استاد حسینی آملی:

مشروح گزارش عملکرد نشست دوره ای اساتید؛

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید استاد سید مفید الدین حسینی آملی از اساتید درس خارج، گزارشی از عملکرد شورای برنامه ریزی و دبیرخانه نشست دوره ای اساتید سطوح عالیه و دروس خارج حوزه بیان داشت

 

این استاد درس خارج حوزه در ابتدای سخنرانی خاطرنشان کرد: خیر مقدم عرض می کنم محضر مبارک اساتید گرامی که قدم رنجه کردند و دعوت ما را پاسخ دادند. بنده بنا دارم تا مختصری گزارش از عملکرد مجموعه شورای برنامه ریزی و دبیرخانه را تقدیم کنم.

 

وی افزود: در آستانه میلاد پر برکت بانوی اسلام، حضرت فاطمه صدیقه شهیده هستیم؛ این روز مبارک را که در پیش داریم، خدمت همه عزیزان تبریک عرض می کنم و تبرکا چند روایت در اول جلسه عرض می کنم تا ان شاء الله به این روایات مأثوره تبرک بجوییم.

 

استاد حسینی آملی در ادامه بیان کرد: در کافی جلد 2 صفحه 356 روایتی از امام حسین علیه السلام است که می فرماید: «انّ فاطمة صدیقة شهیدة» 

 

این استاد حوزه علمیه قم افزود: پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم درباره فاطمه زهرا سلام الله علیها می فرماید: «یا سلمان من احبّ ابنتی فهو فی الجنة معی و من ابغضها فهو فی النار» معلوم می شود که حضرت زهرا برای جنت و نار میزان است.

 

استاد حسینی آملی خاطرنشان کرد: در روایتی دیگر پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم به سلمان خطاب می فرماید: «حب فاطمه ینفع فی مئة مواطن ایسر المواطن الموت و القبر و المیزان و المحشر و الصراط و المحاسبة»

 

این استاد حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: «اول شخص تدخل الجنه فاطمة»

 

وی افزود: در روایتی دیگر می خوانیم: «من ارضی فاطمة فقد ارضانی و من اسخط فاطمة فقد اسخطنی» 

 

این استاد برجسته حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: در روایات متعددی آمده است که فاظمه زهرا سلام الله علیها آنچه که بخواهد، در روز محشر شفاعت خواهد کرد. امیدواریم که ما هم شامل شفاعت این بانوی مکرمه بشویم.

 

 

این استاد درس خارج حوزه خاطرنشان کرد: در همینجا طلب غفران و مغفرت الهی می کنیم برای همه مراجع و علمایی که در این چند وقت ندای حق را لبیک گفتند؛ بالاخص مرحوم آیت الله صافی رحمت الله علیه، و همین طور طلب غفران می کنیم برای مرجع عالیقدر مرحوم آیت الله العظمی گلپایگانی رحمت الله علیه؛ امیدواریم خداوند در جنت به این بزرگواران مأوا بدهد و ما هم بتوانیم اهداف بلند آنها را دنبال کنیم.

 

استاد حسینی آملی در ادامه بیان کرد: در این دوره تعدادی از اساتید، شاید جوان تر از بقیه دعوت شدند؛ ملاک دعوت آن است که هر کدام از اساتید بزرگوار که دارای بیش از بیست و پنج سال سابقه تدریس در سطوح مقدماتی و عالی باشد، به این جلسه شورای مشورتی که جلسه عاقله نشست است، دعوت شدند

 

این استاد برجسته حوزه علمیه قم افزود: مجموعه دوستان ما در نشست، با تمام اخلاص، فعالیت هایی را که انجام می دهند، اعم از شورای برنامه ریزی، دبیرخانه، هیچ وجه و امتیازی در مقابل آن دریافت نمی کنند. بلکه به کرّات از آنها وجوهی گرفتیم تا در این مجموعه صرف بشود و به اساتید بزرگوار تحت عیدی و غیره تقدیم بشود.

