره بین المللی اربعین» پرداخت.

/270/260/20/

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم در ابتدای گفتگو خاطرنشان کرد: در فقراتی از زیارت اربعین از وجود مقدس امام حسن عسگری علیه السلام می خوانیم: «السلام علی ولیّ الله و حبیبه السلام علی خلیل الله و نجیبه ... فمعکم معکم لا مع عدوّکم» نشان می دهد اگر زیارت اربعین مهم است، چرا که هم با تولی و هم با تبری است؛ چه اینکه زیارت عاشورا هم اینچنین است.

 

وی افزود: از مسائل مهم اصول دین، بحث امامت و در فروع دین، بحث تولی و تبری است. اگر بخواهد این دو امر تحقق پیدا کند، بحث امامت و همراهی با امام لازم است؛ همراهی با امام حسین علیه السلام آرزوی هر مأمومی است؛ طبق نقل شیخ مفید در امالی از وجود امام صادق علیه السلام «نفس المهموم لظلمنا تسبیح و همّنا عبادة» همان طور که زائران بیت الله الحرام مهمان خداوند و و ضیوف الرحمن هستند و نفس هایشان تسبیح است، همان طور که ماه رمضان ماه ضیافت الله است و حتی خواب در آن ماه عبادت است؛ در مورد اباعبدالله الحسین علیه السلام هم گریه  عاقلانه همراه با معرفت برای اهل بیت علیهم السلام هم تسبیح خدا است و برای آن ثواب در نظر گرفته شده است؛ نه گریه ترحم آمیز.

 

استاد طباطبایی خاطرنشان کرد: تولی و تبری در کنگره بین المللی یکی از مسائلی است که نیاز به دقت و مطالعه و تدبر زیادی دارد. اگر مسأله حج یک کنگره بین المللی جهانی است تا ضیوف الرحمن از سرتاسر جهان جمع بشوند، کنگره بین المللی اربعین هم از اقصی نقاط جهان جمع می شوند و ضیوف الرحمن هستند. اگر در حج، برائت از شیطان و شیطان صفتان مطرح است، در مسأله اربعین هم دور بودن از دشمنان اهل بیت علیهم السلام مطرح است. در زیارت عاشورا به ما آموختند که قبل از سلام، لعن به دشمنان اهل بیت علیهم السلام داشته باشیم.

 

وی اضافه نمود: باید دشمنان اهل بیت را بشناسیم و برائت داشته باشیم. دیو چو بیرون رود، فرشته در آید. «جاء الحق و زهق الباطل» اگر تولی است، یعنی اول باید دشمنی دشمنان اهل بیت علیهم السلام داشته باشیم؛ مخصوصا در این زمانه که افرادی جاهل هستند یا خودشان را به جهالت می زنند و نسبت به مسببین عاشورا ابراز برائت نمی کنند؛ بلکه آنها را از مسبب بودن قائله عاشورا دور می کنند. اگر تولی و تبری روشن بود و معلوم بود، اینگونه نمی شد.

 

این استاد حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: وجود مبارک سیدالشهداء علیه السلام راست قامت ترین قربانی تفسیر کننده حیات واقعی و شرف انسانیت است. هدف از حیات او این است که دفاع از شرف و کرامت را داشته باشد. ما در زیارت عاشورا و در زیارت اربعین، کرامت و درس کرامت آموزی را از اهل بیت یاد گرفته ایم و یاد می گیریم. معلوم است وقتی درس کرامت را از این بزرگواران یاد می گیریم، از دشمنان آنها چیزی جز تبری نباید داشته باشیم.

 

وی افزود: مراسم کنگره حج برای فهمیدن توحید است و موحدان و مسلمان ها برای فهم توحید دور هم جمع می شوند. ایام اربعین هم فهم توحید است؛ چه کسی بالاتر از حسین بن علی علیهما السلام به ما توحید را یاد داده اند؟ چون آن حضرت قبل از آنکه دست به سلاح ببرند و حماسه سرایی کنند، در عرفات، عرفه را به ما یاد دادند. به ما یاد دادند که چگونه توحید را در تمام اعضا و جوارح خود پیاده کنیم.

