استاد محمد حسین علیزاده مطرح کرد؛

آیاتی در جواب به اسلام گریزی برخی از جوانان امروز

استاد محمد حسین علیزاده از اساتید حوزه علمیه قم در گفتگو با خبرنگار نشست دوره ای اساتید به موضوع «آیاتی در جواب به اسلام گریزی برخی از جوانان امروز» پرداخت.

/270/260/20/

انّما هو دینٌ واحدٌ؛ دین اسلام کاملترین دین الهی

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم در ابتدای گفتگو خاطرنشان کرد: یکی از تهاجمات فرهنگی بیگانگان که اخیرا شدت بیشتری نیز گرفته، دین زدگی جوانان و یا عدول به دیگر ادیان الهی است؛ و بعضا با طرح بعضی از محاسن غیر حقیقی، آنان را به سوی ادیان الهی مثل زرتشت و مسیحیت تبشیری سوق می دهند؛ در صورتی که اولا تمام ادیان الهی به منزله ابتدایی، راهنمایی، دبیرستان، و دین اسلام به معنای دانشگاه و دکتری است. ثانیا: همه ادیان الهی هم به نوعی اسلام بود. در همین رابطه به چند آیه از کلام الله مجید اشاره می گردد.

 

وی افزود: در آیه 72 سوره یونس، در رابطه با نوح پیامبر سلام الله علیه، اولین پیامبر اولوالعزم و صاحب شریعت می خوانیم: «فَإِنْ تَوَلَّيْتُمْ فَما سَأَلْتُكُمْ مِنْ أَجْرٍ إِنْ أَجْرِيَ إِلاَّ عَلَى اللَّهِ وَ أُمِرْتُ أَنْ أَكُونَ مِنَ الْمُسْلِمينَ» (و بدانيد كه هيچ كارى نمى‏ توانيد بكنيد و به جاى آن كمى بينديشيد و علت اعراضتان از دعوتم را به دست آوريد)، اگر اعراضتان به خاطر اين است كه من از شما مزدى خواسته ‏ام، (كه نخواسته‏ ام)، مزد من تنها بر خدا است، و (اگر انتظار داريد دست از دعوتم بردارم) من خود مامورم كه تسليم فرمان او باشم (یونس:72).

 

استاد علیزاده در ادامه بیان کرد: آیه دوم مورد بحث ما در سوره بقره آیه 128 در خصوص حضرت ابراهیم است؛ آنجا که می فرماید: «رَبَّنا وَ اجْعَلْنا مُسْلِمَيْنِ لَكَ وَ مِنْ ذُرِّيَّتِنا أُمَّةً مُسْلِمَةً لَكَ وَ أَرِنا مَناسِكَنا وَ تُبْ عَلَيْنا إِنَّكَ أَنْتَ التَّوَّابُ الرَّحيمُ» پروردگارا، و نيز ما را دو مسلمان براى خود بگردان و از ذريه ما نيز امتى مسلمان براى خودت بدار و مناسك ما را بما نشان بده و توبه ما را بپذير كه تو تواب و مهربانى (بقره: 128).

 

وی اضافه نمود: در آیه قبل، یعنی 127 سوره بقره می فرماید: هنگامی که ابراهیم و اسماعیل پایه های خانه کعبه را بالا می بردند، می گفتند پروردگارا از ما بپذیر که تو شنوا و دانایی؛ سپس در آیه بعد می فرماید: پروردگارا ما را تسلیم فرمان خود قرار ده و از دودمان ما و ذریه ما امتی که تسلیم فرمانت باشند، یعنی اسلام داشته باشند، به وجود آور! و طرز عبادتمان را به ما نشان بده و توبه ما را بپذیر که تو توبه پذیر و مهربانی. «وَ إِذْ يَرْفَعُ إِبْراهيمُ الْقَواعِدَ مِنَ الْبَيْتِ وَ إِسْماعيلُ رَبَّنا تَقَبَّلْ مِنَّا إِنَّكَ أَنْتَ السَّميعُ الْعَليمُ» (بقره: 127)

 

وی اضافه نمود: آیه سوم نیز در رابطه با حضرت ابراهیم خلیل الله علیه السلام است؛ در سوره بقره آیه 131 می خوانیم: «إِذْ قالَ لَهُ رَبُّهُ أَسْلِمْ قالَ أَسْلَمْتُ لِرَبِّ الْعالَمينَ» در آن هنگام که پروردگارش به او گفت اسلام بیاور؛ گفت در برابر پروردگار جهانیان، اسلام آوردم و تسلیم شدم. (بقره: 131)

 

