آیت الله العظمی نوری همدانی مطرح کرد؛

پیام به اختتامیه همایش «قرآن، عترت و سلامت»

حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی پیامی به مناسبت برگزاری دهمین همایش ملی «قرآن عترت و سلامت» صادر کردند.

متن پیام به شرح زیر است:

«بسم‌الله الرحمن الرحیم

الحمدالله ربّ العالمین، ثمّ الصّلاه و السّلام علی سیّدنا و نبیّنا حبیب اله العالمین، ابی القاسم المصطفی محمّد و علی اهل بیته الطّاهرین المعصومین المکرّمین، سیّما بقیه الله فی الارضین.

فکلوا ممّا رزقکم اللّه حلالًا طیّباً و اشْکروا نعْمت اللّه إنْ کنْتمْ إیّاه تعْبدون «۱۱۴»

با سلام و تحیت به آن مجمع محترم که با حضور نخبگان و فرهیختگان عرصه سلامت در حال برگزاری است، یکی از موضوعات بسیار مهم که در اسلام به آن عنایت ویژه‌ای شده است موضوع حفظ  و ارتقاء سلامتی بدن است. دستور به رعایت بهداشت فردی و اجتماعی، ورزش و تحرک بدنی، اعتدال در خوردن و آشامیدن، خواب مناسب و سحرخیزی در قالب سبک زندگی اسلامی به مسلمانان خود دلیل بر توجه اسلام به این امر مهم می‌باشد.

اسلام سلامتی انسان را نعمت و از جمله حسنات خداوند بر بندگانش معرفی می‌کند و حضرت امیر المومنین( علیه السلام) فرمودند(لا عیش اهنا من العافیه) و برای صیانت و حفاظت انسان در ابعاد مختلف روحی جسمی روانی اجتماعی اعتقادی  فکری نیز برنامه دارد. بر این اساس باید به این موضوع مهم عنایت داشت. اگرچه تأکید و توصیه اسلام درباره حوزه سلامت بیشتر ناظر بر پیشگیری است اما در اسلام  توجه ویژه‌ای بر طبابت و علم پزشکی شده است چنانچه اما صادق (علیه السلام) می‌فرماید:  (هر نقطه مسکونی که در آن سه چیز نباشد، کارشان مختل است: اول فقیه عالم به اوضاع زمان و پرهیزکاری، دوم طبیب مورد اعتماد، سوم مدیرخیرخواه مردم) این حدیث به‌خوبی جایگاه ممتاز طبابت و پزشکان را در جامعه از دید اسلام نشان می‌دهد.

از این ‌رو باید به امر طبابت تخصص، علم‌آموزی و نخبه پروری مورد عنایت ویژه قرار گیرد و نکته دیگر که باید مورد توجه باشد سلامت روح است که نقش مستقیم در سلامت جسم دارد و اگر روح انسان آسیب ببیند اثرات منفی آن در جسم انسان ظاهر خواهد شد اگر سلامت روحی و معنوی داشته باشیم می‌توانیم از بعضی از امور که ایجاد کننده بعضی از بیماری‌هاست جلوگیری نماییم . روایات ما برای طبیب و پزشک ارزش و اهمیت فوق‌العاده‌ای قائل است و ما هم بر این اساس به عزیزان ارج می‌نهیم و قدردان زحمات آن‌ها هستیم.

در پایان از همه عزیزان که در برقراری این همایش مهم تلاش نمودند خصوصاً دانشگاه علوم پزشکی استان قم تشکر می‌نمایم.»

پ, 11/27/1401 - 08:33