استاد طاهری آزاد مطرح کرد؛

حجاب و علل بد حجابی و راه های مبارزه با بد حجابی «قسمت نهم»

زنان مسلمان که ایمان به خداوند دارند و همواره به یاد او هستند، هرگز از یاد خدا غافل نمی شوند و خداوند را در همه جا شاهد و ناظر اعمال خود می دانند. بنابراین چنین زنانی با رعایت حریم حجاب، خود را از دید نامحرمان محفوظ می دارند.

 

استاد شیخ محمد باقر طاهری آزاد، از اساتید حوزه علمیه قم در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید به ادامه بحث در موضوع «حجاب و علل بد حجابی و راه های مبارزه با بد حجابی» پرداخت.

 

این استاد سطوح عالی در قسمت گذشته به دو مورد از آثار حجاب در جامعه اشاره نمود و خاطرنشان کرد: از جمله آثار حجاب در جامعه، استحکام نهاد خانواده و آرامش روانی است. در این گفتگو که نهمین قسمت از آن به شمار می آید، به دیگر آثار حجاب در جامعه اشاره می شود.

 

3. حفظ كرامت زن

استاد طاهری در آغاز یازدهمین قسمت از گفتگو به سومین آثار حجاب، یعنی حفظ کرامت زن اشاره نمود و در این باره افزود: حفظ كرامت و شخصيت زن به وسيله حجاب و پوشش است. اگر نگوييم همه زنان، بيشتر زنان علاقه مندند جداي از زيبايي هاي جسماني و خصوصيات ظاهري، مورد توجه قرار گيرند و قبل از اينكه نگاه جنسي به آنها شود، به عنوان يك انسان داراي فضيلت و داراي استعداد شناخته شوند و به اعتبار شخصيت انساني شان در جامعه ارزشمند باشند، نه اينكه به خاطر زيبايي هاي جسماني مورد ارزيابي قرار گيرند و بسياري از كمالاتشان تحت الشعاع ظواهرشان ناشناخته و پنهان باقي بماند.

 وی افزود: اسلام نگاه دنياي امروز را به زن به عنوان يك كالاي مصرفي و يك وسيله جنسي براي تبليغ كالاهاي مختلف و عاملي براي جذب مشتري و... نمي پذيرد. به همين دليل است كه حفظ هويت واقعي زن را در گرو پوشش و حجاب اسلامي مي داند.

 

این استاد حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: به طور طبيعي زناني هم كه مي توانند با ويژگي هاي اخلاقي خاص و علم و دانش و بصيرت و كرامت نفس شناخته شوند، هرگز خود را ملعبه دست ديگر افراد از بوالهوسان جامعه تا استعمارگران و سياستمداران و فعالان اقتصادي قرار نمي دهند و نيازي به خودنمايي و تجمل گرايي ندارند.

 

وی اضافه نمود: در مقابل كساني كه بهره اي از هويت انساني و سرمايه هاي معنوي و اخلاقي ندارند، كمبود خود را با عرضه ظاهر و اندامشان در جامعه جبران مي كنند و تنها به عنوان يك زن مطرح مي شوند و نه به عنوان يك انسان و اگر هم استعداد و خلاقيتي دارند هرگز شكوفا نخواهد شد.
 

استاد شیخ محمد باقر طاهری آزاد خاطرنشان کرد: اميرالمؤمنين علي (ع) مي فرمايد: «كسي كه كرامت و شخصيت انساني، او را استوار نساخت، اهانت و پوچي زندگي او را ادب خواهد كرد.» (غررالحكم ، ص. 486)

 
وی افزود: قرآن كريم هم حجاب را عاملي براي رعايت حرمت و احترام زن مي شمارد و مي فرمايد: «يا ايها النبي قل لأزواجك و بناتك و نساء المؤمنين يُدنين من جَلابيبهن ذلك أدني أن يعرفن فلايوذين و كان الله غفوراً رحيماً» (احزاب: 59) اي پيامبر! به همسران و دخترانت و زنان مؤمنان بگو جلبات ها (روسري هاي بلند) خود را بر خويش افكنند. اين كار براي اينكه شناخته شوند و مورد آزار قرار نگيرند، بهتر است.  

