استاد خندان مطرح کرد؛

ویژگی های کاندیدای اصلح بر اساس آیات قرآن

به مناسبت نزدیک شدن به ایام انتخابات 1400، استاد مجتبی خندان از اساتید حوزه علمیه قم در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید به موضوع «بیان ویژگی های کاندیدای اصلح از دیدگاه قرآن» پرداخت.

 

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم در ابتدای گفتگو خاطرنشان کرد: خیلی سؤال می شود که آیا قرآن کریم و روایات اهل بیت علیهم السلام درباره اصلح بودن یک شخص بیاناتی دارد یا خیر. قرآن کریم شاید مستقیما برای این امر بیاناتی نداشته باشد؛ ولکن با جستجو و تفحصی که در آیات قرآن، سر نخ هایی برای کاندیدای اصلح از منطق قرآن می توانیم برداشت کنیم.

 

داستان اول: داستان طالوت

استاد مجتبی خندان در ادامه گفتگو به این آیات شریفه از سوره مبارکه بقره پرداخت:

«أَ لَمْ تَرَ إِلَى الْمَلَإِ مِنْ بَنِي إِسْرائِيلَ مِنْ بَعْدِ مُوسى‏ إِذْ قالُوا لِنَبِيٍّ لَهُمُ ابْعَثْ لَنا مَلِكاً نُقاتِلْ فِي سَبِيلِ اللَّهِ قالَ هَلْ عَسَيْتُمْ إِنْ كُتِبَ عَلَيْكُمُ الْقِتالُ أَلَّا تُقاتِلُوا قالُوا وَ ما لَنا أَلَّا نُقاتِلَ فِي سَبِيلِ اللَّهِ وَ قَدْ أُخْرِجْنا مِنْ دِيارِنا وَ أَبْنائِنا فَلَمَّا كُتِبَ عَلَيْهِمُ الْقِتالُ تَوَلَّوْا إِلَّا قَلِيلًا مِنْهُمْ وَ اللَّهُ عَلِيمٌ بِالظَّالِمِين (246)

وَ قالَ لَهُمْ نَبِيُّهُمْ إِنَّ اللَّهَ قَدْ بَعَثَ لَكُمْ طالُوتَ مَلِكاً قالُوا أَنَّى يَكُونُ لَهُ الْمُلْكُ عَلَيْنا وَ نَحْنُ أَحَقُّ بِالْمُلْكِ مِنْهُ وَ لَمْ يُؤْتَ سَعَةً مِنَ الْمالِ قالَ إِنَّ اللَّهَ اصْطَفاهُ عَلَيْكُمْ وَ زادَهُ بَسْطَةً فِي الْعِلْمِ وَ الْجِسْمِ وَ اللَّهُ يُؤْتِي مُلْكَهُ مَنْ يَشاءُ وَ اللَّهُ واسِعٌ عَلِيمٌ (247)

وَ قالَ لَهُمْ نَبِيُّهُمْ إِنَّ آيَةَ مُلْكِهِ أَنْ يَأْتِيَكُمُ التَّابُوتُ فِيهِ سَكِينَةٌ مِنْ رَبِّكُمْ وَ بَقِيَّةٌ مِمَّا تَرَكَ آلُ مُوسى‏ وَ آلُ هارُونَ تَحْمِلُهُ الْمَلائِكَةُ إِنَّ فِي ذلِكَ لَآيَةً لَكُمْ إِنْ كُنْتُمْ مُؤْمِنِينَ (248)

فَلَمَّا فَصَلَ طالُوتُ بِالْجُنُودِ قالَ إِنَّ اللَّهَ مُبْتَلِيكُمْ بِنَهَرٍ فَمَنْ شَرِبَ مِنْهُ فَلَيْسَ مِنِّي وَ مَنْ لَمْ يَطْعَمْهُ فَإِنَّهُ مِنِّي إِلاَّ مَنِ اغْتَرَفَ غُرْفَةً بِيَدِهِ فَشَرِبُوا مِنْهُ إِلاَّ قَلِيلاً مِنْهُمْ فَلَمَّا جاوَزَهُ هُوَ وَ الَّذِينَ آمَنُوا مَعَهُ قالُوا لا طاقَةَ لَنَا الْيَوْمَ بِجالُوتَ وَ جُنُودِهِ قالَ الَّذِينَ يَظُنُّونَ أَنَّهُمْ مُلاقُوا اللَّهِ كَمْ مِنْ فِئَةٍ قَلِيلَةٍ غَلَبَتْ فِئَةً كَثِيرَةً بِإِذْنِ اللَّهِ وَ اللَّهُ مَعَ الصَّابِرِينَ (249)»

