استاد علم الهدی مطرح کرد؛

وحدت اجتماعی، در نبود وحدت اعتقادی

استاد سید هادی علم الهدی از اساتید حوزه علمیه قم در گفتگو با خبرنگار نشست دوره ای اساتید به موضوع «اهمیت حفظ مراتب وحدت بین مسلمان ها» پرداخت.

/270/260/21/

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم در ابتدای گفتگو خاطرنشان کرد: قرآن کریم می فرماید: «و اعتصموا بحبل الله جمیعا و لا تفرقوا» این کلام خداوند، حکایت از امر به مسلمان ها نسبت به وحدت است. زمانی که حضرت موسی علیه السلام از کوه طور بر می گردند و گوساله پرستی قوم بنی اسرائیل را می بینند، به برادر خود نهیب می زنند که چرا به کوه طور نیامد و خبر نرساند. این بیان، نه از آن باب باشد که هارون علیه السلام خلاف مسیر هدایت عمل کرده باشد. حضرت هارون علیه السلام در پاسخ، جوابی می دهد که بسیار جالب و دقیق است؛ می فرماید: «خشیت ان تقول فرّقت بنی اسرائیل و لم ترقب قولی» من خشیت داشتم از آنکه تو بگویی بین بنی اسرائیل تفرقه ایجاد کردی و از قول من نسبت حفاظت از امت، مراقبت نکردی و تخطی کردی. از این رو از بنی اسرائیل فاصله نگرفتم.

 

وی افزود: این نکته فوق العاده را به ما می رساند که حتی اگر قومی گوساله پرست هم بشوند، تفرقه از این گوساله پرستی بدتر است. چون اگر تفرقه پیش آمد، اصل و اساس قوم نابود می شود؛ دیگر قومی نمی ماند که موسی علیه السلام دوباره آنها را هدایت کند تا خدا پرست بشوند؛ الواح تورات را برای آنها بیاورد و دوباره به راه خدا برگردند. موضوع قوم و مخاطب کلام خدا که تورات است، منتفی می شود. این امر، در اثر تفرقه است. نتیجه تفرقه، نابودی اصل و اساس امت است. نابودی اصل و اساس امت پیش آمد، موضوعی برای قرآن باقی نمی ماند. چه کسی می خواهد دعوت به احکام و نماز بشود؟ از این رو تفرقه حتی از گوساله پرستی بدتر است.

 

استاد علم الهدی در ادامه بیان کرد: مقابل تفرقه، وحدت است. «تعرف الاشیاء بأضدادها» وحدت مقول به تشکیک است. آنچه منتها آرزوی خاتم النبیین صلی الله علیه و آله و سلم است، «وحدت همه امت در تحت لواء الله و تمسک به حبل الله المتین و صراط مستقیم، علی بن ابی طالب علیه السلام» است. از این رو پیامبر در روز غدیر فرمود: «من کنت مولاه فهذا علی مولاه» این کلام، اوج وحدت است؛ چرا که پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم نمی فرماید ولایت تنها برای شیعیان، و برای این فرقه و حزب؛ بلکه پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم می فرماید: هر کس که منِ رسول الله مولای او هستم، باید تحت ولایت علی علیه السلام باشد. یعنی، همه امت اسلام باید اینچنین باشند؛ هر کسی که شهادتین را بر زبان جاری می کند و ولایت پیامبر را بر گردن خود قبول دارد، باید و باید تحت ولایت امیرالمؤمنین علیه السلام باشد. این، یعنی اوج وحدت، و وحدت تام؛ که در آن، این فرقه و آن فرقه معنا ندارد.

 

وی اضافه نمود: بیان شد که وحدت، مقوله به تشکیک است. بعد از پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم، امت حضرت دچار همان انحرافی شدند که بنی اسرائیل بعد از سفر موسی علیه السلام به کوه طور شدند. نگاه می کنیم گروهی از ولایت امیرالمؤمنین علیه السلام تخلف کردند. یعنی وحدت در اوج خودش محقق نشد. اگر اوج وحدت در امت پیاده نشد، از مرتبه پایین تر آنها دست نمی کشیم.

 

این استاد حوزه علمیه قم افزود: ما در حبل الله المتین وحدت پیدا می کنیم و در اعتقادات باطل دیگران وحدتی نداریم؛ هرگز وحدتی نداریم. ما دست از ولایت امیرالمؤمنین نمی کشیم و آن را کم رنگ هم نمی کنیم تا وحدت ایجاد بشود. در اینجا از وحدت اعتقادی دور ماندیم، چرا که دیدگاه ما به حاکمیت و خلافت الهی دیدگاه غدیری و دیدگاه «الذین یقیمون الصلاة و یؤتون الزکاة و هم راکعون» است. دیدگاه «الیوم اکملت لکم دینکم و اتممت علیکم نعمتی» است. ما نمی توانیم از دیدگاهمان دست برداریم که دیگران از ما خوششان بیاید. نمی توانیم دیدگاه الهی در باب ولایت و امامت، کم رنگ و کم اهمیت کنیم تا با دیگران هم سویی بشود. این امر، هرگز مطلوب خدا و رسول نیست؛ بلکه با دست نیافتن به «وحدت اعتقادی» به مرحله «وحدت اجتماعی» می رسد.

 

وی در ادامه بیان کرد: درست است که از نظر عقیدتی با اهل تسنن در امر ولایت و امامت اختلاف نظر داریم، اما در برابر کفار و یهود و نصارا باید با هم وحدت اجتماعی و وحدت سیاسی داشته باشیم. آنچنان که مولا علیه السلام بعد از پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم امت را رها نکرد و همانند هارون علیه السلام نگذاشت تا امت متفرق بشوند. هارون این امت، علی بن ابی طالب سلام الله علیه است و وحدت اجتماعی ایجاد کرد. در سایه این وحدت اجتماعی اصل اسلام را حفظ کرد؛ هم در مقابل دشمنان یهود و نصارا و دشمنان خارجی و هم منافقین و دشمنان داخلی که می خواستند اصل اسلام را نابود کنند و بت پرستی را بازگردانند.

 

استاد سید هادی علم الهدی در کلام پایانی این قسمت از گفتگو با خبرنگار نشست دوره ای اساتید خاطرنشان کرد: همین وظیفه در این عصر بر عهده ما است و باید با برادران اهل سنت، وحدت اجتماعی داشته باشیم. در برابر دشمنان اسلام، یهود، نصارا و کسانی که می خواهند در بین مسلمین، ابزار دست دشمنان خارجی باشند و ایجاد جنگ و فتنه و آشوب کنند و برادر به جنگ برادر بیفتد. در برابر مسلمان نماهای نادان، باید وحدت اجتماعی داشته باشیم. همه ما در این مملکت امام زمانی باید در زیر پرچم لا اله الا الله محمد رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم وحدت اجتماعی را حفظ کنیم و محبت اهل بیت را اصل و اساس قرار دهیم تا برادری بین مسلمان ها بیشتر بشود و دشمنان، ناامید گردند.

 

 

ج, 08/20/1401 - 16:03