استاد خندان مطرح کرد؛

اهمیت ماه رمضان

استاد مجتبی خندان از اساتید حوزه علمیه قم در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید به موضوع «نگاهی به اهمیت ماه مبارک رمضان» پرداخت.

 

این استاد سطوح عالی در ابتدای گفتگو خاطرنشان کرد: خداوند متعال را شاکر هستیم که به ما توفیق داد تا بتوانیم ماه مبارک رمضان را درک کنیم و از این سفره پر خیر و برکت، نهایت استفاده را بنماییم.

 

وی در همین زمینه به بیان روایتی از امام صادق علیه السلام پرداخت: یونس بن ظبیان به امام صادق علیه السلام عرض کرد: ای پسر رسول خدا چه چیزی ابلیس را از ما دور می کند و ما را به خداوند متعال نزدیک می نماید.

امام صادق علیه السلام فرمود: ای یونس! پنج چیز شیطان را از انسان دور می کند؛ روزه رویش را سیاه می کند؛ صدقه پشت شیطان را می شکند؛ دوستی و محبت برای خداوند و کمک و تعاون بر کار شایسته شیطان را از بین می برد؛ استغفار و توبه رگ قلب شیطان را پاره می کند.

«حدثنا محمد بن علي ماجيلويه قال حدثنا عمي محمد بن أبي القاسم عن أحمد بن أبي عبد الله البرقي عن أبيه عن محمد بن سنان عن المفضل بن عمر عن يونس بن ظبيان قال: قلت للصادق جعفر بن محمد علیهما السلام يا ابن رسول الله ما الذي يباعد عنا إبليس قال الصوم يسود وجهه و الصدقة تكسر ظهره و الحب في الله و المؤازرة على العمل الصالح يقطعان دابره و الاستغفار يقطع وتينه» (ابن بابويه، محمد بن على، فضائل الأشهر الثلاثة- قم، چاپ: اول، 1396 ق؛ ص 76)

 

استاد مجتبی خندان در ادامه گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید خاطرنشان کرد: در این ماه مبارک فضا برای انجام این پنج مورد بسیار فراهم است؛ این ماه، ماهِ روزه است که البته اگر در این ماه مبارک با پرداخت صدقه همراه باشد، ارزش آن بالاتر هم می رود؛ فضای مناسب و گسترده ای هم برای تعاون و کمک به هم نوع وجود دارد؛ استغفار هم اسّ و اساس ماه مبارک رمضان است؛ و ان شاء الله بتوانیم از این فرصت نهایت استفاده را داشته باشیم.

 

این استاد حوزه علمیه قم در ادامه به بیان روایتی دیگر پرداخت: عبدالله بن طلحه از اصحاب امام صادق علیه السلام نقل می کند که امام صادق علیه السلام در مجلسی نشسته بودند. از پدرانش تا امیرالمؤمنین نقل می کند که پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند:

«چهار گروه دعایشان بر نمی گردد و درهای آسمان به رویشان باز می گردد و به سوی عرش بالا می روند:

الف: دعای پدر برای فرزند خود؛

ب: نفرین مظلو به کسی که به اون ستم کرده است؛

ج: عمره کننده تا به وطن بر گردد؛

د: روزه دار تا وقتی افطار کند.»

 

وی در ادامه به بیان حدیثی از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم پرداخت:

«و قال رسول الله صلی الله علیه و آله و سام قال تعالى الصوم‏ لي‏ و أنا أجزي‏ به ...» (منسوب به جعفر بن محمد، امام ششم عليه السلام، مصباح الشريعة - بيروت، چاپ: اول، 1400ق؛ ص 136)

 

استاد مجتبی خندان خاطرنشان کرد: این حدیث قدسی است که به پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم ندا داد: روزه برای من خدا است: «و أنا اجزی به» من هم پاداشش می دهم؛ برداشت دیگر این است که «منِ خدا، پاداش و جزای او هستم»؛ این برداشت بالاتر از بقیه نعمت ها است؛ همان طور که حور و قصور و نعمت ها یک طرف قرار دارد «و رضوان من الله أکبر» رضوان خدا از همه بالاتر ست.

 

وی افزود: ان شاء الله در این ماه مبارک همه کسانی که روزه می گیرند، نهایت استفاده را بنمایند و این نسیم رحمت را از ما قطع نکنند.

 

/270/260/22/

چ, 01/25/1400 - 16:09