این استاد حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: ان شاء الله جلسه ای که برگزار می شود، جلسه خوبی باشد. ما امیدواریم که این طرح تعطیل بشود؛ چون با این وضعی که اکنون دارد، سزاوار نیست. این طرح باید به کارشناسی برود و از نظرات اساتید مجرب حوزه استفاده بشود؛ مقبولیت عند المراجع پیدا کند؛ آن بزرگان این طرح را تأیید کنند؛ و بعد از آن اجرا بشود. ما این توقع را داریم؛ تا چه نتیجه ای برسد.

 

استاد سید مفید الدین حسینی آملی در بخش دیگری از سخنرانی خاطرنشان کرد: در این ایام، اغتشاشات فراوانی در کشور پیش آمد. در این ایام به تکایا و به پرچم جمهوری اسلامی توهین شد؛ همین طور، قرآن سوزی کردند؛ به مقدسات اسلام فحاشی کردند؛ نشریه فرانسوی با چاپ کاریکاتور به مراجع عظام و به اسلام توهین نمود. قطعا این افراد که دست به این اقدامات می زنند، به هیچ وجه مورد قبول نیستند و محکوم هستند.

 

این استاد حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: اخیرا باب شد که چند نفری ناشناس جمع می شوند و با اسم نشست دوره ای اساتید اطلاعیه ها و نامه هایی ارسال می کنند که متأسفانه با بی ادبی و هتاکی الفاظی را می نگارند؛ حتی به مراجع عظام حفظهم الله توهین می کنند. مطالب بسیار نامناسب در آن منتشر شده است. ما بارها گفتیم اگر کسی می خواهد سخن نشست را دنبال کند، باید یکی از این دو راه را طی کند؛ یا به سایت رسمی نشست دوره ای اساتید مراجعه کنند؛ و یا به دفتر نشست دوره ای اساتید بیایند. دفتر، دبیرخانه و عضو دبیرخانه دارد و به هر سؤالی بدون هیچ ملاحظه ای پاسخ می دهد. من نمی دانم که چه کسی است این کار را می کند؛ البته من خواهش می کنم که این کار را انجام ندهند. این کار مورد قبول ما نیست. ما اینگونه الفاظ به کار رفته برای توهین به مراجع عظام را محکوم می کنیم.

 

استاد حسینی آملی در بخش دیگری از سخنرانی خود خاطرنشان کرد: بر اساس آماری که گرفتیم، از ابتدای تشکیل نشست دوره ای اساتید تا کنون، 1049 مرتبه واریزی برای اساتید داشته ایم. در این واریزی ها گاهی به عنوان شهریه، گاهی تقسیمی، عیدی، هدایای مراجع و به اشکال مختلف به این تعداد واریزی برای اساتید بزرگوار داشتیم. و همیشه بعد از هر واریزی با پیامک اطلاع رسانی کردیم که این وجه از سوی کجا بوده است. به صورت بسیار منظم و بدون هیچ خطایی لیست تسویه حساب را انجام داده ایم؛ آن وجوهی که از مراجع می گیریم، خدمت مراجع ارسال کردیم؛ هر از چند گاهی در طی سال از حسابداران متخصص استفاده می کنیم و آنها با دقت تمام بررسی می کنند. در این چند سال، حتی یک مورد خطا در مسائل مالی نداشته ایم که به عنوان مثال وجهی وارد شده باشد، ولی محل مصرف آن مشخص نباشد.

 

این استاد درس خارج حوزه افزود: بنا گذاشتیم که هر چهار ماه، یک مرتبه، به حساب اساتید گرامی تقسیمی واریز گردد. این تقسیمی به عناوین مختلف، مانند میلاد ائمه معصومین علیهم السلام، عید غدیر، عید فطر و غیره می تواند باشد؛ بحمدالله تا کنون این کار انجام شده است و قطع نشد و امیدواریم که ادامه داشته باشد. اگر چه مبالغ، اندک و ناچیز است، اما این تمام توان ما است و شأن اساتید، اجل از آن است که این مبالغ، برایشان کاری کند، اما آنچه ما توانستیم با رایزنی هایی که انجام دادیم، به نتیجه برسیم، در این حد بوده است.