آيا آن گروه از بنى اسرائيل را نديدى كه بعد از موسى به پيامبرشان گفتند: «فرماندهى براى ما انتخاب كن تا در راه خدا پيكار كنيم.» گفت: «مبادا اگر براى شما جنگ مقرر شود، پيكار نكنيد؟» گفتند: «چرا در راه خدا جنگ نكنيم در حالى كه از ديارمان و فرزندانمان رانده شده ‏ايم.» چون فرمان جنگ صادر شد جز عده كمى همه سرپيچى كردند، خداوند به ستمگران واقف است. (246)

پيامبرشان به آنها گفت: «خداوند طالوت را براى زمامدارى شما برانگيخته است.» گفتند: «چطور او بر ما حكومت داشته باشد و حال اين كه ما از او به زمامدارى شايسته‏ تريم و ثروت چندانى هم ندارد.» گفت: «خداوند او را بر شما برگزيده و به دانش و توان او بيفزوده است.» خداوند ملك خويش را به هر كس بخواهد مى ‏بخشد، خداوند گشايشگرى داناست. (247)

پيامبرشان به آنها گفت: «نشانه فرمانروايى او آن است كه تابوتى برايتان مى ‏آيد كه فرشتگان حملش مى‏ كنند، در آن تابوت از سوى پروردگارتان آرامش و همچنين يادگارهايى از خاندان موسى و هارون است، در آن نشانه ‏اى براى شماست اگر ايمان داشته باشيد.» (248)

 هنگامى كه طالوت سپاهيان خود را بيرون برد، گفت: «خداوند شما را به رودخانه‏ اى آزمايش مى‏ كند، هر كس كه از آب آن بنوشد از من نيست و هر كس از آن ننوشد يا فقط كفى بنوشد از من است.» همگى جز معدودى از آن آب نوشيدند، و هنگامى كه او و مؤمنانى كه همراهش بودند از رود گذشتند، گفتند: «امروز ما تاب رويارويى با جالوت و لشكريانش را نداريم.» آنهايى كه يقين داشتند خدا را ملاقات خواهند كرد گفتند: «بسا گروهى اندك كه به خواست خدا بر گروهى بسيار چيره شدند كه خداوند با پايداران است.» (249)

 

«وَ زادَهُ بَسْطَةً فِي الْعِلْمِ وَ الْجِسْمِ»

این استاد حوزه علمیه قم افزود: آن صلاحیت قرآنی که باید برای کاندیدای قرآنی امروزمان مطرح کنیم، آن است که کاندیداتوری به پول و مقام و سمت و جایگاه نیست؛ آنچه که مهم است، دو چیز است که در طالوت است؛ « وَ زادَهُ بَسْطَةً فِي الْعِلْمِ وَ الْجِسْمِ»؛ خداوند او را عالم قرار داده است؛ او تخصص دارد و می تواند شما را از این بدبختی و فشارها و ظلم بیرون بیاورد.

 

وی اضافه نمود: خداوند طالوت را به خاطر علمش برگزید. ما مردمی که می خواهیم برای چهار سال شخصی را اجیر کنیم و او را خادم ملت قرار بدهیم و برای آبادانی دین و دنیای ملت قرار بدهیم، باید شخصی را انتخاب نماییم که کاردان و متخصص است و در رشته خودش حرفی برای گفتن دارد؛ اینچنین شخصی باید به میدان بیاید و ما هم باید به این افراد نگاه کنیم و این ویژگی را در کاندیدا ببینیم.

 

استاد خندان خاطرنشان کرد: دومین ویژگی، برتری از نظر «جسم» است؛ از نظر ظاهر باید روبراه باشد و مریض و معیوب و پیر و فرتوت نیست؛ چابک است؛ انسانی است که می تواند از این منطقه به منطقه دیگر برود و مشکلات را حل کند؛ خودش در صحنه باشد. کاندیدایی که مسن است و نمی تواند جست و خیز یک جوان را داشته باشد، هم باید به خودش و هم به مردم رحم کند.

