آیت الله العظمی سبحانی:

قدرت علمی و تحقیقی حوزه در حفظ فرهنگ آن است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، حضرت آیت الله سبحانی امروز در آیین آغاز تحصیلی ۱۴۰۳ – ۱۴۰۲ حوزه های علمیه که در سالن همایش‌های مدرسه عالی دارالشفا برگزار شد، با اشاره به اینکه مسئله قرائت، مسئله مهمی است، گفتند: اولین خطاب و وحی به پیامبر(ص) خطاب به خواندن است، «اقرا باسم ربک الذی خلق»، این حاکی از آن است که قرائت، مسئله مهمی است. در آیه بعد می فرماید «الذی علّم بالقلم و علّم الانسان مالم یعلم». این هم حاکی از اهمیت قلم دارد.

ایشان با بیان اینکه مجموع این آیات نشان می دهد که برای بیان شریعت باید مجهز به دو سلاح قلم و بیان باشیم و خداوند در قرآن کریم حدود ۳۹ قَسم دارد، افزودند: قرآن کریم در جای دیگر هم به «قلم» قسم می خورد؛ «ن والقلم و مایسطرون». در واقع معلوم می شود «مقسم به» اهمیت فوق العاده دارد. قَسَم های الهی برای بیان اهمیت «مقسم به» است. نوعا مفسرین مزایای «مقسم به» را بیان کرده اند.

معظم له بیان کردند: در کتاب های تفسیری وقتی به قَسَم می رسند به اهمیت «مقسم به» اشاره می کنند. اما اهمیتی به پاسخ قسم نمی دهند. درحالی که در کنار «مقسم به» می‌بایست «مقسم له» را هم بیان کرد.

حضرت آیت الله سبحانی با اشاره به صدسالگی بازتأسیس حوزه علمیه قم گفتند: مرحوم آیت الله حائری در سال ۱۳۰۱ تصمیم گرفت که حوزه علمیه قم را احیا کند. مردان بزرگ کارهای بزرگتری را انجام می دهند. هنگامی که سلاجقه از ضعف آل بویه استفاده کردند و کتابخانه شیخ طوسی را آتش زدند، شیخ مجبور شد به نجف برود و مرکزی را تأسیس کرد که امروز مورد استفاده ماست. هنگامی که هلاکو به الموت رفت و خواجه نصیرالدین طوسی را به اسارت گرفت، خواجه توانست اندیشه هلاکو را که علاقه مند به نجوم است متوجه کرده و رصدخانه مراغه را بسازد.

این مرجع تقلید با اشاره به اقدام مرحوم آیت الله حائری در بازتأسیس حوزه علمیه قم افزودند: حوزه را باید با برنامه فرهنگی خودش حفظ کرد. فرهنگ حوزه را عوض نکنیم، بلکه باید محفوظ بماند. البته با توجه به گذر زمان کمالاتی پیدا کند، اما این فرهنگ نباید تبدیل به فرهنگ دانشگاه شود.

ایشان ادامه دادند: مرکزیت فیضیه، حرم و ... را باید حفظ کنیم و کاری نکنیم اینجا خلوت باشد. مرحوم آیت الله بروجردی عصر درس می گفت، بعد از فراغت ایشان، مدرسه فیضیه از طلبه موج می زد.

معظم له گفتند: بحث های بین الاثنین هم باید محفوظ باشد؛ در کنار استاد بودن، دو تا سه نفر جمع شوند و با یکدیگر مباحثه کنند یعنی بتوانیم همانگونه که در طول تاریخ علمای بزرگی تربیت شدند، اکنون هم طلاب و فضلای بزرگی را پرورش دهیم.

ایشان افزودند: از نظر امتحان در حوزه علمیه باید کتبی و نوشتاری و به سبک حضوری باشد و این برای ما مهم است و نباید از دیگران سرمشق بگیریم.

حضرت آیت الله سبحانی بر تربیت افراد متخصص تأکید کرده و بیان داشتند: باید کسانی باشند که متخصص در تدریس لمعتین باشند. همچنین افرادی تربیت شوند که متخصص تدریس رسائل و مکاسب شوند البته این مانع از تدریس دیگران نمی شود.

ایشان با بیان این که اگر بخواهیم حوزه قدرت علمی و تحقیقی را حفظ کند باید فرهنگ حوزه را حفظ کنیم تأکید کردند: اکنون سوال های زیادی از اطراف و اکناف به حوزه می آید و جمعی از حوزویان باید پاسخگوی سوالات روز بوده و این جمع باید مجهز به پاسخ به سؤالات روز باشند و حتی پاسخ مراجع تقلید هم جمع شود و جواب واحد داشته باشند، باید گروهی برای پاسخ به این سوالات در مدرسه فیضیه تربیت شوند.

چ, 06/29/1402 - 20:47