 

این استاد حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: آيت الله جوادي آملي حفظه الله در اين زمينه مي نويسد: «در هر بخشي و هر بعدي از ابعاد، براي سير به مدارج كمال بين زن و مرد تفاوتي نيست، منتها بايد انديشه ها قرآن گونه باشد؛ يعني همان گونه كه قرآن بين كمال و حجاب و انديشه و عفاف جمع نمود، ما نيز در نظام اسلامي بين كتاب و حجاب جمع مي كنيم؛ يعني عظمت زن در اين است كه مردان بيگانه را نبيند و مردان بيگانه هم او را نبينند قرآن كريم وقتي از حجاب سخن مي گويد، مي فرمايد: حجاب عبارت است از يك نحوه احترام گذاردن و حرمت قائل شدن براي زني كه نامحرمان او را از ديد حيواني ننگرند؛ لذا نظر كردن به زنان غير مسلمان را بدون قصد تباهي جايز مي دانند و علت آن اين است كه زنان غير مسلمان از اين حرمت بي بهره اند.» (زن در آينه جمال و جلال، جوادي آملي؛ ص 426)   

وی اضافه نمود: البته حجاب از منظر اسلام به معناي صرف پوشاندن نيست، قرآن كريم با بياني لطيف در اين باره مي فرمايد: «و يحفظن فروجهن» (نور: 31) يعني به زنان با ايمان بگو شرمگاهشان را حفظ كنند. تعبير «يحفظن» به جاي يسترن - كه به معناي پوشاندن است - بدين منظور است كه هدف حفظ كردن است، نه فقط پوشاندن.

 

استاد طاهری آزاد خاطرنشان کرد: تنها پوششي كه عامل تحريك و جلب نظر باشد، خواسته خداي متعال نيست؛ هدف از پوشاندن حفظ كردن است و البته كه بدون پوشاندن حفظ كردن بي معناست؛ يعني مي توان خود را پوشاند، اما از نگاه و خطر حفظ نكرد. همان طور كه افراد نمي توانند ادعا كنند كه بدون پوشش خود را حفظ مي كنند، نمي توان ادعا كرد كه هميشه هر پوشيدن آميخته با حفظ كردن است. (اخلاق و رفتارهاي جنسي ، ص. 159)

 

4. رابطه حجاب و طهارت قلب

استاد شیخ محمد باقر طاهری آزاد خاطرنشان کرد: زنان مسلمان که ایمان به خداوند دارند و همواره به یاد او هستند، هرگز از یاد خدا غافل نمی شوند و خداوند را در همه جا شاهد و ناظر اعمال خود می دانند. بنابراین چنین زنانی با رعایت حریم حجاب، خود را از دید نامحرمان محفوظ می دارند.

 

وی افزود: حکم حجاب که امری الهی است و توسط رسول او و در قرآن بیان شده، موجب طهارت و تزکیه زن و مرد می شود و این طهارت و پاکی هم مربوط به روح است و هم مربوط به جسم و این دو، تأثیر متقابلی نسبت به یکدیگر دارند.

 

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: حجاب علاوه بر طهارت قلب و روح، موجب سلامت جسمانی افراد هم می شود؛ زیرا عدم رعایت حجاب معمولاً باعث تحریک جنسی افراد جامعه شده، این تحریک جنسی، گاهی باعث ایجاد ارتباط های جنسی غیر قانونی و نامشروع و در نتیجه باعث پیدایش بیماری هایی مثل ایدز می شود که امروزه یکی از خطرناک ترین بیماری هایی است که قربانیان فراوانی از انسان ها می گیرد.

 

5. نقش هویت بخشی پوشش و حجاب

استاد طاهری آزاد خاطرنشان کرد: پوشش و حجاب همواره یکی از مسائل اساسی انسان است که چه براي زنان و چه براي مردان در سطح جامعه مطرح می گردد. حضور اجتماعی افراد باعث می شود موضوع حجاب به صورت مسئله اي ویژه با وسعت و گستردگی خاص برمدیران و مسئولان جامعه حاکم شود، به طوري که می توان این موضوع را یکی از حساس ترین مسائلی دانست که جامعه فعلی ما اکنون با آن مواجه است .

