استاد خندان مطرح کرد؛

گوشه ای از فضایل امام رضا علیه السلام

به مناسبت میلاد امام رضا علیه السلام استاد مجتبی خندان از اساتید حوزه و دانشگاه در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید به بیان گوشه ای از فضایل آن حضرت پرداخت.

/270/260/23/

این استاد سطوح عالی حوزه در ابتدای گفتگو خاطرنشان کرد: مشهور است که ولادت علی بن موسی الرضا علیهما السلام در یازدهم ذی القعده سال 148 هجری قمری و در مدینه بوده است؛ مرحوم شیخ صدوق روایت کرده است که امام صادق علیه السلام تک تک امامان را معرفی کردند و تاریخ ولادت آنها را فرمودند.

 

وی افزود: امام رضا علیه السلام از فرزندان امام کاظم علیه السلام هستند؛ و کنیه حضرت «ابوالحسن» و نام مبارکشان «علی» است. علامه مجلسی در جلاء العیون در احوال امام رضا علیه السلام آن را قید می کند و بیان می کند معروف ترین القاب ایشان، «رضا، صابر، فاضل، رضی، وفی، قرة عین المؤمنین، غیض الملحدین» نام گرفته است.

 

این استاد حوزه و دانشگاه در ادامه بیان کرد: ابن بابویه قمی از بزنطی نقل می کند که می گوید خدمت امام جواد علیه السلام رسیدم و گفتم گروهی از مخالفان شما بیان می کنند مأمون است که لقب «رضا» را به ایشان داده است؛ در وقتی که آن حضرت برای ولایت عهدی به طوس و در کنار مأمون آمد. امام جواد علیه السلام فرمود: به خدا که دروغ می گویند؛ بلکه خدا است که او را به «رضا» نامید. برای آنکه پسندیده خدا بود در آسمان، و رسول خدا و ائمه خدا در زمین، از او خشنود بودند؛ و او را برای امامت پسندیدند. گفتم آقا جان! آیا همه پدران گذشته شما پسندیده خدا و رسول و ائمه علیهم السلام نبودند؟ فرمود: آری عرض کردم: پس به چه سبب ایشان را به این لقب گرامی داشته اند؟ حضرت فرمود: برای آنکه مخالفان و دشمنان پدرم او را پسندیدند و از او راضی بودند. چنان چه موافقان و دوستان هم از او خشنود بودند. اتفاق دوست و دشمن بر خشنودی حضرت بود و مخصوص آن حضرت بود و به همین خاطر، او را «رضا» نامیدند.

 

استاد خندان خاطرنشان کرد: مادر امام رضا علیه السلام بسیار مجلله اند؛ و نام ایشان «تکتم»، «سمانه» و .. نامیده شده که معروف به «نجمه» هستند.

 

وی افزود: از مناقب، مفاخر و مکارم امام رضا علیه السلام سخن زیاد است؛ اما یکی از فضایل را به تبرک می گوییم. شیخ طبرسی روایت کرده است ابو صلت هروی می گوید ندیدم عالم تری از علی بن موسی الرضا علیه السلام؛ و ندید او را عالمی، مگر آنکه شهادت می داد مانند من، که عالم تر از علی بن موسی الرضا نبود.

 

س, 03/09/1402 - 18:58