 

وی افزود: البته باید در نظر داشته باشیم که برخی از افراد مسن، روحیه و نشاط جوانی خود را حفظ کرده اند؛ ما انسان فعال نیاز داریم؛ انسانی که قرار است برای 85 میلیون نفر کار کند و روز و شب نشناسد و برای آبادانی کشور و برای معنویت و فرهنگ کشور و برای پاسداشت خون شهدا و آرمان های مرحوم امام از جان و دل بگذرد؛ اگر از نظر جسمی می تواند بکشد، وارد عرصه بشود.

 

داستان دوم: داستان یوسف

استاد مجتبی خندان در ادامه گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید در موضوع ویژگی های قرآنی کاندیدای اصلح، به آیاتی از سوره یوسف اشاره نمود:

«وَ قالَ الْمَلِكُ ائْتُونِي بِهِ أَسْتَخْلِصْهُ لِنَفْسِي فَلَمَّا كَلَّمَهُ قالَ إِنَّكَ الْيَوْمَ لَدَيْنا مَكِينٌ أَمِين (54)

قالَ اجْعَلْنِي عَلى‏ خَزائِنِ الْأَرْضِ إِنِّي حَفِيظٌ عَلِيم (55)»

ملك گفت: «او را نزد من آوريد تا از خاصانم باشد.» هنگام صحبت با او گفت: «تو امروز نزد ما صاحب مقام و امين هستى.» (54)

گفت: «مرا سرپرست خزائن اين سرزمين قرار بده كه نگهدارنده‏اى آگاهم.» (55)

 

«إِنِّي حَفِيظٌ عَلِيم»

این استاد حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: آیه برای زمانی است که حضرت یوسف علیه السلام، تعبیر خواب را انجام داده و مشکل را بیان نموده است؛ حال، باید شخصی  بیاید و بر سرِ کار باشد، که بتواند این مشکل عظیم اقتصادی را سر و سامان بدهد و یک وزارتخانه کشاورزی مدرن و با تدبیر را تشکیل بدهد. حضرت یوسف به فرعون گفت که من را وزیر کشاورزی کن، چه اینکه «إِنِّي حَفِيظٌ عَلِيم»؛ خود او دو ویژگی مهم یک چنین شخصی را بیان می نماید؛ من نگاهدار خوبی هستم و از طرف دیگر، عالم هستم.

 

وی افزود: اگر توجه کنیم، می بینیم که «عالم بودن» علاوه بر  ماجرای یوسف علیه السلام، در ماجرای «طالوت» نیز ذکر گردیده است و علاوه بر آن، به ویژگی «حفیظ» بودن هم اشاره شده است که به معنای پاک دامن، پاک دست، چشم پاک است که دستش با بیت المال مأنوس نشود.

 

استاد خندان خاطرنشان کرد: ما کسی را برای  ریاست جمهوری اسلامی محتاجیم حفیظ و نگهبان خوبی برای انقلاب و سرمایه های آن باشد؛ باید به این نکته توجه داشته باشیم که اگر اختلاس گر و سارق به این انقلاب دست یابد، رحم نمی کند.

 

داستان سوم: داستان موسی و شعیب علیهما السلام

وی در ادامه خاطرنشان کرد: ماجرای سوم، داستان حضرت موسی علیه السلام، شعیب علیه السلام و دخترانش است؛ این آیات شریفه از سوره قصص را باید دید:

«وَ لَمَّا وَرَدَ ماءَ مَدْيَنَ وَجَدَ عَلَيْهِ أُمَّةً مِنَ النَّاسِ يَسْقُونَ وَ وَجَدَ مِنْ دُونِهِمُ امْرَأَتَيْنِ تَذُودانِ قالَ ما خَطْبُكُما قالَتا لا نَسْقِي حَتَّى يُصْدِرَ الرِّعاءُ وَ أَبُونا شَيْخٌ كَبِيرٌ (23)

فَسَقى‏ لَهُما ثُمَّ تَوَلَّى إِلَى الظِّلِّ فَقالَ رَبِّ إِنِّي لِما أَنْزَلْتَ إِلَيَّ مِنْ خَيْرٍ فَقِير (24)

فَجاءَتْهُ إِحْداهُما تَمْشِي عَلَى اسْتِحْياءٍ قالَتْ إِنَّ أَبِي يَدْعُوكَ لِيَجْزِيَكَ أَجْرَ ما سَقَيْتَ لَنا فَلَمَّا جاءَهُ وَ قَصَّ عَلَيْهِ الْقَصَصَ قالَ لا تَخَفْ نَجَوْتَ مِنَ الْقَوْمِ الظَّالِمِينَ (25)