 

استاد حسینی آملی خاطرنشان کرد: یکی از کارهایی که در این چند وقت انجام دادیم، پیگیری مسأله درمان اساتید است. گاهی اساتید و یا فرزندانشان بیمار می شوند؛ شاید ارتباط چندانی نداشته باشند تا از آن برای درمان خودشان یا خانواده شان استفاده کنند. اگر مطلع بشویم که استادی دچار مشکل شده است، با تمام روابطی که داریم کمک می کنیم تا با احترام نسبت به درمان آن استاد یا خانواده او انجام بشود؛ یا اگر در توان ما بود، مبلغی را به عنوان کمک خدمت استاد تقدیم می کنیم.

 

این استاد حوزه علمیه قم افزود: یکی دیگر از کارهایی که انجام می دهیم، آن است که برای تدریسشان برنامه ریزی و معرفی نامه بخواهند، ما این کار را انجام می دهیم و در بورد مدارس این کار را تا جایی که ممکن باشد، مطرح می کنیم.

 

وی اضافه نمود: یکی دیگر از کارها آن است که اگر خداوند به اساتید بزرگوار، فرزندی عطا کند، هدیه کوچکی به مبلغ یک میلیون تومان تقدیم می کنیم.

 

استاد حسینی آملی خاطرنشان کرد: ما در دو جا حساب داریم؛ یکی که وجهش به صورت امانت، در اختیار مراجع بزرگوار است؛ وجهی هم تنخواه خودمان است. در دو مرکز، یکی در مرکز مؤسسه قرض الحسنه مهدیه و دیگری در صندوق دفتر تبلیغات اسلامی حساب داریم. برای اساتید که گاهی نیاز فوری پیدا می کنند، به آنجا معرفی می کنیم و از حساب خودمان به آنها وام می دهیم؛ در حال حاضر مبلغی که می توانیم وام بدهیم، ده میلیون تومان است. اگر چه مبلغ کمی است، اما مبلغی است که در توان ما است. البته با برخی از بانک ها ارتباط ایجاد کردیم و آنها حاضر شدند وام را تا سقف سی میلیون تومان با اقساط چهل و هشت ماهه با دو درصد کارمزد خدمت اساتید تقدیم کنند. این کار در شرف انجام است.

 

این استاد درس خارج حوزه در ادامه بیان کرد: برخی از اساتید، زمانی که پا به سن می گذارند و یا بیمار می شوند و تدریسشان تعطیل می می شود و شاید منبر و محرابشان هم دچار تأخیر بشود، خیلی به سختی می خورند و به شدت در تعب می افتند؛ توانمندی مالی صفر می شود، با شخصیت والا و ارتباطتی که دارند، خانواده بزرگی که دارند، کار برای آنها بسیار سخت می شود. ما این برنامه را شروع کردیم که به این بزرگواران از طریق مراجع، کمک رسانی بشود. خدمت اساتید بزرگوار می رسیم و مبلغ ناچیز را تقدیم می کنیم. این طرح مدتها است که انجام می شود. تا کنون به حدود 360 نفر از اساتید معمّر و از کار افتاده چه برای کمک هزینه و چه برای درمانشان کمک می کنیم. حتی اگر نیاز داشته باشند که کسی برود و ماشین ببرد، سوارشان کند، به درمانگاه ببرد، هم این کار را انجام می دهیم؛

 

 

استاد سید مفید الدین حسینی آملی در بخش دیگری سخن، به طرح جدید آموزشی در حوزه اشاره، و خاطرنشان کرد: همه اطلاع دارید که مرکز مدیریت حوزه از ابتدای سال تحصیلی امسال طرحی را آوردند و با عجله تمام، آن را اجرایی کردند. این طرح با مخالفت بسیاری از اساتید و مراجع عظام تقلید واقع شد. تغییری در کتاب های آموزشی حوزه دادند؛ برخی از مطالب مهم را از کتاب های حوزه حذف کردند

 

این استاد درس خارج حوزه در ادامه بیان کرد: ما بنا داشتیم که در جلسه عمومی این موضوع را به شور بگذاریم و نظرات اساتید را جمع کنیم و خدمت مراجع تقدیم کنیم؛ که البته برخی از مسئولین حوزه تماس گرفتند و گفتند اگر مصلحت می دانید، این جلسه را به تأخیر بیندازید، قول می دهیم که با هم بنشینیم و این مشکل را حل کنیم. ما به قول آقایان اعتماد کردیم و جلسه را منتفی کردیم. بعد از آن با جناب آیت الله اعرافی حفظه الله و برخی از معاونین ایشان جلسه ای داشتیم. ما مشاکلی را که در این طرح بود، اعم از مشاکل بنیادی و محتوایی را بیان نمودیم.