 

استاد طباطبایی خاطرنشان کرد: افرادی که مستطیع هستند و شرایطشان آماده است، به حج مشرف می شوند؛ در حج ممکن است عده زیادی جا بمانند و نتوانند بروند و به حج مشرف بشوند؛ گاهی حج مشرف به آنها نیست؛ حج مشرف به امام حسن عسگری علیه السلام نبود. صاحب جواهر و مرحوم آیت الله مرعشی نجفی مشرف به حج نشدند و مستطیع نبودند و شرایطشان آماده نبود؛ اما به تعبیر بلند مفسر کبیر، علامه جوادی آملی سلّمه الله که فرمودند: یکی از چیزهایی که در ادبیات اربعین باید اصلاح کنیم، آن است که «نگویید ما جا مانده ایم»؛ کسی که قلب و روحش رفته، او جا مانده نیست؛ جا مانده کسی است که عشق و شور زیارت اربعین به ذهنش هم نمی رسد و علاقه ای هم ندارد؛ اگر به هر دلیلی اشتیاقش هست و شرایط رفتنش نیست، ثواب آن را برده است؛ او باید شاکر باشد. خیلی از مسلمان ها ممکن است مستطیع باشند و نتوانند مشرف بشوند؛ اما به آنها نمی گویند شما جامانده اید؛ اما در سال های اخیر این کلمه جا افتاده کسانی که نتوانستند مشرف بشوند، می گویند جا مانده ایم؛ و استاد بزرگوار اصلاح کردند و فرمودند خیر.

 

وی افزود: در آیه 73 سوره نساء می فرماید: «یا لیتنی کنت معهم فأفوز فوزا عظیما» در زیارت وارث هم آموختیم «فیا لیتنی کنت معکم فأفوز فوزا معکم» ما به دنبال فوز عظیم هستیم؛ به تعبیر مقام معظم رهبری شیعه جمع متفرق بود؛ جامعه ای بود که در یک جا و در یک مکان زندگی نمی کردند؛ در مدینه، کوفه، بصره و اطراف و اکناف بودند؛ یک روح در کالبد و در اجزاء متشدد در جریان بودند. جریان اربعین آنها مانند دانه های تسبیح، یک رشته و یک نخ به هم متصل می کند.

 

این استاد حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: همه رشته ها به رهبری عالی تشیع، و به امام منتهی می شود؛ مسأله اربعین و قضیه کربلا مانند قلبی است که به همه اعضای بدن فرمان می دهد. به همین ترتیب، تشیع یک سازمان و تشکیلاتی می شود. فریاد زدن کنار ضریح امام علیه السلام، زیارت کردنشان، سکوتشان طبق نقشه ای است که طبق زیارت اربعین سازماندهی می شود. فقط در قدیم یک عیبی در شیعیان بود که همدیگر را کمتر می دیدند؛ در حج و اربعین وجود دارد. در حج ممکن است که فقط مسلمان ها شرکت کنند. اما در کنگره عظیم اربعین تنها شیعه و مسلمان را نمی بینید؛ گرچه خدا به ما توفیق نداده است که در کنار عتبات عالیات باشیم و زیارت کنیم؛ اما مرکزیت و تجمع در عتبات عالیات توفیقی است که نه تنها مسلمان ها و شیعیان، بلکه هر کس در اقصی نقاط عالم، خودشان را به آنجا می رسانند.

 

وی اضافه نمود: یکی از نکات بسیار مهمی که شبکه های اجتماعی دارند، پوشش دادن این قضیه، نه به عنوان خبر، بلکه به عنوان انشاء از سرزمین کربلا و از سرزمین عتبات عالیات است. که این روح را که در کالبد شیعیان و مردم عالم است، انعکاس بدهند. شیعه هر جا که باشد، دنباله رو عاشورای حسینی است. هر جا طپش هایی از شیعه مشهود شده، از آن مرقد پاک ناشی شده است. شعله هایی که از آن روح مقدس و پاک سر کشیده است، به جان ها و روح ها رسیده است. این انسان هایی که به گلوله های داغی تبدیل شده اند و شیعه را با رفتار و کردارشان نشان می دهند، از قلب تپنده شیعه در سرزمین کربلا روشن می شود.

