استاد طهوری مطرح کرد؛

فلسفه اربعین

به مناسبت فرا رسیدن اربعین حسینی استاد صادق طهوری از اساتید حوزه علمیه قم در گفتگو با خبرنگار نشست دوره ای اساتید به موضوع «فلسفه و حکمت اربعین» پرداخت.

/270/260/22/

این استاد درس خارج حوزه در ابتدای گفتگو خاطرنشان کرد: معارف فراوانی در زیارت اربعین وجود دارد؛ که بیان همه آن معارف در زمان اندک نمی گنجد؛ اما به جهت آنکه مورد شفاعت آن حضرت قرار بگیریم، به برخی از موارد اشاره می کنیم.

 

وی افزود: در فقره ای از زیارت اربعین می خوانیم: «و بذل مهجته فیک لیستنقذ عبادک من الجهالة و حیرة الضلالة» این فقره، بیانگر فلسفه عام قیام کربلا است. این خون فقط و فقط برای خدا ریخته شده است و عبارت، هیچ پسوندی ندارد؛ ظرف و مظروف که در اینجا بیان شده است، نه حتی به «دین خداوند»، بلکه به خودِ خداوند نسبت داده است. «و بذل مهجته فیک»

 

استاد طهوری در ادامه بیان کرد: درباره حضرت بیان می کنیم که السلام علیک «یا ثار الله»؛ گویا مردم از روی نادانی و جهالت و عصبیت با خود خدا جنگیده اند؛ گویی دستشان به خدا نرسید، خون اباعبدالله الحسین علیه السلام را به عنوان نماد جلوه حضرت حق ریختند.

 

وی اضافه نمود: اباعبدالله الحسین هستی خود را در راه خدا داد تا مردم را از جهالت و نادانی و نافهمی نجات بدهد و از ضلالت و کژی و انحراف و مسائلی که موجب می شود سبک زندگی درستی داشته باشند، نجات بدهد. نجات مردم از جهالت و نجات مردم از ضلالت، دو رکن اساسی قیام بوده است؛ چه اینکه می دانیم انسان یا در دانایی و بصیرت است، یا در جاهلیت و نافهمی است. انسان یا با نور هدایت در روشنایی گام بر می دارد یا در ضلالت گام بر می دارد.

 

این استاد حوزه علمیه قم در ادامه یبان کرد: اربعین از خصائص الحسینیه است و برای هیچ کدام از امامان علیهم السلام سفارش برای اربعین بیان نشده است. اما برای امام حسین علیه السلام این سفارش، بیان گردیده است؛ تا مردم بعد از چهل روز بیندیشند که بشریت چه چیزی را از دست داده است. مردم می توانند تا ابد الآباد با نور حسین علیه السلام از ظلمت حیرت و تباهی و نفهمی و نادانی نجات پیدا کنند.

 

استاد صادق طهوری خاطرنشان کرد: اگر امروز عامه مردم اینگونه در پیاده روی اربعین شرکت می کنند، عجیب نیست؛ چرا که بر اساس روایات معتبر، انبیای الهی همانند حضرت نوح و حضرت ابراهیم و حضرت موسی و حضرت عیسی علیهم السلام گذرشان به کربلا خورده است و در آنجا، هر یک از آنها ولو به اندازه اندکی، همانند افتادن از اسب، دچار سختی شده اند. این بیان، هم یک ظاهری و هم یک باطنی دارد؛ پیامبر که بخواهد به پیامبری برسد، حتما باید از این مسیر گذر کنند. مسیر اولیاء و انبیای الهی به در این خانه می آیند.

 

وی افزود: این امر باعث می شود که عظمت اربعین را درک کنیم. حضرت حسین بن علی بن ابی طالب علیهما السلام است که برای او چهلم گرفته اند. مردم بعد از چهل روز از عاشورا به کربلا می آیند؛ همان روزی که کاروان اسرا برگشتند. باید با تشرف به کربلای ظاهری، دل و جان را با یاد و نام حسین و مرام حسین نورانی کنند؛ و راهی نیست الا به اینکه مردم و انبیای الهی از این مسیر عبور نمایند.

زائران کربلا از جایگاه بالایی برخوردارند و به همین دلیل است که در روز عرفه، خداوند متعال ابتدا به زائران کربلا نگاه می کند. اگر کسی از این مسیر بگذرد، چه به ظاهر، چه به باطن، اما خودش را نتوانست وصل کند، با ظاهر و باطن کعبه هم نتوانسته است وصل بشود.

 

استاد طهوری خاطرنشان کرد: در زیارت نامه خطاب به حضرت عرض می کنیم: «السلام علیک یا وارث نوح نبی الله السلام علیک یا وارث ابراهیم خلیل الله ...» چرا که تمام ویژگی های پیامبران گذشته در اباعبدالله الحسین علیه السلام جمع بوده است. حالا می فهمیم که چرا همه انبیای الهی از کربلا گذشته اند؛ چون همه خوبی ها در امام حسین علیه السلام جمع شده است. به عبارتی آنچه خوبان همه دارند تو یکجا داری

 

این استاد درس خارج حوزه در ادامه بیان کرد: سفر برای زیارت کربلای امام حسین علیه السلام، معنویت و معارف و نورانیت دارد که همین مقدار تمسک به ظاهر اربعین و همین رفتن به کربلا هم تأثیر خودش را قطعا خواهد داشت. اما در هر حال، مقدار بهره بردن هر کسی به حسب سعه وجودی خود اوست و یک امر تشکیکی است. اگر می بینیم که به خوبی و به صورت کامل این بهره ها واصل نمی شود، به خاطر سعه وجودی و ظرف هر کسی است. البته خود این رفتن باعث می شود که خداوند به انسان ها سعه وجودی بدهد. «و خیرها اوعاها». آن زمانی هر کسی بهترین و بالاترین بهره ها را خواهد برد و بهترین آثار را خواهد داشت که ظهور حضرت حجت سلام الله علیه، این آخرین فرزند اباعبدالله الحسین علیه السلام ظهور کنند. جهانیان منتظر هستند که حضرت پرچم اباعبدالله الحسین را به دست بگیرد و آن زمان سعه وجودی بشر به قدری گسترده شده است که حضرت بتواند به طور کامل، سبک زندگی حسینی را در جهان پیاده کند.

 

 

ش, 06/26/1401 - 15:22