استاد علیزاده خاطرنشان کرد: آیه چهارم مورد بحث ما در سوره بقره، آیه 132 است: «وَ وَصَّى بِها إِبْراهيمُ بَنيهِ وَ يَعْقُوبُ يا بَنِيَّ إِنَّ اللَّهَ اصْطَفى‏ لَكُمُ الدِّينَ فَلا تَمُوتُنَّ إِلاَّ وَ أَنْتُمْ مُسْلِمُونَ»  و ابراهیم و یعقوب در واپسین لحظات عمر، فرزندان خود را به این آیین وصیت کردند؛ فرزندان من! خداوند این آیین پاک را برای شما برگزیده است؛ و شما جز به آیین اسلام و تسلیم در برابر فرمان خدا از دنیا نروید. (بقره: 132) جالب این است که یعقوب علیه السلام، پیامبرِ بنی اسرائیل بوده است که خود را کلیمی و یهودی می نامند. در صورتی که خود حضرت یعقوب و یا اسرائیل، به فرزندانش خطاب و توصیه می کند با اسلام از دنیا بروند.

 

این استاد حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: آیه پنجم، که مناسب بحث ما است، آیه 84 سوره یونس و در خصوص حضرت موسی علیه السلام است؛ « وَ قالَ مُوسى‏ يا قَوْمِ إِنْ كُنْتُمْ آمَنْتُمْ بِاللَّهِ فَعَلَيْهِ تَوَكَّلُوا إِنْ كُنْتُمْ مُسْلِمينَ» موسی علیه السلام گفت ای قوم من! اگر شما به خدا ایمان آورده اید، بر او توکل کنید اگر تسلیم فرمان او هستید. اگر مسلم هستید. باز هم می بینیم موسی پیامبر علیه السلام که خود، صاحب کتاب تورات و کلیم الله است، بنی اسرائیل و یهودیان را به اسلام دعوت می کند.

 

وی اضافه نمود: آیه ششم که باز هم مناسب با بحث ما است، در مورد حضرت عیسی روح الله علیه السلام است؛ « فَلَمَّا أَحَسَّ عيسى‏ مِنْهُمُ الْكُفْرَ قالَ مَنْ أَنْصاري إِلَى اللَّهِ قالَ الْحَوارِيُّونَ نَحْنُ أَنْصارُ اللَّهِ آمَنَّا بِاللَّهِ وَ اشْهَدْ بِأَنَّا مُسْلِمُونَ» هنگامی که عیسی علیه السلام از آنان احساس کفر و مخافلت کرد، گفت کیست که یاور من به سوی خدا برای تبلیغ آیین او گردد؟ حواریان و شاگردان مخصوص او گفتند ما یاوران خداییم به خدا ایمان آوردیم و تو نیز گواه باش که اسلام آورده ایم. (آل عمران: 52) در خصوص حضرت عیسی علیه السلام و حواریون که جملگی خواهان دین اسلام بوده اند، در جایی که آنان خواهان و یا آرزوی دین اسلام را داشته اند؛ چرا باید جوانان ما به القائات غلط به عقب برگردند؟

 

استاد علیزاده خاطرنشان کرد: آیه هفتم، در سوره نمل آیه 31 در خصوص اسلام حضرت سلیمان علیه السلام است. گفت: اى بزرگان مرا در كارم نظر دهيد كه من بدون حضور شما هيچ كارى را انجام نداده‏ ام «أَلاَّ تَعْلُوا عَلَيَّ وَ أْتُوني‏ مُسْلِمينَ» (نمل: 31)

 

وی افزود: آیه هشتم، در خصوص اجنه در سوره جن می باشد. بعد از قضیه استراق سمع آنان در گذشته که وحی الهی نازل می شد، و در زمان نزول قرآن شهاب سنگ ها مانع می شد، اجنه می گویند ما هنگامی که هدایت قرآن را شنیدیم، به آن ایمان آوردیم؛ و هر کس به پروردگارش ایمان اورد، نه از نقصان می ترسد و نه از ظلم. و سپس در آیه بعدی خداوند از قول آنان می فرماید: «وَ أَنَّا لَمَّا سَمِعْنَا الْهُدى‏ آمَنَّا بِهِ فَمَنْ يُؤْمِنْ بِرَبِّهِ فَلا يَخافُ بَخْساً وَ لا رَهَقاً (13) وَ أَنَّا مِنَّا الْمُسْلِمُونَ وَ مِنَّا الْقاسِطُونَ فَمَنْ أَسْلَمَ فَأُولئِكَ تَحَرَّوْا رَشَداً» (14) و اينكه وقتى ما اين هدايت را شنيديم بدان ايمان آورديم، اينك به همه شما جنيان مى‏گوييم هر كس به پروردگار خود ايمان بياورد ترسى ندارد از اينكه چيزى به ظلم از او ناقص شود و نه از اينكه ناملايمات بيچاره‏اش كند. و اينكه ما نيز دو طايفه‏ايم بعضى از ما مسلمانند و بعضى منحرف پس هر كس تسليم خدا گردد راه رشد را پيش گرفته است.

