استاد مهدوی مطرح کرد؛

هویت یابی با تکیه بر شخصیت های بزرگ دینی

شخصیت هایی که برجستگی و امتیاز دارند، افکار، اعمال و رفتار آنها برای دیگران آموزنده است.

 

به مناسبت ایام عزای سید و سالار شهیدان و اسارت آل الله علیهم صلوات الله، استاد غلامرضا مهدوی از اساتید حوزه علمیه قم با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید در موضوع «هویت یابی از شخصیت های بزرگ دینی» به گفتگو پرداخت.

 

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم در ابتدای این گفتگو که به بهانه بررسی شخصیت ممتاز قمر بنی هاشم علیه السلام برگزار شد، خاطرنشان کرد: در بین ملت ها و جوامع مسأله توجه پیدا کردن به شخصیت هایی که تاریخ ساز هستند و این که آنها چقدر در پیشرفت یا انحطاط جوامع تأثیرگذار هستند، از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

وی در همین رابطه به دو جنبه آموزندگی و هویت بخشی به ملت ها توسط این شخصیت های ممتاز اشاره نمود و در مورد نخست خاطرنشان کرد: شخصیت هایی که برجستگی و امتیاز دارند، افکار، اعمال و رفتار آنها برای دیگران آموزنده است.

 

استاد غلام رضا مهدوی افزود: وقتی ملتی صاحب چنین شخصیت های ممتازی است، شخصیت و هویت می یابد و احساس عظمت و بزرگی می کند.

 

وی در ادامه به بیان مثالی در این رابطه پرداخت: دو خانواده را در نظر بگیرید که یکی پدر ندارد یا پدری است که شخصیت بالا و برجسته ندارد و به عنوان  مثال، معتاد است؛ و در مقابل، یک خانواده  ای را در نظر بگیرید که پدری دارد که دارای اعتبار اجتماعی است؛ طبیعی است که فرزندان این دو خانواده با هم فرق دارند.

 

وی افزود: اگر ملتی دارای چنین شخصیت های والا و برجسته باشد، نفس وجود چنین شخصیت هایی برای ملت، هویت بخش هستند؛ بر خلاف ملت هایی که فاقد چنین شخصیت های تأثیرگذاری هستند.

 

این استاد حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: الحمدلله به برکت اسلام عزیز از این گونه شخصیت های برجسته پر بهره بوده و هستیم؛ بزرگوارانی که در رتبه اول، حضرات معصومین علیهم السلام هستند و در رتبه بعد، شخصیت های بزرگواری که پا در جای پای معصومین علیهم السلام گذاشته اند و در مسیر آن انوار تابناک حرکت کردند و در روزگار خودشان تأثیرگذار بودند.

 

وی در ادامه اضافه نمود: یکی از بحران هایی که انسان های عصر ما با آن روبرو هستند، بحران هویت است؛ به این معنا که شخص احساس تنهایی می کند؛ احساس می کند که معلق در هوا است.

 

وی افزود: وقتی انسان را از مبدأش جدا کردیم و معاد را هم از او گرفتیم و او را از تولد تا مرگ رها کردیم، چنین انسانی قهرا احساس بی هویتی می کند.

 

استاد مهدوی در ادامه بیان کرد: فرزندی که چند ماهه بوده است و پدر و مادر به هر دلیلی این فرزند را بر سرِ کوچه گذاشتند و رفتند؛ مردم هم آن فرزند را تحویل بهزیستی دادند، این فرزند بعدها که بزرگ می شود، می بیند که پدر و مادر شناخته شده ای برایش وجود ندارد و در شناسنامه او ثبت نشده است و این آغاز فشار روحی است که برای او ایجاد می شود؛ زیرا هویتی ندارد؛ برای این مطلب مثال ساده ای است؛ برای انسان این مطلب بسیار بالاتر است که اگر مبدأ و معاد را از انسان جدا کردند، انسان شدیدا احساس بی هویتی می کند.

 

وی افزود: ائمه معصومین علیهم السلام برای ما نقطه فرج هستند و ما به واسطه ارتباطی که با معصومین علیهم السلام پیدا می کنیم، کسب هویت می کنیم.

 

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم در ادامه به دعای معروفی اشاره کرد که می فرماید: «اللهم عرّفنی نفسک فإنّک إن لم تعرّفنی نفسک لم اعرف رسولک؛ اللهم عرّفنی رسولک فإنّک إن لم تعرّفنی رسولک لم اعرف حجّتک؛ اللهم عرّفنی حجّتک فإنّک إن لم تعرّفنی حجّتک ضللت عن دینی»

 

وی افزود: از این دعا می فهمیم که انسان در سایه معرفت به خدای متعال و حضرات معصومین است که از آن احساس بی هویتی خارج می شود.

 

استاد مهدوی خاطرنشان کرد: این امر برای ما یک ضرورت است که به حضرات معصومین و اولیای الهی و بزرگان دین هم معرفت پیدا کنیم و توجه به حیات و فرمایشات آنها و آموزش هایی که آنها داشته اند؛ احساس هویت است.

 

وی در ادامه به شهادت سردار دل ها حاج قاسم سلیمانی اشاره نمود و افزود: می بینیم، با بودنِ چنین شخصیتی که فرمانده جبهه مقاومت می شود، نه تنها ملت ما، بلکه ملت های منطقه و مسلمان ها احساس هویت می کنند.

 

استاد غلامرضا مهدوی در ادامه به شخصیت والا و بزرگوار قمر منیر بنی هاشم، ابالفضل العباس علیه السلام اشاره نمود و افزود: با ارتباط روحی که با ایشان پیدا می کنیم، آن حضرت به ما هویت می بخشد و از سوی دیگر به ما آموزش هم می دهند.

 

وی در بیان نکته ای دیگر خاطرنشان کرد: اگر بتوانیم فرزندان خودمان را با محبت اهل بیت علیهم السلام تربیت کنیم، فرزندان ما با سلامت روحی و اقتدار روحی رشد می کنند و مطمئن می شویم که وقتی این فرزند شیفته حضرت عبدالله بن الحسن و علی اصغر و قمر بنی هاشم و سایر بزرگان کربلا شد، این حوادث روزگار و زمینه های مختلف برای فساد و فحشا؛ نمی تواند برای فرزندان کارساز باشد؛ چون این فرزند احساس شخصیت می کند و خود را از کارهای پست جدا می نماید.

 

این استاد حوزه علمیه قم در ادامه به بیان روایتی پرداخت که در نهج البلاغه و دیگر کتاب ها بیان گردیده است: «من کرمت علیه نفسه هانت علیه شهواته»؛ اگر کسی کرامت نفس پیدا کند، دنبال شهوانیات و نفسانیات خود نمی رود؛ چون خود را کریم و بزرگ می بیند.

 

وی افزود: علت در این است که کرامت به معنای پیراسته بودن از آلودگی ها و آراسته بودن به بزرگواری ها است و با حضرات معصومین علیهم السلام است که می توانیم بزرگ بشویم./270/260/21/

 

چ, 06/12/1399 - 10:14