استاد طباطبایی شیرازی مطرح کرد؛

اهمیت زیارت اربعین و بعد استکبار ستیزی آن

به مناسبت اربعین سید و سالار شهیدان کربلا، استاد سید مرتضی طباطبایی شیرازی از اساتید حوزه علمیه قم در گفتگو با خبرنگار نشست دوره ای اساتید به موضوع «اهمیت زیارت اربعین، و بعد استکبار ستیزی آن» پرداخت.

/270/260/22/

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم در ابتدای گفتگو خاطرنشان کرد: گرامی می دارم یاد و خاطره پدر بزرگوارم، حجت الاسلام والمسلمین حاج سید محمد رضا طباطبایی؛ که هم حقّ پدری و هم حقّ استادی به گردن ما دارند. ان شاء الله که روح ایشان و تمام اساتید حوزه علمیه غریق رحمت واسعه الهی باشد. در طریق الحسین علیه السلام و نائب الزیاره همه هستم.

 

استاد طباطبایی شیرازی در ادامه بیان کرد: ام السلمه می گوید: روزی دیدم رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم حسین علیه السلام را به آغوش گرفتند؛ دست ها و پاهای سیدالشهداء، پیشانی و سر و حلقوم ایشان را بوسه می زنند. به حضرت عرض کردم: نوه انسان شیرینی خاصّ دارد؛ اما شاید شما مقداری زیاده روی می کنید در ابراز محبت به حسین علیه السلام. رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: «من حسینم را خیلی دوست دارم؛ زائران قبر او را هم خیلی دوست دارم.» ام سلمه می گوید: آقا جان زائرانش را؟ حضرت فرمود: آنچنان زائران قبر حسین را دوست دارم که از خدا خواستم ثواب یک حج از حج هایی که انجام دادم را برای زائران قبر حسینم قرار بدهند. ام سلمه با تعجب کرد: آقا یک حج؟؛ حضرت فرمود: بلکه دو حج ... در روایت آمده است که حضرت صلی الله علیه و آله و سلم تا نود حج را بیان کردند؛ حجّی که حجّ رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم در میان است؛ نه حجّ کسی مانند من.

 

این استاد حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: زیارت سیدالشهداء علیه السلام استثنائات خاصّی دارد. یکی از آن استثنائات، توصیه به زیارت با پای پیاده است. فقط برای دو جا داریم که برای آن توصیه شده است و بر آن تأکید شده است؛ یکی زیارت پیاده برای بیت الله الحرام است؛ یکی برای زیارت سیدالشهداء است.

 

وی افزود: در کامل ازیارات، باب چهلم روایت از امام صادق علیه السلام آمده است کسی که پیاده به زیارت قبر سیدالشهداء علیه السلام برود، خدای متعال به هر قدمی که بر می دارد، 1000 حسنه برای او ثبت می کند و 1000 گناه از او محو می کند و 1000 درجه او را بالا می برد.

 

استاد طباطبایی شیرازی خاطرنشان کرد: یکی از زمان ها و مکان هایی که خدای متعال بسیار دوست دارد تا انسان انجام وظیفه کند و به تعبیر امروزی یک راه میانبر که انسان را از نظر مقامات معنوی جلو می اندازد، همین زیارت اربعین سیدالشهداء علیه السلام است؛ مخصوصا زیارت با پای پیاده.

 

وی تأکید کرد: با مختصر تفکر مشخص می شود که حرکت حضرت در روز عاشورا به معنی واقعی کلمه یک حرکت ضدّ استکبار بوده است. زمانی که یزید به کار آمد، «علی الاسلام السلام» شد؛ تمام ظواهر اسلام را هم از بین برد. گاه یک بیمار آنقدر اوضاعش خراب است که با سرم و قرص کارش راه نمی افتد؛ بلکه تنها وقت زدن شوک است تا او احیا بشود؛ حضرت دید وقتی یزید به روی کار آمد، وقت زدن وک به پیکره اسلام بود. از این رو حرکتی که زائرین حضرت علیه السلام انجام می دهند، با زبان عمل بیان می کنند که حرکت ما حرکت استکبار ستیزی است.

 

استاد طباطبایی در ادامه بیان کرد: این ایام مصادف است با به درک واصل شدن ملکه انگلیس؛ نکته ای به وهابیت می گوییم؛ شما که این مقدار با عزاداری و با بزرگداشت یاد میت مخالف هستید و اربعین ما و امثال آن را خدشه وارد می کنید؛ حکومت هایی که وهابی یا اهل تسنن هستند، مانند حکومت عربستان و امارات و بحرین، برای ملکه انگلیس عزای عمومی اعلام می کنند. این مطلب نشان می دهد که حکومت های آنها استکبار ستیز نیست. ان شاء الله عزاداری های همه ما مورد قبول خدا باشد و همه ما را جزو استکبار ستیزان قرار بدهد.

 

 

ج, 06/25/1401 - 15:37