استاد علوی حسینی مطرح کرد؛

حوزه در طول انقلاب

استاد سید محسن علوی حسینی از اساتید حوزه علمیه قم در گفتگو با خبرنگار نشست دوره ای اساتید به پاسخ برخی از شبهه ها در مورد اغتشاشات اخیر پرداخت.

/270/260/20/

گاهی سؤال می شود که چرا بعد گذشت بیش از چهل سال از انقلاب اسلامی، ثمره تلاش های حوزه های علمیه این است که می بینیم برای جمعی از جوانان، قرآن قداست ندارد و حتی برخی از آنها این کتاب نورانی و کتاب هدایت را به آتش می کشند؛ چه اینکه مساجد را نیز به آتش می کشند. چرا برای برخی از جوانان، دین از موضوعیت افتاده است و در مقابله با آن، «انسانیت» را مطرح می کنند. در پاسخ به این سؤال باید گفت، اینکه همه چیز را به صورت صفر و صد ببینیم، درست نیست؛ بلکه در چهل و سه سالی که گذشته است، قطعا در حوزه، مجاهدت ها و تلاش های فراوانی صورت گرفته است.  ما می بینیم که در ایام تبلیغ خاص، گروه های بزرگی از روحانیت به تبلیغ می روند و برای جوانان، تبیین صورت گرفته است. شما در مقابل این تعداد انبوه از جوانان که به قرآن و مقدسات بی توجهی می کنند، انبوهی از جوانان را مشاهده می کنید که همانند شهید حججی به جبهه ها می روند. در فتنه 88 آن مردمی  که بعد از واقعه عاشورا آن اجتماع عظیم را شکل دادند، همه آنها آموزش دیده فضای تبلیغات دینی است که در حوزه ها وجود داشته است. پس نباید تصور شود که حوزه ها نتوانسته اند رسالت خودشان را انجام بدهند؛ قطعا حوزه ها به موفقیت های چشم گیری دست یافته اند.

 

وی افزود: نکته ای که باید توجه کرد که آیا این موفقیت، صد در صد بوده است؟ پاسخ منفی است؛ که البته علت های مختلف دارد. یک علت، به خاطر آن است که هجمه رسانه ای دشمنان بر سرِ جوانان ما بسیار گسترده است که این هجمه رسانه ای با آن فعالیت هایی که حوزه داشته است، قابل مقایسه نیست. چنانچه در جنگ تحمیلی دنیایی با ایران به مقابله پرداخت و جوانان ما با دست خالی جنگیدند؛ که اگر معجزه الهی و روحیه شهادت طلبی ما نبود، قطعا پیروزی حاصل نمی شد. در همان زمان هم عده ای بودند که می گفتند ما هیچ چیزی نداریم و در جنگ، شکست خورده ایم. ولی اعتقاد امام رحمت الله علیه و اعتقاد جوانان ما کار را پیش برد. اکنون هم همین است؛ خیلی از جوانان را می بینیم که در گمراهی هستند و خیلی از جوان ها ها در حسینیه ها و مساجد به پاسخ شبهه هایشان می رسند. البته در هر جامعه ای هم همیشه منحرفینی وجود دارد.

 

استاد علوی حسینی در ادامه بیان کرد: قرآن کریم در سوره مبارکه زمر، آیه 19 می فرماید: «أفمن حقّ علیه کلمة العذاب أفأنت تنقذ من فی النار» «کسی که خودش می خواهد به آتش برود را می توانی نجات بدهی؟» و یا در سوره مبارکه یوسف آیه 103 می خوانیم: «و ما اکثر الناس ولو حرصت بالمؤمنین» یا رسول الله اگر خودت هم خیلی تلاش کنی، باز هم اکثریت مردم به سمت این فضا نمی آیند؛ چون القائات شیطانی مانع آمدن آنها می شود.

 

وی اضافه نمود: رفتارهای غلط بعضی از مدیران و مسئولینی که به نام اسلام و به نام انقلاب آمدند و بر سر کار نشستند؛ قرار بود ارزش های اسلامی را پیاده کنند، اما در مقام عمل، دچار انحرافات و لغزش هایی شدند که جوان ها به خاطر عدم تحلیل درست، و اشتباهات افراد را با مباحث دینی خبط کردند، دچار انحراف شدند.

 

این استاد حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: اگر همین الآن هم رویه عوض بشود و مسئولین ما صادقانه خدمت کنند و مردم احساس کنند که فضا عوض می شود و ارزش های اسلامی در مقام عمل پیاده می شود، مطمئن باشید که دوباره فطرت مردم بیدار می شود و به سمت قرآن و دین و اهل بیت علیهم السلام می آیند. البته نقش اساسی رسانه ها را نباید نادیده گرفت. مشکلات اقتصادی هم اثرگزار بوده است؛ چه اینکه این حدیث نبوی را می دانیم که «کاد الفقر ان یکون کفرا» گرچه نباید این حدیث را به اطلاق دید؛ چرا که بسیاری از مؤمنین واقعی ما فقیر بودند؛ اما طبیعت فقر در بحث فرهنگی اثر خود را می گذارد.

 

استاد سید محسن علوی حسینی در بخش دیگری از گفتگو با خبرنگار نشست دوره ای اساتید خاطرنشان کرد: بعد از اینکه مقام معظم رهبری بر الگوی پیشرفت ایرانی اسلامی فرمان دادند، لجنه ای در حوزه علمیه برای این امر تشکیل گردید که این الگو را تدوین کند و ارائه دهد و همین کار را هم کردند. اما دولتی که باید این کار را به سرانجام می رساند، انجام نداد. خیلی از کارها دستوری انجام نمی شود. هر جا در مسائل فرهنگی با اعتقاد، جلو رفتیم، موفق شدیم. منظور از ما ، طلبه های غیر مسئول نیست؛ بلکه مسئولینی است که باید انجام وظیفه دهند. هر جا که با اعتقاد نبود و تظاهر بوده است، کار هم پیش نرفت.