 

استاد حسینی آملی افزود: در مورد اشکالات بنیادی این طرح باید گفت این طرح برای چه مطرح شد؟ کاستی هایی که در کتب آموزشی حوزه بود، چه بود؟ که برای رفع کاستی ها آن طرح را ارائه کردید؟ آیا این طرح، آن کاستی ها را برطرف می کند یا خیر؟ 

 

وی اضافه نمود: این طرح دچار اشکالات محتوایی فراوانی بود که در جلسات مختلفی که با اساتید برگزار شد، مجموع اشکالات جمع آوری شد و بنا گردید تا در جلسه ای با معاونین و طراحان این طرح، بیان گردد؛ که به هر نحو، قرار گردید تا در هفته آینده این جلسه برگزار گردد.

 

این استاد درس خارج حوزه خاطرنشان کرد: در همینجا طلب غفران و مغفرت الهی می کنیم برای همه مراجع و علمایی که در این چند وقت ندای حق را لبیک گفتند؛ بالاخص مرحوم آیت الله صافی رحمت الله علیه، و همین طور طلب غفران می کنیم برای مرجع عالیقدر مرحوم آیت الله العظمی گلپایگانی رحمت الله علیه؛ امیدواریم خداوند در جنت به این بزرگواران مأوا بدهد و ما هم بتوانیم اهداف بلند آنها را دنبال کنیم.

 

استاد حسینی آملی در ادامه بیان کرد: در این دوره تعدادی از اساتید، شاید جوان تر از بقیه دعوت شدند؛ ملاک دعوت آن است که هر کدام از اساتید بزرگوار که دارای بیش از بیست و پنج سال سابقه تدریس در سطوح مقدماتی و عالی باشد، به این جلسه شورای مشورتی که جلسه عاقله نشست است، دعوت شدند

 

این استاد برجسته حوزه علمیه قم افزود: مجموعه دوستان ما در نشست، با تمام اخلاص، فعالیت هایی را که انجام می دهند، اعم از شورای برنامه ریزی، دبیرخانه، هیچ وجه و امتیازی در مقابل آن دریافت نمی کنند. بلکه به کرّات از آنها وجوهی گرفتیم تا در این مجموعه صرف بشود و به اساتید بزرگوار تحت عیدی و غیره تقدیم بشود.

 

استاد سید مفید الدین حسینی آملی در بخش دیگری سخن، به طرح جدید آموزشی در حوزه اشاره، و خاطرنشان کرد: همه اطلاع دارید که مرکز مدیریت حوزه از ابتدای سال تحصیلی امسال طرحی را آوردند و با عجله تمام، آن را اجرایی کردند. این طرح با مخالفت بسیاری از اساتید و مراجع عظام تقلید واقع شد. تغییری در کتاب های آموزشی حوزه دادند؛ برخی از مطالب مهم را از کتاب های حوزه حذف کردند

 

این استاد درس خارج حوزه در ادامه بیان کرد: ما بنا داشتیم که در جلسه عمومی این موضوع را به شور بگذاریم و نظرات اساتید را جمع کنیم و خدمت مراجع تقدیم کنیم؛ که البته برخی از مسئولین حوزه تماس گرفتند و گفتند اگر مصلحت می دانید، این جلسه را به تأخیر بیندازید، قول می دهیم که با هم بنشینیم و این مشکل را حل کنیم. ما به قول آقایان اعتماد کردیم و جلسه را منتفی کردیم. بعد از آن با جناب آیت الله اعرافی حفظه الله و برخی از معاونین ایشان جلسه ای داشتیم. ما مشاکلی را که در این طرح بود، اعم از مشاکل بنیادی و محتوایی را بیان نمودیم.

