استاد ربانی گلپایگانی مطرح کرد؛

وحدت، حول ولایت

استاد ربانی گلپایگانی از اساتید حوزه علمیه قم در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید به موضوع «وحدت حول ولایت» پرداخت.

/270/260/22/

این استاد کلام حوزه های علمیه در ابتدای گفتگو خاطرنشان کرد: اختلاف اگر بیاید، کار خراب می شود. اختلافات دیرینه نژادی و قبیله ای بین دو قبیله اوس و خزرج کار دستشان داد. مهاجرین در سقیفه برای آنکه بتوانند انصار مدعی خلافت را پس بزنند، به همین اختلافات بین اوس و خزرج اشاره کردند. اگر آن اختلافات کذا در بین دو قبیله نبود، سقیفه به آن شکل نمی شد؛ اگر آنها متحد و یک پارچه بودند، با تعداد فراوانی که داشتند، در مقابل سه نفر، یعنی ابوبکر و عمر و ابوعبیده جراح می توانستند ایستادگی کنند.

 

صاحب دائرة المعارف کلام اسلامی تأکید کرد: اگر اختلاف به وجود بیاید، کار خراب می شود. مسأله مهمی است؛ اینکه حضرت هارون سلام الله علیه در زمانی که حضرت موسی سلام الله علیه به میقات رفتند و برگشتند، گوساله پرستی درست شده بود. در غیبت 40 روزه حضرت موسی علیه السلام، آن گونه انحراف به وجود آمد.

 

استاد ربانی گلپایگانی در ادامه بیان کرد: برخی هم هستند که تشکیک می کنند چگونه ممکن است بعد از رحلت پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم اینگونه شد و تا کربلا کشیده شد؛ در پاسخ می گوییم در قضیه گوساله پرست شدن قوم بنی اسرائیل هم، مدت زیادی از غیبت موسی علیه السلام نگذشته بود؛ موسی علیه السلام تنها موقتا به کوه طور رفته بود؛ در بازگشت به قوم و مشاهده بنی اسرائیل گوساله پرست، با عصبانیت، به نزد برادرش هارون رفت که «چرا جلوی آنها را نگرفتی؟ و چرا مخالفت نکردی؟ حضرت هارون علیه السلام در پاسخ گفت: «انی خشیت ان تقول فرقت بین بنی اسرائیل» من می توانستم و توانایی و قدرتش را داشتم که جلوگیری کنم؛ اما ترسیدم که بگویی چرا بین قوم اختلاف ایجاد کردم. حضرت موسی علیه السلام هم منطق را پذیرفت و بعدا هم ادامه نداد و هارون را بازخواست نکرد. این مسأله نشان می دهد که «مسأله وحدت، مهم است»

 

وی افزود: امیرالمؤمنین سلام الله علیه که آن دوران بسیار بسیار سخت و طاقت فرسای بیست و پنج سال را تحمل کرد، برای آن بود که وحدت اسلامی به هم نخورد و جنگ داخلی ایجاد نشود. صریحا بیان شده است و بعضی کتاب ها همانند مناقب خوارزمی نیز این بیان را نقل کرده اند که در «یوم شوری» که برای تعیین خلیفه بعد از عمر تشکیل شده بود، حضرت امیر سلام الله و صلواته علیه سخنرانی کرده است و مناشده دارد. مرحوم علامه امینی نیز آن را نقل کرده است؛ خوارزمی در المناقب، صفحه 314 در حدیثی به همین شماره آن را نقل کرده است که امیرالمؤمنین سلام الله علیه قسم جلاله می خورد که من از ابوبکر احق بودم که جنگ و کشتار نباشد. از عمر هم احق بودم که جنگ نشود؛ حالا هم از همه شما احقّ هستم؛ اما باز صبر می کنم «لأسلمن ما سلمت امور المسلمین و لم یکن جور الا علیّ الخاصّة»

 

استاد ربانی گلپایگانی خاطرنشان کرد: وحدت اینگونه است. وحدت بسیار مهم است. اگر چه برخی توجه می کنند. درست است که در دوران غیبت هستیم؛ اما ولی فقیه بار سنگینی بر دوش دارد. کار آسانی نیست حقیقتا. مسئولیت بسیار بسیار سنگینی است. باید به برخی گفت آب نیاوردیم؛ حداقل سبو را نشکنیم.

آرزو دارم اگر گل نیستم خاری نباشم

بار بردار ز دوشی نیستم باری نباشم

 

وی افزود: سید بزرگوار، جلیل القدر، مخلصانه، خالصانه با همه سختی ها این بار را بر دوش گرفته است و رهبری می کند؛ چگونه ممکن است کسی یاور او نباشد، هیچ! گاهی چیزهایی بگوید که تضعیف او بشود. عمود خیمه اگر تضعیف بشود، خیمه به زمین می افتد. آن وقت داعشی ها و دموکرات ها و کموله ها و وحشی های دوران به ما حمله کنند، به ما رحم می کنند؟1 آیا جناح چپ و راست می شناسند؟!  شیعه و سنی می شناسند؟! کرد و لر می شناسند؟ واقعا سفاهت و نادانی و کوتاه بینی است که کسی به این امور توجه نداشته باشد. خدای متعال ان شاء الله به همه بصیرت بدهد.

 

 

ش, 11/29/1401 - 15:14