تبیین حدود و آداب جهاد از سوی آیت الله العظمی سیستانی

خداوند متعال همانگونه که به جهاد دعوت کرده و آن را از نشانه های دین قرار داده و مجاهدان را بر غیرمجاهدان برتر شمرده است، حدود و آدابی برای جهاد قرار داده که باید مورد رعایت قرار گیرد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، حضرت آیت الله سید علی سیستانی با صدور پیامی، توصیه های 20 گانه ای را به مجاهدان جنگ علیه دشمن صادر کردند و آنان را به الگوگرفتن از شیوه امام علی علیه السلام فراخواندند.

 

این پیام به شرح ذیل است:

 

 بسم الله الرحمن الرحیم

 

الحمد لله رب العالمین والصلاة والسلام على خیر خلقه محمد وآله الطیبین الطاهرین.

 

رزمندگان عزیزی که خداوند متعال توفیق حضور در مناطق جنگ و جهاد را داده است:

 

1. خداوند متعال همانگونه که به جهاد دعوت کرده و آن را از نشانه های دین قرار داده و مجاهدان را بر غیرمجاهدان برتر شمرده است، حدود و آدابی برای جهاد قرار داده که باید مورد رعایت قرار گیرند. کسانی که این حدود را رعایت کنند از فضل و برکات آن بهره مند خواهند شد و افرادی که به این حدود و آداب پایبند نباشند، از پاداش عمل خود می کاهند.

 

2. جهاد دارای آدابی است که باید حتی از سوی غیرمسلمان رعایت شوند. پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم این آداب را پیش از اعزام یارانشان به جنگ، یادآور می شدند و در روایتی از امام صادق علیه السلام آمده است که حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم یاران خود را به عدم غلو، تمثیل، خیانت، قتل کهنسالان و کودکان و زنان و حتی قطع درخت ها مگر در صورت اضطرار توصیه می کردند.

 

3. جنگ با دشمنان اسلام نیز دارای اخلاق و آداب خاصی است که این مساله را می توان کاملا در سیره امام علی علیه السلام مشاهده کرد که در سیره و و سخنرانی ایشان نمایان است.

 

4. «الله ، الله» در جان مردم، تعرض به جان ها تنها در صورت حلیت جایز است چرا که هیچ گناهی بزرگ تر از قتل بی گناه نیست و حفاظت از جان نیز از بزرگ ترین حسنات به شمار می آید. در قرآن نسبت به تأثیر خطرناک قتل نفس بی گناه هشدار داده شده و امام علی علیه السلام به شدت به این امر حساس بودند که نمونه آن در نامه به مالک اشتر دیده می شود.

 

اگر افرادی مشاهده کردید که مشکوک بودند، ابتدا به آنها هشدار داده یا آنان را بدون اینکه مورد ضربه یا هلاکت قرار گیرند، هدف بگیرید تا در بارگاه خداوند پاسخگو بوده و جان بی گناهان را در معرض خطر قرار ندهید.

 

5. «الله ، الله» در حرمت های مردمی که با شما نمی جنگند به ویژه مستضعفان و کهنسالان و کوکان و زنان، حتی اگر خانواده های آنان با شما در حال جنگ هستند. تعرض به دارایی خانواده ای که برخی اعضای آن با شما در حال جنگ هستند، جایز نیست.

 

سیره امام علی علیه السلام سرشار از عدم تعرض به منازل و بانوان مبارزان علیه اسلام به ویژه خوارج است.

 

6. «الله ، الله» در تهمت زدن به دین مردم و تعرض به محرمات آنان، همانگونه که خوارج در آن دوران انجام داده و در این زمان نیز گروهی به دور از تفقه در دین، با سوء استفاده از برخی نصوص که بر آنها مشتبه شد، مسلمانان را به بلایی عظیم مبتلا کرده اند.