 

استاد علیزاده خاطرنشان کرد: آیه نهم، آیه 68 از سوره مائده است؛ آنجا که خداوند باری تعالی اهل کتاب را توبیخ می کند. «قُلْ يا أَهْلَ الْكِتابِ لَسْتُمْ عَلى‏ شَيْ‏ءٍ حَتَّى تُقيمُوا التَّوْراةَ وَ الْإِنْجيلَ وَ ما أُنْزِلَ إِلَيْكُمْ مِنْ رَبِّكُمْ وَ لَيَزيدَنَّ كَثيراً مِنْهُمْ ما أُنْزِلَ إِلَيْكَ مِنْ رَبِّكَ طُغْياناً وَ كُفْراً فَلا تَأْسَ عَلَى الْقَوْمِ الْكافِرينَ» بگو اى اهل كتاب شما بر دين و مسلكى كه قابل اعتنا و اعتماد باشد نيستيد و نخواهيد بود تا آنكه تورات و انجيل را (كه يكى از احكامش ايمان به محمد ص است) و آنچه را كه از طرف پروردگارتان به سوى شما نازل شده، اقامه كنيد. (آنان علاوه بر اينكه اقامه نمى ‏كنند) همين قرآنى كه بتو نازل شده هر آينه طغيان و كفر بسيارى از آنان را زيادتر مى‏ كند، بنا بر اين غمناك مباش بر قومى كه كفر ورزيدند (مائده: 68)

 

وی اضافه نمود: آیه دهم که به بحث ما مربوط است، آیه 85 آل عمران است؛ آنجا که می فرماید: « وَ مَنْ يَبْتَغِ غَيْرَ الْإِسْلامِ ديناً فَلَنْ يُقْبَلَ مِنْهُ وَ هُوَ فِي الْآخِرَةِ مِنَ الْخاسِرينَ» و هر كس بخواهد غير از اسلام را به عنوان دين بپذيرد، از او قبول نمى‏ شود و او در آخرت از زيانكاران است. (آل عمران: 85) در جایی که تمام انبیاء الهی طبق فرمایش پروردگار و حتی جن و انس خود را مسلمان و قبول اسلام بیان می کنند؛ چرا نباید جوانان عزیز ما به خود بیایند که گوش به تهاجمات فرهنگی ندهند.

 

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: آیه یازدهم، در خصوص دین اسلام و پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم است. اسلام، آخرین دین و کاملترین دین الهی است. در آیه 83 آل عمران می خوانیم: «أَ فَغَيْرَ دينِ اللَّهِ يَبْغُونَ وَ لَهُ أَسْلَمَ مَنْ فِي السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ طَوْعاً وَ كَرْهاً وَ إِلَيْهِ يُرْجَعُونَ» آيا اين فاسقان غير دين خدا را مى ‏طلبند با اينكه تمامى ساكنان آسمان ها و زمين چه به طوع و چه به كره تسليم اويند و همه به سوى او باز مى ‏گردند؟  (آل عمران: 83)

 

وی افزود: در آیه بعدی، 87 می فرماید: کیفر منکرین اسلام این است که لعن و طرد خداوند و فرشتگان و مردم همگی بر آنها است. «أُولئِكَ جَزاؤُهُمْ أَنَّ عَلَيْهِمْ لَعْنَةَ اللَّهِ وَ الْمَلائِكَةِ وَ النَّاسِ أَجْمَعينَ» (آل عمران: 87) و در ادامه می فرماید: همواره در این لعن می مانند. مجازاتشان تخفیف نمی یابد و به آها مهلت داده نمی شود. مگر کسانی که پس از آن توبه کنند و اصلاح نمایند.

 

استاد علیزاده خاطرنشان کرد: راستی مگر نه این است که ما می خواهیم چنن باشیم که خداوند از ما راضی باشد و در آیینی باشیم که مورد پسند خداوند منان است؛ و یا اینکه مگر نه این است که تمام ادیان الیههی  از ناحیه خداوند می باشد؛ و همچنین همه انبیاء از سوی او مبعوث شده اند. پس ببینیم خود خداوند کدام یک از ادیان الهی را بیشتر می پسندد. «إِنَّ الدِّينَ عِنْدَ اللَّهِ الْإِسْلامُ وَ مَا اخْتَلَفَ الَّذينَ أُوتُوا الْكِتابَ إِلاَّ مِنْ بَعْدِ ما جاءَهُمُ الْعِلْمُ بَغْياً بَيْنَهُمْ وَ مَنْ يَكْفُرْ بِآياتِ اللَّهِ فَإِنَّ اللَّهَ سَريعُ الْحِسابِ» همانا دين نزد خدا تنها اسلام است، و اهل كتاب در آن اختلاف نكردند مگر بعد از آنكه به حقانيت آن يقين داشتند و خصومتى كه در بين خود داشتند وادار به اختلافشان كرد و كسى كه به آيات خدا كفر بورزد بايد بداند كه خدا سريع الحساب است. (آل عمران: 19)

 

ج, 08/20/1401 - 15:46