 

استاد حسینی آملی افزود: در مورد اشکالات بنیادی این طرح باید گفت این طرح برای چه مطرح شد؟ کاستی هایی که در کتب آموزشی حوزه بود، چه بود؟ که برای رفع کاستی ها آن طرح را ارائه کردید؟ آیا این طرح، آن کاستی ها را برطرف می کند یا خیر؟ 

 

وی اضافه نمود: این طرح دچار اشکالات محتوایی فراوانی بود که در جلسات مختلفی که با اساتید برگزار شد، مجموع اشکالات جمع آوری شد و بنا گردید تا در جلسه ای با معاونین و طراحان این طرح، بیان گردد؛ که به هر نحو، قرار گردید تا در هفته آینده این جلسه برگزار گردد.

 

این استاد حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: ان شاء الله جلسه ای که برگزار می شود، جلسه خوبی باشد. ما امیدواریم که این طرح تعطیل بشود؛ چون با این وضعی که اکنون دارد، سزاوار نیست. این طرح باید به کارشناسی برود و از نظرات اساتید مجرب حوزه استفاده بشود؛ مقبولیت عند المراجع پیدا کند؛ آن بزرگان این طرح را تأیید کنند؛ و بعد از آن اجرا بشود. ما این توقع را داریم؛ تا چه نتیجه ای برسد.

 

استاد سید مفیدالدین حسینی آملی خاطرنشان کرد: در هر ماه مبارک رمضان، تمام سعیمان را کردیم که در ابتدای ماه، سبد کالا و یک کمک نقدی خدمت آقایان داشته باشیم. این کار را برای همه اساتید داشته ایم. تقدیمی اخیر خدمت آقایان، مبلغ آن برای هر سبد کالا، حدود شش میلیون تومان بوده است.

 

وی افزود: در ایامی که کرونا بود، بسیاری از اساتید بزرگوار حوزه دست به کار شدند و سبدی درست کردند از لوازم بهداشتی، مانند ماسک و ژل، خصوصا در اوایل کار که بسیار ضروری می رسید. این کار را در چندین نوبت انجام دادیم و به خدمت اساتید بزرگوار رساندیم. بزرگوارانی که به هر حال، سنّی از آن عزیزان گذشته بود و شخصیت برجسته شان این اجازه را نمی داد که خودشان بیایند، ما از دفتر نشست اساتید به درب منزلشان می رسیدیم و تقدیم می کردیم.

 

این استاد حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: الآن اساتیدی که در مجموعه نشست پرورنده ثبت شده با مدارک دارند، بر اساس آنچه که دوستان به دستم رساندند، 1803 نفر پرونده فعال در نشست دوره ای اساتید دارند. برخی از آن بزرگواران از مدرسین سابقه دار هستند و برخی از اساتیدی هستند که تازه شروع به تدریس کردند. البته ضوابط شهریه مان شامل هر استادی که شروع به تدریس بکند، نیست. شورایی داریم که تحت رهنمود مراجع است. البته ما خدمت مراجع بزرگوار بحث کردیم. مخصوصا در جلسه ای خدمت آیت الله العظمی مکارم شیرازی حفظه الله و شفاه الله رسیدیم؛ در بعضی از شرایط، ایشان سختگیری می کردند؛ به عنوان نمونه می فرمودند «اگر استادی حداقل بیست شاگرد نداشته باشد، من او را استاد نمی دانم؛ شهریه من را به او ندهید.» ما هم خواهش کردیم و عرض کردیم گاه می شود استادی شاگرد به این تعداد ندارد؛ اما شما از باب ثبوت و اثبات، ایشان را می شناسید. ایشان را قانع کردیم که تا هفت نفر شاگرد را هم قبول کنند؛ بعد هم اصرار کردیم و ایشان تا پنج نفر را هم قبول نمودند؛ که اقلا پنج نفر در کلاس او شاگرد باشد.

 

استاد حسینی آملی خاطرنشان کرد: البته با این وضعیت موجود، خیلی از اساتید می آیند و به عوامل مختلفی شاگرد نمی آید و کلاس دائر نمی شود. باید علل این کار بررسی بشود؛ یکی از آن علل، مؤسسات مختلف در سطح سطوح عالی است که مانند قارچ تأسیس می شوند؛ از طرفی قانون می گذرانند هر طلبه ای که از شهرستان های دیگر می خواهد وارد قم بشود، از پایه هفت به بعد باید در یکی از مؤسسات ثبت نام کند و حق شرکت در کلاس های آزاد را ندارد، مگر آنکه متأهل باشد؛ طلبه پایه هفت معمولا متأهل نیست و مجرد است. طرح عجیب و غریبی که امسال اجرا کردند نیز یکی دیگر از عواملی است که موجب سردرگمی اساتید و خلوت شدن کلاس ها شده است.

