استاد محمد هادی رحمانی

روایاتی در فضایل حضرت معصومه سلام الله علیها

به مناسبت سالگرد رحلت حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها، استاد محمد هادی رحمانی از اساتید حوزه علمیه قم به بیان فضایل آن بانوی مکرمه پرداخت.

/270/260/21/

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم در ابتدای گفتگو خاطرنشان کرد: حضرت معصومه سلام الله علیها، این دختر با برکت امام کاظم علیه السلام از امامزادگان پر فضیلت هستند. از جمله فضایل آن حضرت سلام الله علیها، زیارت مرقد شریف آن بانوی مکرمه است. در روایتی از امام صادق علیه السلام آمده است که حضرت علیه السلام قبل از ولادت این بانوی مکرمه در کنار فرزند گرامی شان امام موسی علیه السلام بودند و با ایشان صحبت می کردند. راوی می گوید امام صادق علیه السلام را دیدم که در کنار کودکی هستند و با ایشان صحبت می کنند. عرض کردم: شما آیا با کودکی صحبت می کنید؟ حضرت فرمود: آری این پسر من، موسی علیه السلام است؛ بیا و با او صحبت کن.

راوی می گوید: من خدمت امام کاظم علیه السلام که رسیدم؛ ایشان فرمود: اسمی که برای دخترت انتخاب کردی، مناسب نیست.

نکاتی دیگر هم بیان کردند که می خواهم بر این نکته تأکید کنم. امام صادق علیه السلام فرمود: خداوند از طریق این فرزند، دختری را به من عنایت خواهد کرد که نام او فاطمه است. او در سرزمین قم دفن خواهد شد و هر کس او را زیارت کند، بهشت بر او واجب می شود.

 

وی افزود: در روایت دیگری از امام صادق علیه السلام می خوانیم: خدا دارای حرمی است، که مکه است؛ پیامبر صلی الله علیه وآله و سلم دارای حرمی است؛ که مدینه است؛ امیرالمؤمنین علی علیه السلام دارای حرمی است که کوفه است؛ ما اهل بیت هم حرمی داریم که قم است؛ در آن سرزمین، دختری از فرزندان من، که نامش فاطمه است، دفن می شود، که هر کس او را زیارت کند، بهشت بر او واجب می شود. روایات دیگری هم داریم که اهمیت زیارت ایشان و عظمت خودشان را نشان می دهد.

 

استاد محمد هادی رحمانی در ادامه بیان کرد: یکی دیگر از جنبه های فضیلت حضرت معصومه سلام الله علیها، جنبه علمی ایشان است. در روایت داریم که عده ای از اصحاب امام موسی کاظم علیه السلام برای طرح سؤالاتی به منزل حضرت علیه السلام در مدینه می آیند؛ اما حضرت در منزل تشریف ندارند. دختر آن حضرت، فاطمه معصومه سلام الله علیها پاسخ سؤالات آنها را در نوشته ای به آنها می دهد؛ و آنها از آن خانه می روند. در راه، حضرت امام موسی کاظم علیه السلام را می بینند و ماجرا را بیان می کنند و پاسخ های دخترشان را ارائه می دهند. حضرت علیه السلام پاسخ ها را تأیید می نمایند و آن جمله معروف را می فرمایند که «فداها أبوها»

 

وی اضافه نمود: حضرت معصومه سلام الله علیها محدثه بودند و احادیث فراوانی را نقل کرده اند؛ بعضی از احادیث ایشان در موضوع مقام ولایت به دست ما رسیده است. همین امر، حکایت از مقام بالای علمی ایشان دارد. روایات فاطمیات و حدیث غدیر، از جمله روایاتی است که از آن حضرت علیها سلام به ما رسیده است.

 

این استاد حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: یکی دیگر از جنبه های فضایل آن حضرت، شفیعه بودن ایشان در روز قیامت است. در روایتی امام صادق علیه السلام می فرماید: «زنی از فرزندان من در قم از دنیا می رود که با شفاعت او تمام شیعیان به بهشت می روند» »؛ این بانوی مکرمه همان است که در زیارتنامه شان می خوانیم: «یا فاطمه اشفعی لی فی الجنة فإنّ لکِ عند الله شأنا من الشأن»

 

