استاد خندان مطرح کرد؛

مقام والای حضرت خدیجه سلام الله علیها

به مناسبت دهم ماه مبارک رمضان و وفات حضرت خدیجه سلام الله علیها، استاد مجتبی خندان از اساتید حوزه علمیه قم به گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید پرداخت.

 

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم در ابتدای گفتگو خاطرنشان کرد: دهم ماه مبارک رمضان با وفات بزرگ بانوی اسلام و مادر تمام اهل بیت، همسر نیکوکارِ رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم و ثروتمندترین زن شبه جزیره عربستان مصادف شده است.

 

وی افزود: اگر ما نیم نگاهی به مدیریت و کارآفرینی حضرت خدیجه سلام الله علیها بیاندازیم، می بینیم که حضرت خدیجه سلام الله علیها دانش، هنر مدیریت و کارآفرینی بالایی را در سطح شهر و حتی شبه جزیره عربستان داشته است. ایشان از اصول و ارکان مدیریتی بالایی برخوردار بوده است.

 

استاد خندان اضافه نمود: حضرت خدیجه سلام الله علیها از اندیشه و منش مترقی بالایی، آن هم در هزار و چهارصد سال پیش بهره مند بوده است که نشان دهنده به روز بودن ایشان است و حاکی از دقت بالای ایشان در امر مدیریت است.

 

وی در ادامه بیان کرد: ما می بینیم که حضرت خدیجه سلام الله علیها آن قدر در سطح بالای مدیریت بوده است که در خیلی از نقاط عربستان و حتی خارج از آنجا مانند کشورهای مجاور، همانند حبشه و یمن، زیرمجموعه تجاری و بانک تجارت داشته است. نیروهای بالایی داشته است که برای او رتق و فتق امور تجاری را انجام می دادند.

 

این استاد حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: بسیاری از کسانی که در آن زمان در مکه زندگی می کردند، در صنف تجارت بودند؛ اما هیچ کدام در مدیریت و کارآفرینی همانند حضرت خدیجه سلام الله علیها نبودند و خودشان هم معترف بودند که حضرت خدیجه بنت خویلد سلام الله علیها بانویی است که با مدیریت کلان خود، خیلی از افراد را تحت پوشش قرار داده بود.

 

وی افزود: اگر ما بخواهیم جامعه ما رشد و بالندگی داشته باشد و شعار امسالِ حضرت آقا، یعنی «تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها» به هدف اجابت برسد، باید به جوان هایی که مبتکر هستند و کارآفرین اند، میدان داده بشود.

 

استاد خندان در ادامه بیان کرد: حرفی در این نیست که انسان های با تجربه باید بر کارها نظارت داشته باشند؛ اما جوان هایی که مبتکر و هنرمند و کارآفرین هستند را باید جلب کرد؛ نباید در مقابل کشورهایی که در طول تاریخ به ما ظلم روا داشته اند، دست نیاز به پیششان دراز نمود.

 

وی اضافه نمود: در بیان از شخصیت بانوی بزرگ اسلام، حضرت خدیجه سلام الله علیها، نباید تنها به ابعاد عبادت ایشان، پشتیبانی مالی ایشان و دوست داشتن پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم بسنده کنیم؛ این بعد از زندگی حضرت خدیجه هم برای جامعه ما می تواند حائز اهمیت باشد.

 

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: حضرت خدیجه سلام الله علیها با این نوع نگاهش جوانان عربستان را جمع کرد؛ به آنها پول داد؛ نه پولی که قرض الحسنه باشد، بلکه با آنها قرارداد بست که هم تن به کار بدهند و هم مدیریت کسب کنند و هم روی پای خودشان بایستند.

 

وی افزود: این یکی از چیزهایی بود که در رزومه شخصیتی حضرت خدیجه سلام الله علیها بوده است؛ و این امر، تازه قبل از ازدواج با پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم است.

 

استاد خندان خاطرنشان کرد: حضرت خدیجه کبری سلام الله علیها یکی از ثروتمندترین زنان روزگار خودشان بوده اند؛ این خیلی مهم بوده است. بزرگان تاریخ مانند طبری نقل کرده اند: «لیس بمکة اکثر مالا من خدیجه سلام الله علیها»، در شهر مکه که اکثر اهل آن در پیشه تجارت بوده اند، کسی ثروتمندتر از خدیجه سلام الله علیها نبود. بزرگان قریش به خواستگاری ایشان می آمدند، اما ایشان کسی را هم شأن خودش نمی دید.