مشکل دیگری که داریم، شهرک پردیسان است که از قم دور است و طلبه هایی که آنجا ساکن هستند، برای درس های قم مجبور می شوند هزینه ای بپردازند و وقتی را هم صرف کنند، طبیعتا برای آنها ایجاد مشکل می کند. مجبورند در کلاس هایی که آنجا تشکیل می شود، شرکت کنند؛ کلاس هایی که ممکن است اساتید سطح پایینی باشد؛ البته اساتید بسیار خوبی هم در آن کلاس ها حضور دارند. بسیاری از طلبه ها دچار این مشکل هستند و این مسائل حوزه را به سوی ضعف علمی می برد؛ ما از بزرگواران امر خواهش کردیم که اگر بنا باشد مسکن درست بشود، لازم نیست که همه در یک جا درست بشود؛ شما همه طلبه ها را از میان مردم بیرون کشیدید. پس این درس های آزاد چه می شود؟ گویی بنا نیست که این درس ها حفظ بشود.

 

سعی ما رای زنی، و دادن مشورت، و دلسوزی برای حوزه است؛ از آن آقایان، هر یک از بزرگوارانی که مدیریت حوزه را به دست گرفتند، در اولین دیدار به آن بزرگواران عرض کردیم اعلام آمادگی می کنیم در مورد هر طرحی که قرار بر اجرا است، ما حاضر هستیم مشورت بدهیم؛ اساتید را جمع کنیم و نظر آنها را برسانیم. حتی شما آن نظر را اعمال نکنید؛ بلکه اقلا بدانید که نظر ن آن

 

 

 

آنآن

 

آن بزرگواران چیست.

 

این استاد درس خارج حوزه در ادامه بیان کرد: این چیزی است که ما همیشه به آقایان گفتیم. اما متأسفانه در این چند سال تا به حال سابقه نداشته است این کار را بکنند. خودشان طرح را تصویب می کنند و اجرایی می کنند و بعد از آن اطلاع رسانی می کنند. امیدواریم خداوند به همه ما این درایت را بکند که سعی کنیم در حوزه هیچ تنشی ایجاد نشود و همه در جهت تقویت علمی حوزه، تعالی اخلاق در حوزه و تعالی معنویت در حوزه گام بردایم و به رسالت خود به درستی عمل بکند.

 

وی افزود: در این چند وقت 125 جلسه داشتیم؛ اعم از جلسه دبیرخانه و شورای برنامه ریزی؛ چون مسائلی پیش می آید و مجبور می شویم جلسه بگیریم و از دوستان مشورت، اطلاعات و کمک بگیریم. در این مدت کم کرونا به این سو 125 جلسه تشکیل شده است. برخی از جلسات هم با حضور شورای برنامه ریزی بوده است.

 

استاد حسینی آملی خاطرنشان کرد: مؤسسه و مرکز مشاوره ای متشکل از اساتید مجرب و توانمندی که خودشان اعلام آمادگی کرده باشند را ایجاد کردیم؛ چرا که این احساس نیازی را همیشه داشتیم؛ چون هم اساتید و هم برخی از طلبه ها این ابراز نیاز را داتشند. گاهی مشاکل خانوادگی است و گاهی مشاکل علمی و درسی است. هر طلبه ای اعلام مشکل کرده باشد، برای او وقت تعیین می شود. می تواند بگوید من با فلان استاد می خواهم جلسه داشته باشم. این جلسه را در بیت مرحوم آیت الله العظمی حائری یزدی تشکیل می دهیم . گاهی مشاوره، تحصیلی است. شما که از اساتید هستید، می دانید گاهی طلبه ها کاملا سردرگم هستند؛ چه درسی بخوانند و چه کتاب هایی را دنبال کنند. لازم است استادی مجرب او ر راهنمایی بکند. این کار در مؤسسه انجام می شود.

