استاد توکل اکبرنژاد

درس هایی از حکمتهای نهج البلاغه

استاد توکل اکبرنژاد از اساتید حوزه علمیه قم در گفتگو با خبرنگار نشست دوره ای اساتید به موضوع «شرح حکمتی از حکمت های نهج البلاغه» پرداخت.

/270/260/23/

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم در ابتدای گفتگو خاطرنشان کرد: در کلامی از امیرالمؤمنین علی علیه السلام می خوانیم «وَ قَالَ علیه السلام أَشْرَفُ الْغِنَى تَرْكُ الْمُنَى‏» امیرالمؤمنین علیه السلام می فرماید بهترین بی نیازی و توانگری که هم شخصیت انسان را حفظ کند و هم دنیا و آخرت را آباد کند، ترک آرزوهای نفسانی است و به آنها بی توجه باشد و به زرق و برق دنیا اعتنا نکند.

 

وی افزود: در کلامی دیگر از حضرت علیه السلام می خوانیم: «وَ قَالَ علیه السلام‏ مَنْ أَسْرَعَ إِلَى النَّاسِ بِمَا يَكْرَهُونَ قَالُوا فِيهِ [مَا] بِمَا لَا يَعْلَمُون‏» هر كه بشتابد به چيزى كه مردم (از آن) مى ‏رنجند (بى انديشه سخنى گويد يا كارى كند كه بر خلاف ميل و خواسته آنها باشد) در باره او مى ‏گويند چيزى را كه نمى ‏دانند (زيرا انسان از كسي كه رنجيد، طبعا باك ندارد كه در باره او آنچه شنيده، راست يا دروغ بيان نمايد.) زمانی که انسان می خواهد انسان را هدایت کند، باید از طریقش وارد بشود. از باب محبت و لطف و تواضع و خیرخواهی و با راه و روش خودش؛ و الا بی ثمر خواهد شد و باعث گناه دیگران هم می شود.

 

استاد اکبرنژاد خاطرنشان کرد: مولا علیه السلام در کلامی زیبا می فرماید: «مَنْ أَطَالَ الْأَمَلَ‏ أَسَاءَ الْعَمَل‏»؛ هر كس آرزو را دراز گردانيد، كردار را بد نمود. زيرا آرزوى دراز سبب بي خبرى از آخرت و واماندن از نيكبختى زندگى جاويد است، امّا رجاء و اميدوارى به اندازه، ستوده است. قرآن و اهل بیت علیهم السلام انسان را به عمل صالح فرا می خواند و اینکه دیگران را به عمل صالح ترغیب کنیم. «قوا انفسکم و اهلیکم نارا». حضرت می فرماید دنیا با آخرت جمع نمی شود؛ هر کس أمل را بیشتر کرد، عمل صالحش را کمتر کرده است.

 

وی افزود: امام زین العابدین علیه السلام در این زمینه می فرماید: «اعظم الناس خطرا من لم یر الدنیا» عظیمترین مردم از حیث مقام معنوی، کسی است که به دنیا کوچکترین ارزشی قائل نباشد. دنیا آن است که کوچکترین رنگ خدایی نداشته باشد. و الا در همین دنیا کارها را به نیت آخرت و خدا انجام دادن، کار خدایی است و توجه خاصّ به دنیا نیست.

 

 

 

 

ش, 08/21/1401 - 16:17