 

وی افزود: پدیده حجاب و پوشش از سه منظر دینی، هویتی و سیاسی قابل بررسی است؛ چرا که از یکسو این موضوع در دستور اکید و صریح دین مبین اسلام استو از سوي دیگرنماد فرهنگ و هویت ایرانی است و به همین خاطر است که همواره ظرف سیاسی شدن را داشته است. (تحلیل اجتماعی مساله حجاب ؛ حسین محبوبی منش 1386، فصلنامه شوراي فرهنگی اجتماعی زنان، سال دهم، شماره  38  ص 93)

 

این استاد حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: در واقع، تحقیق و تفحص در کتب فقهاي (اعم از سنی و شیعه) ما را به این حقیقت رهنمون می سازد که حجاب به عنوان یک تکلیف شرعی و حکم الهی جایگاهی خاص و ویژه در شرع مقدس اسلام دارد؛ به گونه اي که اصل این حکم از ضروریات دین بوده و اختلاف تنها در جزئیات مسئله است. (تنبيه الأمه و تنزيه المله غروى نائينى، ميرزا محمد حسين بن عبد الرحيم 1424 ق. مصحح:  سيد جواد ورعى، قم، دفتر تبليغات اسلامى حوزه علميه قم. ص 119)

 

وی اضافه نمود: مفاد آیات30-31 سوره نور که از آیات اصلی مربوط به تکلیف پوشش است، در واقع مربوط به وظایف زن و مرد در معاشرت با یکدیگراست. (تحلیل اجتماعی مساله حجاب ؛ حسین محبوبی منش 1386   ، فصلنامه شوراي فرهنگی اجتماعی زنان، سال دهم، شماره 38  ص  95)

 

استاد طاهری آزاد خاطرنشان کرد: تأکید اسلام، قرآن و کتب فقهی بر حجاب، توجیه کننده ارزش و کرامت زن و اهمیت حفظ حیا و عفاف است و مشروعیت بخش این هنجار است که زنان در ارتباطات میان فردي باید حجاب را رعایت کنند. (همان  ... ص 97 و 98)

 

6. حجاب و حفظ سلامت معنوی زنان

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: نباید حجاب اسلامی را در تضاد با حجاب سنتی بدانیم در موضوع ترویج فرهنگ عفاف و حجاب، برگزاری همایش و گردهمایی و ... کافی نیست و باید وارد بستر عمل شویم.

 

وی افزود: با تنوع حجاب مخالف نیستیم، ولی با بدحجابی مخالفیم؛ در این زمینه علم و تخصص وجود دارد، اما برنامه ها و راهکارها جنبه عملی و اجرایی پیدا نمی کنند؛ از جمله مسائل مهمی که رسالت بررسی و تبیین آن را جامعه شناسی به عهده دارد، ناهنجاری های اجتماعی و ارائه راهکارهای مناسب برای حل آنها است.

 

استاد طاهری آزاد خاطرنشان کرد: بسته به فرهنگ و ارزش های فرهنگی هر جامعه، ناهنجاری های رفتاری و اجتماعی هم متفاوت است و نقش جامعه شناس در شناخت این پدیده ها حساس تر می نماید.

 

وی اضافه نمود: در جوامع دین مدار، ارزش های دینی، بخش جدا نشدنی اجتماع است که تأثیر تخطّی از آن در روان و امنیت اجتماع بد و جبران ناپذیر است؛ وانگهی این ارزش ها گاه چهره قانونی به خود می گیرد و گذر از آن، جرم به شمار می رود.
 

این استاد حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: حجاب یک باید دینی و یک ارزش عرفی در نگاه جامعه ما است. مسأله حجاب و نقش آن در ایجاد امنیت روانی  - اجتماعی، توسعه فرهنگی و اقتصادی و یک حق مسلم برای زنان مسلمانان در آیات و روایات گویای اهمیت ویژه این واجب الهی است و همه زن و مرد جامعه را به رعایت آن فرا می خواند.

