آیت الله العظمی جوادی آملی:

اگر اعتراضی داریم عاقلانه و عالمانه به مسئولین بگوییم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی تصریح کردند: مسئولین ما وظیفه ‌ای دارند حتماً باید جامعه را به خوبی اداره کنند، ما هم اگر اعتراضی داریم عاقلانه و عالمانه به اینها بگوییم.

پایگاه اطلاع رسانی دفتر این مرجع تقلید شیعیان در مطلبی با عنوان«رسالت امت» بازنشر سخنان ایشان(تاریخ: 1398/10/09) در تفسیر سوره مبارکه مطففین جلسه 4 این گونه آورده است:

فرمود شما کاری بکنید که حق مردم ضایع نشود؛ ﴿لاَ تَبْخَسُوا النَّاسَ أَشْیاءَهُمْ﴾ این است! هم مسئولین باید دقیق باشند هم مردم باید محترمانه خواسته‌ هایشان را مطرح کنند و امر سوم بیگانه ‌هایی هستند که مرتّب در کمین هستند!

یک امر، وظیفه مدیریت و تدبیر و کارآیی و کارآمدی مسئولان است.

یکی وظیفه مردم است که موظف ‌اند نظام را یاری کنند چون مطابق با دینشان است و خواسته ‌شان را عاقلانه و عالمانه عرضه کنند.

سوم آن دشمنی است که در کمین است که مشترک برای مسئولین و مردم است؛ آن دشمنِ جامعه است.

این بیگانه‌ها را شما ملاحظه کردید تا ایران یادش است یا مورد چپاول انگلستان بود یا مورد چپاول آمریکا بود یا مورد چپاول بعضی از کشورهای شمالی ما بود؛ یا آب و خاک ما را گرفتند یا معادن ما را گرفتند یا ثروت های دیگر ما را گرفتند؛ همه اینها غارتگرانی بودند که کشور را غارت کردند و چاپیدند!

مسئولین ما وظیفه ‌ای دارند حتماً باید جامعه را به خوبی اداره کنند، ما هم اگر اعتراضی داریم عاقلانه و عالمانه به اینها بگوییم؛ اما آن ضلع سومی که ـ خدای ناکرده ـ فساد را راه می ‌اندازد، کشور را ناامن می ‌کند و آشوب راه می اندازد، این وابسته به بیگانه است! در برابر وابسته به بیگانه، در بخش پایانی سوره مبارکه «توبه» این جمله را فرمود: ﴿یا أَیهَا الَّذینَ آمَنُوا قاتِلُوا الَّذینَ یلُونَکُمْ مِنَ الْکُفَّارِ وَ لْیجِدُوا فیکُمْ غِلْظَهً﴾؛ این ﴿وَ لْیجِدُوا﴾ امر غایب است، این کفار امر حاضر را گوش نمی ‌دهند چه رسد به امر غایب! آیه می ‌فرماید که حتماً باید دشمنانِ شما غلظت و ستَبری را احساس بکنند؛ این امر حاضر به ماست! اینکه فرمود: ﴿وَ لْیجِدُوا﴾ که یعنی حتماً بر آنها واجب است که در شما قدرت احساس بکنند، این یعنی شما مقتدر باشید؛ یعنی طرزی باشید که نتوانند در شما نفوذ کنند، حالا چه جنگ نرم چه جنگ سخت؛ این امرالهی است!

پ, 08/12/1401 - 05:14