استاد شاه آبادی مطرح کرد؛

پاسخی از آیت الله محمد شاه آبادی رحمت الله علیه

استاد محمدرضا شاه آبادی از اساتید حوزه علمیه قم در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید به بیان خاطره ای از آیت الله محمد شاه آبادی اعلی الله مقامه پرداخت.

/270/260/23/

این استاد درس خارج حوزه در ابتدای گفتگو خاطرنشان کرد: از آیت الله محمد شاه آبادی رحمت الله علیه درباره روایتی از امیرالمؤمنین علیه السلام پرسیدند که فرمود: اگر همه مردم عاقل بشوند، دنیا ویران می گردد.

 

وی افزود: حضرت استاد مرحوم شاه آبادی در پاسخ گفتند: «انسان عاقل کسی است که روی پل برای خودش خانه درست، نکند؛ یعنی هر عاقلی می فهمد که منزل برای سکونت است و اگر قرار است من انسان از روی پلی عبور کنم و امکان توقف و دوام بر آن را ندارم، ساختن خانه بر روی پل، مساوی با حماقت و بی عقلی است. دنیا در منظر اهل بيت عليهم السلام به پلی تشبیه شده است؛ بنابراین عاقل کسی است که بر روی پل دنیا به اقلّ خوراک و پوشاک و استراحت اکتفاء کند و به دنبال تصحیح حیات ابدیش باشد. بنابراین چنین انسان هایی در زندگی مادی به خانه کاهگلی، خوراک ساده و اندک و پوشاک ساده اکتفا می کنند. یعنی همان سه خصوصیتی که نیاز تن آدمی را تشکیل می دهد که عبارت بود از پوشاک خوراک و مسکن را به ساده ترین وجه برای خود فراهم می نمایند. شخص عاقل به فکر آبادانی آخرت است و از آباد کردن دنیا برکنار است و از این رو حضرت امیر علیه السلام در این روایت اشاره به این موضوع دارند که اگر همه انسان ها چنین دیدگاهی پیدا کنند و عاقل شوند، رشد و ترقی مادی از بین می رود و این کار، باعث خراب شدن دنیاست. انسان تنی و روحی دارد که در این رهگذر باید به فکر آنها باشد؛ ولی نمی شود گفت که برای هر دو بعد خودش به یک اندازه باید اهمیت بدهد. برای همین مؤمن عاقل دنبال زینت دادن زمین و ارض دل خودش می باشد نه زینت دادن ارض طبیعت، و زینت دل به ایمان و محبّت الله و اطاعت الله است.»

 

د, 08/22/1402 - 22:55