استاد رحمانی مطرح کرد؛

راهکارِ رساندنِ معارف به جوانان

استاد محمد هادی رحمانی از اساتید حوزه علمیه قم در گفتگو با خبرنگار نشست دوره ای اساتید به موضوع «راهکارِ رساندنِ معارف به جوانان» پراخت.

/270/260/22/

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم در ابتدای گفتگو خاطرنشان کرد: زمانه امروز با گذشته در مورد نحوه و سرعت انتقال اطلاعات بسیار متفاوت است. ارائه روایت صحیح و به موقع و به روز از اتفاقاتی که در جامعه رخ می دهد، بسیار حائز اهمیت است. اگر این نباشد، دیگران روایت های ناصحیح پخش می کنند؛ بعد از آن، با تکذیبیه ها و پاسخ دادن ها کار از دست می رود. باید به روز و به موقع روایت صحیح و درستی که مطابق با واقع است، بیان بشود.

 

وی افزود: نکته دوم، حضور در بین جوانان و ارتباط چهره به چهره با جوانان است. با حضور در دانشگاه ها، مدارس و دبیرستان ها و با حضور در جلسات جوانان این ارتباط را باید برقرار کرد. این کار بسیار مؤثر و تأثیرگزار خواهد بود.

 

استاد رحمانی خاطرنشان کرد: نکته سوم زیبا کردن و گسترده نمودن روش های تبلیغی است؛ اگر روش های ما محدود باشد، اقبال جوانان هم کمتر خواهد بود؛ اگر ما بتوانیم نگاه و تفکر ناب شیعی و اسلامی را در قالب کلیپ های زیبا و سرود و فیلم و سریال ها و نقاشی و رمان و داستان نویسی و از این قبیل به جوانان انتقال بدهیم، بسیار مؤثرتر از سخنرانی صرف بر منبرها است.

 

وی اضافه نمود: نکته دیگر اصلاح فضای آموزشی ما است؛ من در دبیرستان ها درس می دهم و ارتباط دارم. بعضا در کتاب های درسی، مباحث بی فایده و طولانی ذهن بچه ها را اذیت می کند. بعضا تعالیمی به آنها می دهیم که به دردشان نمی خورد. باید مباحثی به آنها تعلیم داده شود که به درد زندگی شان بخورد.

 

این استاد حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: نکته دیگر اصلاح فضای جامعه است؛ برای انتقال معارف، اصلاح فضای جامعه مهم است. باید فضای جامعه به نحوی کنترل بشود که جوان با دیدن روزنامه و فیلم ها، برای او فضای معنوی شکل بگیرد.

 

وی افزود: نکته دیگری که مهم است، «الگوسازی» است اگر در جامعه ما سلبریتی ها و فوتبالیست ها الگوی جوانان ما باشند، همین می شود که می بینیم؛ سلبریتی که به خاطر پول و شهرت، مطالبی به جوانان القاء می کند، ضررش را هم جوان و جامعه می بیند. باید بزرگان خود را به جوانان معرفی کنیم. شخصیت بزرگی مانند حاج قاسم یا دیگر بزرگان، می توانند الگوی ما باشند با فیلم ها و سریال های درست، می توانیم این الگوهای صحیح را به جوانان معرفی کنیم.

 

استاد محمد هادی رحمانی در ادامه بیان کرد: خانواده و تعلیم خانواده نیز باید مورد بررسی قرار بگیرد. اگر می خواهیم معارف به خوبی به جوان منتقل بشود، خانواده و پدر و مادر تحت تعلیم و آگاهی قرار بگیرند تا ارتباطشان با جوانان به خوبی صورت بگیرد.

 

س, 12/23/1401 - 18:21