 

استاد خندان اضافه نمود: کسانی پیش ایشان برای خواستگاری می آمدند که بعضا چهارصد کنیز و غلام داشته اند؛ اما ایشان حتی نمی پذیرفت که با آنها سخن بگوید. برای حضرت خدیجه سلام الله علیها در هر ناحیه غلامان و احشام بوده است؛ آنقدر فراوان بود که بیش از هشتاد هزار شتر در مناطق مختلف برای تجارت قرار داده بود؛ در مصر و حبشه و .... تجارتخانه داشت و عده ای برای او کار می کردند. «و كان لخديجة في‏ كل‏ ناحية عبيد و مواشي حتى قيل إن لها أزيد من ثمانين ألف جمل متفرقة في كل مكان و كان لها في كل ناحية تجارة و في كل بلد مال مثل مصر و الحبشة و غيرها .... » (مجلسى، محمد باقر بن محمد تقى، بحار الأنوار (ط - بيروت) - بيروت، چاپ: دوم، 1403 ق، ج: 16، ص: 22)

 

وی افزود: خدیجه ای که آنقدر ثروتمند بوده است و از نظر ظاهری بیان می کنند که با جمال بوده است، با یتیمی که پدرش قبل از ولادت از دنیا رفته است و مادرش در کودکی از دنیا رفته اند و تحت تکفّل عمویش ابوطالب قرار دارد، ازدواج می کند.

 

این استاد حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: این ازدواج به خاطر کمال و جمال و فضایل و وجنات محمد امین بوده است. این گونه بود که پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: اسلام را با دو بال به پرواز در آوردند؛ یکی بال مکنت و ثروت خدیجه و دیگر بال شجاعت و بردباری علی علیه السلام.

 

وی اضافه نمود: ما مدیون حضرت خدیجه سلام الله علیها هستیم. هر مسلمانی در هر گوشه عالم که شهادتین را می گوید، مدیون حضرت خدیجه سلام الله علیها خواهد بود.

 

همین که پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: خدیجه یکی از موتورهای محرک اسلام بود، از باب مال بوده است. پس مال مهم است و ما باید نه یک بعد از دین، بلکه مجموعه دین را برای مردم بیان کنیم.

 

استاد مجتبی خندان از اساتید سطوح عالی حوزه علمیه قم در کلام پایانی به بیان زیارت ام المؤمنین سلام الله علیها پرداخت:

«بِسْمِ ٱللّهِ ٱلرَّحْمنِ ٱلرَّحِیمِ

السَّلامُ عَلَیْک یا اُمَّ الْمُؤْمِنِینَ، اَلسَّلامُ عَلَیْک یا زَوْجَةَ سَیّـِدِ الْمُرْسَلِینِ، اَلسَّلامُ عَلَیْک یا اُمَّ فاطِمَةَ الزَّهْراءِ سَیِّدَةِ نِساءِ الْعالَمِینَ، اَلسَّلامُ عَلَیْک یا أَوَّلَ الْمُؤْمِناتِ، اَلسَّلامُ عَلَیْک یا مَنْ أَنْفَقَتْ مالَها فِی نُصْرَةِ سَیِّدِ الاْنْبِیاءِ، وَ نَصَرَتْهُ مَااسْتَطاعَتْ وَدافَعَتْ عَنْهُ الاْعْداءَ، اَلسَّلامُ عَلَیْک یا مَنْ سَلَّمَ عَلَیْها جَبْرَئِیلُ، وَ بلَّغَهَا السَّلامَ مِنَ اللهِ الْجَلِیلِ، فَهَنِیئاً لَک بِما أَوْلاک اللهُ مِنْ فَضْل، وَالسَّلامُ عَلَیْک وَ رَحْمَةُ اللهِ وَ بَرَکاتُهُ.»

سلام بر تو ای مادر مؤمنان، سلام بر تو ای همسر سرور فرستادگان، سلام بر تو ای مادر فاطمه زهرا سرور بانوان دو جهان، سلام بر تو ای نخست بانوی مؤمن، سلام بر تو ای آن که دارائیش را در راه پیروزی اسلام و یاری سرور انبیا هزینه کرد و دشمنان را از او دور ساخت، سلام بر تو ای آن که بر او جبرئیل درود فرستاد، و سلام خدای بزرگ را به او ابلاغ کرد، این فضل الهی گوارایت باد و سلام و رحمت و برکاتش بر تو باد.

 

/270/260/21/

ج, 02/03/1400 - 16:30