 قالَتْ إِحْداهُما يا أَبَتِ اسْتَأْجِرْهُ إِنَّ خَيْرَ مَنِ اسْتَأْجَرْتَ الْقَوِيُّ الْأَمِينُ‏ (26)»

چون به آب مدين رسيد، گروهى را ديد كه چارپايان خود را آب مى‏ دهند. نزديك آنها دو زن را در انتظار ديد، به آنها گفت: «شما چكار مى ‏كنيد؟» پاسخ دادند: «ما آب نمى ‏دهيم تا چوپان ها بروند، پدر ما پير كهنسال است.» (23)

بعد از آب دادن به آنها رو به سايه آورد و گفت: «پروردگارا! هر خيرى كه نازل فرمايى نيازمند هستم.» (24)

ناگاه يكى از آن دو با كمال حيا نزد او آمد و گفت: «به خاطر آب دادن به ما پدرم از تو دعوت كرده است تا به تو پاداش دهد.» موسى وقتى نزد او آمد و سرگذشت خود را برايش بيان كرد، گفت: «نترس، از گروه ستمكاران نجات يافتى.» (25)

يكى از دخترها گفت: «پدرجان! او را به خدمت بگير، زيرا بهترين نيرومند امينى است كه مى ‏توانى اجير كنى.» (26)

 

«الْقَوِيُّ الْأَمِينُ‏»

استاد خندان خاطرنشان کرد: بر اساس این آیات شریفه به کاندیداهای محترمی که نامزد پست ریاست جمهوری هستند، باید گفت شما چهار سال به سر کار می خواهید بیایید و اجیر مردم هستید تا برای همین مردمی که به شما رأی داده اند، کار کنید؛ باید مواد و مفادّ اجاره را رعایت کنید.

 

وی افزود: آن دختر، به پدرش شعیب علیه السلام می گوید: او را اجیر کن تا برایت کار بکند، بخاطر  اینکه دارای دو خصوصیت «قوی بودن و امین بودن» است. قوی بودن از نظر صلابت و اعتقاد هم می تواند باشد؛ به این صورت که به کشورهای دیگر باج ندهد؛ زیر بار زور نمی رود و حرف حق را می زند.

 

این استاد حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: وقتی امیر مؤمنان با اصرار مردم رضایت به خلافت می دهد، بالای منبر اعلام می فرماید: من با صراحت و صداقت هر حرفی که لازم باشد، می زنم و لا پوشانی نمی کنم؛ در تیم هر کسی نمی روم.» آیا مسئولین ما در این دهه هایی که حاکمیت داشتند و بر کرسی حاکمیت نشسته بودند، آیا آن چه که به نفع توده مردم بود، انجام دادند؟ آیا به کشورهای غاصب، نه گفتند؟ قوی مانند امام حسین علیه السلام است که مقابل زور می ایستد و می گوید: «هیهات منّا الذلة»

 

وی اضافه نمود: بر اساس این آیات، یکی دیگر از ویژگی های رییس جمهور، امین بودن است. مسئولی که باید انتخاب کنیم تا چهار سال به مردم خدمت رسانی کند، باید امانت دار باشد. آن قدر امانت دار باشد که یک چیز نامربوطی در حساب ها و خانه اش نیاید.

 

استاد خندان خاطرنشان کرد: مردم وظیفه دارند بگردند که آیا نماینده ای «حفیظ» و علیم و قوی خواهد بود یا خیر؛ ما در پیشگاه خدا مسئولیم؛ اگر به کسی رأی بدهیم که شایستگی ندارد، روز قیامت مورد عتاب حضرت حق خواهیم بود.

 

وی افزود: باید به کسی رأی بدهیم که به صلاح همه مردم است و به نفع ایران است؛ و نه به نفع گروه و قشر خاصی؛ رأی هر کدام از ما سرنوشت ساز است.

 

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم در کلام پایانی خاطرنشان کرد: خدا ما را امتحان می کند؛ در برهه ای جوانان ما را مورد امتحان قرار داد تا به جبهه برویم؛ اکنون هم ملت ایران را با انتخابات امتحان می کند که آیا به کسی رأی می دهیم که دغدغه معنویت و اصلاح امور را دارد و یا غیر آن. از خداوند متعال درخواست می کنیم که بهترین مقدرات را برای جمهوری اسلامی ایران در نظر بگیرد.

/270/260/20/

ش, 03/15/1400 - 12:29