 

استاد سید محمد طباطبایی خاطرنشان کرد: چند سال قبل به مناسبتی در کتاب هایی که در رابطه با زندگی برخی از علما همانند صاحب اعیان الشیعه بود، می گفتم این بزرگواران در مدت کوتاه عمرشان این همه آثار و برکات را چگونه نوشته اند. اکثر اینها مسائل معرفتی، عرفانی و توحیدی داشته اند. سؤال کردند که بیشتر، فیض شما از کجا بوده است؟ جمله ای گفته اند که به عنوان ابرپروژه روی آن کار کرد: «ما هر چه داریم، از مشکاة حسینی است»؛ اگر به تعبیر علامه طباطبایی رضوان الله تعالی علیه از وجود امام حسین علیه السلام در ده سال امامتشان کمتر از ده روایت فقهی داریم، اما این مشکاة حسینی علیه السلام در مباحث معرفتی و توحیدی و جمع کردن قلب های تپنده انسان ها نشان می دهد که این مسأله عادی نیست و نباید به سادگی گذشت.

 

وی افزود: کربلا سرزمین خاطره های باشکوه و عظیم است؛ تمام مردم و تمام مسلمان ها با تمام فرقه ها جمع می شوند. توحید و خدا شناسی، در مرحله بعد، پیامبر شناسی، امام شناسی، تولی و تبری آموزه هایی است که در این کنگره عظیم می توان آموخت و با هنرمندی به دیگران نشان داد.

 

این استاد حوزه علمیه قم در بخش پایانی گفتگو با خبرنگار نشست دوره ای اساتید بیان کرد: ما باید مسأله تولی و تبری را از بالا نگاه کنیم. به تعبیر آیت الله جوادی آملی اگر نبود برخی از روایات جعلی در کتاب های اهل سنت در رابطه با پیامبر شناسی، هیچ وقت آن کاریکاتوریست های قلم شکسته هلندی و خارجی نمی آمدند از پیامبر کاریکاتور بکشند. در بحث تولی و تبری هم افراط و تفریط انجام نمی دهیم. مواردی که خلاف شأن اهل بیت علیهم السلام باشد را انجام نمی دهیم. اگر در نهم ربیع الاول، به کسانی که برای آنها قداست دارد، اهانت نمی شد؛ از این طرف علی کشان راه نمی انداختند. ما باید مشترکات را ببینیم. اگر واقعا مسأله تولی و تبری را به خوبی متوجه می شدیم و مسأله اربعین را به عنوان کنگره بین المللی می شناختیم، هیچ وقت برخی به نام شیعه، خود را به جهالت می زنند و به مقدسات دیگران اهانت نمی کردند؛ و نه کسانی از اهل سنت جاهلانه نسبت به یزید دفاع نمی کردند. چه شده است ما را. عاشورا با این همه معارف بلندی که از اهل بیت داریم چرا افراط و تفریط داریم که آن عالم و معمم اهل سنت در مراسمی شلوغ از یزید دفاع کند و از این طرف، وقتی شیعه را در اینترنت جستجو کنیم، تصاویر وحشتناک نشان داده بشود و در معرفی شیعه، قضیه عاشورا را جنگ های قبیله ای معرفی کنند. به کجا می رویم.

 

وی افزود: در یکی از جلسات درس در قضیه داعش، حضرت استاد به عنوان پیشنهاد، مسأله ای را مطرح کردند که البته «نسیّا منسیا» شده است وقتی در مسائل مهم سیاسی و اقتصادی با اعدا عدوّ خود بر سر یک میز می نشینیم، چرا بزرگان اسلام بر سر یک میز نمی نشینند تا داعش و مرجئه ایجاد نشوند که خون مسلمان ها ریخته بشود.

 

 

ج, 06/25/1401 - 15:19