استاد خندان مطرح کرد؛

نگاهی به نظام جمهوری اسلامی و نظام شاهنشاهی

استاد مجتبی خندان از اساتید حوزه علمیه قم در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، به موضوع «نگاهی به نظام جمهوری اسلامی و نظام شاهنشاهی» پرداخت.

/270/260/23/

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم در ابتدای گفتگو خاطرنشان کرد: در قرآن کریم می خوانیم «رجال لا تلهیهم تجارة و لا بیع عن ذکر الله»؛ علمای ربانی مصداق این آیه شریفه هستند که در عین مطالبه گری، انقلابی گری، مجاهدت، از ذکر و یاد خدا غافل نمی شوند.

 

وی افزود: انقلاب به عنوان نوعی تغییر اجتماعی که به صورت بنیادی توسط مردم صورت می گیرد، باید ساختار حکومتی متحول گرایانه ای داشته باشد. از مهمترین دستاوردها و موفقیت های انقلاب اسلامی می توان به ایجاد تغییرات بنیادین در ساختار حکومت اشاره کرد. ما می بینیم در رژیم شاهنشاهی پهلوی، کودتا و فشار، جزو لزومات آنها بوده است؛ اما نظام جمهوری اسلامی، مردمی است. یعنی امام را و انقلاب را مردم می خواستند و آن را در 98 درصد «آری» به جمهوری اسلامی نشان دادند. با شخصی عالم و فقیه و ربانی بیعت کردند؛ اما شخصی مانند شاه، با کودتا و استعمار آمده و با حیله و فریب و نیرنگ به سر کار می آید.

 

استاد خندان در ادامه بیان کرد: یکی دیگر از تفاوت های نظام برخاسته از جمهوری اسلامی و نظام شاهنشاهی، همان سلطنتی بودن است. در نظام جمهوری اسلامی، شخص مهم نیست. مهم آن است که اسلام اجرا بشود؛ حال هر کس که شرایطش را دارد، بیاید. موروثی و سلطنتی نیست که سلطنت از پدر به پسر برسد. و حال آنکه در برخی کشورهای مسلمان هم هنوز این اتفاق می افتد.

 

وی اضافه نمود: وابستگی نظام پهلوی به استعمار یکی دیگر از وجه تمایزهای دو نظام است. وابستگی نظام گذشته به قدرت های آن روز، یعنی امریکا، انگلیس و غیر آنها، امری نیست که بر کسی پنهان بوده باشد. محمدرضا پهلوی به جیمی کارتر  می گوید من تخت پادشاهی خود را مدیون شما هستم. وابستگی تا این حد است که حکومتش را به خواست و اراده مردم نمی داند. اما نظام جمهوری اسلامی، بر اساس هویتش که استقلال است، زیر بار زور نمی رود و امام راحل رضوان الله علیه، کلامش این بود که چرا یک ایرانی باید زیر یوق استعمار بوده باشد و چرا دانشگاهی و حوزوی و کارگر و کارمند کشور ایران باید وابسته به استعمار باشد. تفاوت دیگر، استبداد رژیم شاهنشاهی است که کسی نمی تواند حرفی مخالف حرف آنها داشته باشد و کلام خود را بزند.

ش, 11/21/1402 - 15:40