 

وی افزود: در فضاهای دیگر غیر حوزه نیز اوضاع، کما بیش مشابه است؛ مگر دانشگاه توانسته است تا الگوی پیشرفت ایرانی اسلامی را به سرانجام برساند؟! مگر فضاهای کارگری و یا فضاهای دیگر توانستند کار را پیش ببرند؟ این کارها باید به مرور زمان پیش برود. بعد بیش از چهل سال، تازه صنعت و دانشگاه در کنار هم و هماهنگ، کار را پیش می برند.  در حالی که این کار، یک امر بدیهی بوده است که رشد و پیشرفت، قطعا با کمک دانشگاه است که امکان ایجاد دارد. اما بعد چهل سال، تازه این کار انجام می شود.

 

این استاد حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: بنابراین اگر بنا باشد که به حوزه علمیه نمره بدهیم، باید با تمام مشکلات و با تمام امکانات نمره داده شود. جوانان ما امثال شهید سلیمانی ها و شهید حججی ها را بیشتر از خواننده ها و ... می پسندند؛ گرچه در ظاهر، امکان دارد به سمت خواننده ها هم بروند؛ چرا که فضای جوانی فضای آمیخته با شهوت است. اما هیجان است؛ همانند جوانانی که در اغتشاشات شرکت می کنند و بعد از آن، ابراز پشیمانی می کنند؛ در این هیجانات، حتی ممکن است کار را به آنجا برسانند که به مقدسات، توهین کنند و قرآن را آتش بزنند. البته من اصلا قبول ندارم که انبوهی از جوانان ما حاضر باشند به قرآن جسارت کنند؛ شاید اعتقاد عملی هم نداشته باشند، ولی اهانت به مقدسات، یک امر بالاتر از اعتقاد عملی به مقدسات است.

 

وی اضافه نمود: اگر بخواهم به حوزه امروزی با لحاظ مشکلات و با لحاظ هجمه ها و با لحاظ اثراتی که در جامعه گذاشته است، نمره قابل قبولی خواهد گرفت؛ یکی از آثار حوزه های علمیه، در رابطه با «استقلال مملکت» بوده است؛ آیا حوزه های علمیه در هشت سال دفاع مقدس، کم خدمت کرده است؟ حوزویان با شرکت در جبهه ها و با انگیزه سازی برای جوانان در رابطه با شرک در جبهه ها واقعا تأثیرگزار بوده است. مسائل فرهنگی با محاسبات مادی قابل قیاس نیست و آثارش مخفی است؛ تنها با دقت نظر باید به آن رسید. اگر طلبه ها همپای مردم به جببه ها نمی رفتند، مطمئن باشید که نمی توانستیم در جنگ، پیروز بشویم.

 

استاد علوی حسینی خاطرنشان کرد: در بحث سازندگی نیز روحانیت به تبیین مسائل، کمک کردیم و سیستم های مختلف را تجربه نمودیم. مردم سال ها است که مشکلات اقتصادی را تحمل می کنند؛ تحملی که در هیچ جای دیگر از دنیا قابل درک نیست. این تحمل بالا ناشی از آموزه های دینی بوده است؛ این آموزه های دینی را مردم از چه کسانی آموخته اند؟ اگر چه همیشه افرادی هستند که همیشه ناراضی هستند و همیشه ناسزا می گویند؛ اما آیا اکثریت ملت هستند؟ اکثریت مردم بیشتر از آنکه از گرانی ناراحت باشند، از تبعیض ها ناراحت هستند؛ رانتخواری که درست یا غلط، عمده آن به پای روحانیت نوشته می شود. این روحانی که بالا می نشیند و به او رانتخواری را نسبت می دهند، سایر روحانی ها هم بدنام می شوند.

 

وی افزود: برای رسیدن به جامعه آرمانی، هر طیفی از جامعه وظایفی دارند؛ حوزه نیز در این میان باید به وظیفه خود عمل کند؛ و به نظر می رسد مهمترین وظیفه ای که در این راه بر عهده دارد، آن است که در مسائل اعتقادی و تبیین جهت گیری حرکت پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم در دوران رسالتشان بیشتر کار بشود. امروزه بعضا تحریفاتی در تاریخ اسلام به صورت مرموز ایجاد می شود که در میان مردم، اثرگزار خواهد بود. طلبه ها با تبیین حرکت پیامبر و نوع مواجهه ایشان با منافقین و کافران و مردم مؤمن، می تواند مردم را آگاه کند.

 

این استاد حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: تبیین منطقی احکام نورانی اسلامی نیز از وظایف حوزویان است. حجاب، خانواده، پدر و مادر، از مسائلی است که اگر خوب برای مردم تبیین بشود، می تواند مؤثر باشد. البته با هنر رسانه های گروه های انقلابی این کار صورت می گیرد. ساعت ها و روزها وهفته ها و ماه ها تحت  تأثیر رسانه های خارجی بودن، اثرگزاری را برای رسانه های انقلابی سخت می کند. روحانیان جوان باید به صحنه بیایند و هر کدام، در حد خودشان، به وظیفه خود عمل کنند و عده ای را جذب نمایند. باید علم خودشان را بالا ببرند و تلاش خود را افزایش بدهند و به تبیین مسائل بکوشند. هر کس کار را برای خدا انجام بدهد، خدا به کار او برکت می دهد.

 

چ, 08/18/1401 - 20:23