استاد محمد هادی رحمانی خاطرنشان کرد: نکته دیگر درباره شخصیت والای این بانوی عظیم الشأن است، لقب بلند ایشان، یعنی «معصومه» است؛ لقبی که برادر بزرگوارشان امام علی بن موسی الرضا علیه آلاف التحیة و الثناء به ایشان عطا کرده بودند؛ چنانچه در روایتی از آن امام همام می خوانیم: «من زار المعصومه بقم کمن زارنی» اگر این کلام را شخصی عادی بیان می کرد، گمان از محبت صرف برادری و خواهری می رفت؛ اما وقتی این کلام را امامی معصوم بیان کند، حاکی از عظمت و دوری این خواهر از گناه و معصیت است. امام رضا علیه السلام فرمود: هر کس حضرت معصومه سلام الله علیها را در قم زیارت کند، گویی منِ امام رضا علیه السلام را زیارت کرده است. و می دانیم کسی که امام رضا علیه السلام زیارت کند، مانند کسی است که خدا را در عرش زیارت کرده باشد.

وی افزود: پاداش بهشت برای زائر حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها، جایگاه علمی آن خانم، محدثه بودن، شفیعه بودن ایشان در روز قیامت و لقب «معصومه» گوشه هایی از دریای فضایل این بانوی مکرمه سلام الله علیها است.

 

استاد محمد هادی رحمانی در بخش دیگری از گفتگو با خبرنگار نشست دوره ای اساتید خاطرنشان کرد: قم در روایات، به عنوان جایگاه بالایی معرفی شده است؛ در روایت معراج می خوانیم که پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم می فرماید: در آسمان چهارم، گنبدی نورانی مشاهده کردم؛ از جبرئیل پرسیدم که این گنبد، که من بهتر از آن را ندیدم، کجاست. جبرئیل عرض کرد: اینجا شهر قم است که در آن بندگان مؤمن خدا جمع می شوند و منتظر پیامبر و شفاعت او در قیامت هستند. آنها به سختی هایی دچار می شوند که باعث رشد و تعالی آنها خواهد شد.

 

وی اضافه نمود: در روایتی دیگر می خوانیم که کسی در خدمت امام صادق علیه السلام بود؛ وقتی از خدمت ایشان رفت، به حضرت عرض کردند این شخص چه کسی بود؟ حضرت فرمود: این فرد، شخصی از نجبا و از اهل قم بود که اگر کسی به آنها ظلم کند، خدا آنها را خورد خواهد کرد.

 

این استاد حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: در روایت دیگری می خوانیم: خدا احتجاج می کند با مردم قم به سایر بلاد؛ به خاطر ترویج دینی که در آنجا انجام می شود. خداوند مردم قم را رها نمی کند و اگر کسی به آنها ظلم کند، خداوند ظالم را مجازات خواهد کرد.

 

وی افزود: در روایت دیگری حضرت می فرماید: کوفه در آینده از مؤمنین خالی خواهد شد و علم و دانش از آنجا خارج می شود و به شهری به نام قم منتقل می شود و آنجا معدن علم و فضیلت می شود. شهر قم چنان معارف اهل بیت را در عالم پر می کند، که هیچ کس باقی نمی ماند، مگر آنکه از معارف اهل بیت علیهم السلام آگاه می شود؛ حتی زنان پرده نشین. و آن زمان، زمانی نزدیک به زمان ظهور امام زمان علیه السلام است.

 

استاد رحمانی خاطرنشان کرد: در روایت آمده است که قم عشّ آل محمد و محل شیعیان آل محمد علیهم السلام است. در روایتی دیگر می خوانیم: به قم پناه ببرید و به حومه قم؛ که آنجا محل زندگی شیعیان ما است.

 

استاد رحمانی خاطرنشان کرد: قم در عصر کنونی از جایگاه بلندی برخوردار است که باعث گسترش معارف اهل بیت و شناخت و بیان معارف اهل بیت علیهم السلام می شود و به حسب روایات، معارف اهل بیت را در تمام دنیا گسترش می دهد.

 

وی افزود: جایگاه سیاسی و اجتماعی مردم قم نیز حائز اهمیت است؛ انقلاب اسلامی ایران از قم شروع شد و از حرکت های مردم امام و مراجع کار شروع شد و قم نقش بزرگی دارد. قم علاوه بر جایگاه تبلیغ دین و معارف علمی و جایگاه بلندی که در مجامع علمی جهان دارد، جایگاه بلندی هم از نظر اجتماعی و سیاسی در جهان دارد و معارف بلند اهل بیت علیهم السلام به دستان فقها و علمای ساکن در قم پخش می شود.

 

 

ش, 08/14/1401 - 23:11