 

وی افزود: اسلام با طرح این مسأله اولا زمینه حضور اجتماعی زنان مسلمان را فراهم کرد و ثانیا نگاه جنسیتی و حیوانی مردان به زنان را از بین برد و نگاه انسانی به زن را در جامعه پدید آورد.

 

استاد طاهری آزاد اضافه نمود: با این همه، پرسش این است که چرا در جامعه اسلامی خودمان، ناهنجاری بی حجابی را می بینیم؟ در این گفتگو قصد داریم به ریشه ها، آثار و راهکارهای مقابله با این پدیده اجتماعی بپردازیم. در بررسی این موضوع نگاه ما به بعد روانشناسی مساله و هم به بعد جامعه شناسی آن معطوف است.

 

وی خاطرنشان کرد: يكي ديگر از آثار مهم رعايت حجاب در جامعه، حفظ سلامتي و دوري از بيماري هاي مختلف است. نبود پوشش مناسب زنان و به دنبال آن بي بند و باري ولجام گسيختگي جنسي علاوه بر اثرات روحي و رواني، پيامدهاي جسمي زيادي را به دنبال دارد؛ در حالي كه بسياري از اين عوارض و بيماري ها آفريده خود انسان ها هستند؛ بلاهايي همچون ايدز كه همه ساله ميلياردها دلار صرف درمان و ساختن واكسن براي پيشگيري از آن مي شود، توسط انسان هاي بي بند و بار به وجود آمده است.
 

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: در كشورهايي كه اصولا اخلاقي رعايت نمي شود و از مذهب نيز فاصله گرفته اند، آمار مبتلايان بيشتر است. در مقابل كشورهايي كه به اخلاقيات معتقدند و حجاب و پوشيدگي زنان نيز در آنجا بيشتر است، تعداد اين بيماران كمتر است و هر جا كه فرهنگ غرب و به دنبال آن فرهنگ برهنگي و بي بندو باري رواج مي يابد، اين بيماري ها نيز شيوع بيشتري پيدا مي كند و همه اينها ساخته دست انسان هاي جاهليت قرن بيستم است.
 

وی افزود: امام رضا (ع) فرمودند: «هرگاه بندگان، گناهان جديدي به وجود آورند كه تاكنون مرتكب آن نمي شدند، خداوند هم بلاهاي تازه اي به وجود مي آورد كه تا كنون نمي شناختند.» (ميزان الحكمه، ج 4، ص.467)

 

7. حفظ حرمت زنان

استاد شیخ محمد باقر طاهری آزاد خاطرنشان کرد: زن مسلمان، تجسّم حرمت و عفت در جامعه است و حفظ پوشش نوعی احترام گذاردن به زن و حفظ وی از نگاه های شهوانی است. کلام گهربار حضرت صدیقه طاهره (علیها السلام) نشانگر لزوم محافظت از جایگاه والای زن است که فرمودند: «خیر النساء أن لایَرینَ الرِجال و لایراهُنَّ الرجال؛ بهترین زنان، زنی است که مردی را نبیند و مردی هم او را نبیند.» (وسائل الشیعه، ج ،۳ ص ۹)  
 

وی اضافه نمود: چنانچه زن، حدود را رعایت نکند، هر بیماردلی به او طمع می نماید و با نگاه آلوده اش حریم او را می شکند. زن شخصیتی است که باید سالم بماند و نسل سالم تربیت کند تا جامعه ای سالم داشته باشیم. اما چنانچه تحت تأثیر چشمان آلوده به گناه، به طرف شهوات سوق داده شود و در نتیجه هویت واقعی اش را فراموش کند و در چنگال بیماردلان و هوسبازان، گرفتار آید، از منش انسانی سقوط می کند و در این حالت او چگونه می تواند فرزندانی سالم به جامعه عرضه نماید؛ جامعه ای که سلامت و پویایی آن در گرو داشتن نسلی سالم است.

لینک قسمت قبلی مصاحبه: https://www.neshasteasatid.com/node/6115

/270/260/20/

 

 

د, 01/16/1400 - 12:12