 

این استاد حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: دفتر نشست، واسطه می شود تا شهریه آقایان خدمت اساتید بزرگوار تقدیم بشود؛ ولی اساتید بزرگوار باید بدانند آن چیزی که به عنوان «شهریه استادی» به حسابشان واریز می شود، از طریق مراجع عظام تقلید است.

 

وی افزود: امروز یعنی 18 جمادی الثانی سالروز رحلت شیخ انصاری اعلی الله مقامه الشریف است؛ خداوند روح این بزرگوار را با انبیاء و شهدا محشور بفرماید؛ شیخ، حق بزرگی به گردن ما دارد و همه ما به واسطه کتاب های قیم ایشان در محضرشان شاگردی کردیم. کتاب های ارزشمندی که ایشان دارد، از عمق و قوت متن برخوردار است و برای ایجاد روحیه اجتهاد، برای طلبه ها بسیار کارآیی دارد. متأسفانه این کتاب ها به اشکال مختلف مورد هجمه واقع شده است و به قول آیت الله العظمی وحید خراسانی، آن را خراطی کرده اند و سزاوار نبوده است. امیدواریم با جلساتی که می گذاریم، این کار متوقف بشود و به شکل درستی کار انجام بشود. اگر هر خدمتی برای حوزه انجام بشود، هر پیشرفتی برای حوزه انجام بشود، باید کاملا کارشناسی شده باشد. کاملا از نظر اساتید مجرب دیده و سنجیده شده باشد؛ و حتما مراجع باید دیده باشند و تأیید کننند. حوزه برای امام زمان علیه السلام است و در دست ما امانت است. اخیرا هم چیزی شنیدم که وحشتناک است؛ کارهایی انجام می دهند که امیدوارم درست نباشد؛ این مطلب را نمی گویم که ذهن شما را هم درگیر نکنم. اما امیدوارم درست نباشد.

 

استاد حسینی آملی خاطرنشان کرد: ما به عنوان اعتراض به نمایندگی از اساتیدی که مکررا چه شفاهی و چه کتبی اشکالاتشان را به ما رساندند، نزدیک بیست نفر از آقایان جمع شدیم و در مرکز مدیریت به محضر آیت الله اعرافی رسیدیم و تمام اشکالات را بیان کردیم. ایشان وعده دادند که اشکالات را به شورای عالی انتقال دهند؛ البته این کار آنقدر طول کشید که ترم دوم هم در حال شروع شدن است. در ترم دوم هم با همین شیوه جدید کار دنبال می شود.  و در این شرایط است که بیان کردند برای جلسه مشورتی دیگر حاضر هستند. علی ایّ حال امیدواریم این جلسه مشورتی به نتیجه ای برسد و بتوانیم هر چه بیشتر از کیان حوزه دفاع کنیم و جلوی تضعیف علمی حوزه را بگیریم. اگر دوستان فکر می کنند طلبه ها باید با عناوین خاصی آشنا بشوند، راهش این نیست که کل دروس حوزه را دستخوش تغییرات مضر بکنیم تا مثلا فلان عنوان در حوزه باشد. ما پیشنهاد دادیم که برای این کار چند راه داریم.

 

این استاد درس خارج حوزه در ادامه بیان کرد: این بیان ها مختصری از مجموعه عملکرد نشست، اعم از دبیرخانه و شورای برنامه ریزی بوده است.  هر یک از اعضای دبیرخانه و شورای برنامه ریزی چهار سال عمر کارشان است. انتخاب کنندگان هم همین شورای مشورتی هستند. در ایام کرونا امکان جلسه گرفتن و رأی گیری نداشتیم؛ از این رو با پیامکی اعلام کردیم اگر مصلحت می دانید تا وقتی مشکل جلسه حضوری برطرف بشود و کرونا رفع گردد، دوستانی که خدمتگزار بودند، باقی بمانند تا اولین فرصتی که ایجاد بشود، و این جلسه بزگزار شد که ان شاء الله نافع باشد.عمر دبیرخانه  شورای برنامه ریزی تمام شده است؛ اما با آن پیام اعلام کردیم هر کس مخالف است، پیام بدهد، هیچ کس پیام نداد و با سکوتشان تأیید کردند. امشب اولین جلسه ای است که بعد از ایام کرونا می خواهیم رأی گیری کنیم.

 

 

 

چ, 10/21/1401 - 21:18