 

بدانید هر که شهادتین را بر زبان جاری سازد، مسلمان است و خون و مال وی دارای حرمت می شود حتی اگر دچار برخی گمراهی ها و بدعت شدند؛ البته این گمراهی ها نباید به کفر آنان بینجامد و بدعت نیز به نفی اسلام از صاحب آن منجر نشود و عاملی برای قتل و قصاص این فرد به دلیل فساد نباشد.

 

7. نسبت به تعرض به غیرمسلمانان با هر دین و مذهبی که دارند به شدت برحذر باشید چرا که آنان در پناه مسلمانان در امان هستند و هر که به حرمت های آنان تعرض کند، خائن به شمار می آید و خیانت از زشت ترین در فطرت و دین الهی است.

 

8. «الله ، الله» در دارایی مردم. هر که بر اموال و دارایی های دیگران چیره شود، قطعه ای از قطعات آتش را برای خود خریده است.

 

9. «الله ، الله» در همه حرمت ها. نسبت به تعرض به همه حرمت ها چه با زبان یا دست به شدت برحذر باشید و گناهی را به دیگران منتسب کنید. در قبال مسائلی که به دیگران شک و تردید دارید با قاطعیت حکم نکنید چرا که ظن و گمان نادرست بدون دلیل به دیگران، تجاوز به آنان به شمار می آید. همچنین به دلیل کینه ای که از دیگری دارید، به حرمت های او تعرض نکنید.

 

10. دیگران را تا هنگامی که با شما نجنگیده اند، از حقوقشان محروم نکنید.

 

11. اکثر کسانی که با شما می جنگند با گمراهی دیگران در شبهه افتاده اند، بنابراین با پررنگ کردن شبهات در ذهن مردم به گمراه کنندگان یاری نرسانید، بلکه با اقدامات و نصیحت های پسندیده و جلوگیری از ظلم و توهین و دشمنی به شبهه زدایی از این افراد بپردازید. هر که شبهه ای از دیگری دور کند همانند اینست که او را زنده کرده است و هر که ذهن فردی را با شبهه ای مواجه سازد همانند اینست که او را به قتل رسانده است.

 

12. هیچ کس نباید گمان کند که ظلم و ستمی با عدالت برطرف نمی شود و این مساله از دیدگاه عجولانه و بدون توجه به پیامدهای متوسط و دور و آگاهی از سنت های زندگی و تاریخ ملت ها نشأت می گیرد. در حوادث تاریخ معاصر، عبرت هایی وجود دارد به گونه ای که برخی از حاکمان برای تثبیت قدرت خود به ظلم علیه مردم پرداخته و صدها هزار تن از شهروندان را قلع و قمع کردند.

 

13. کنترل نفس و اتمام حجت حتی اگر خسارت های فوری به همراه داشته باشد، برکت و عاقبت و نتایج بیشتری به همراه خواهد داشت که این مساله در سیره اهل بیت علیهم السلام کاملا نمایان بوده و آنان هیچگاه آغازگر جنگ نبودند حتی اگر برخی از یارانشان مورد هدف قرار می گرفتند.

 

14. حامی و نصیحت گر مردم باشید تا به شما ایمان آورده و به یاریتان در برابر دشمن بپردازند، حتی مستضعفان دشمن را نیز یاری کنید چرا که آنان جزئی از برادران و خانواده شما به شمار می آیند، همانگونه که به خانواده خود مهربانی می کنید با آنان مهربان باشید و بدانید که خداوند اعمال شما را می نگرد و با نیات شما کاملا آگاه است.

 

15. نسبت به اهتمام به نماز غافل نشوید چرا که هیچ عملی نزد خدا برتر از نماز نیست و نماز تأثیر فراوانی بر اخلاق و کردار می گذارد. خداوند شرایط ویژه ای برای نماز در هنگام ترس و جنگ قرار داده و حتی می توان آن را بدون قرار گرفتن روبروی قبله ادا کرد.

 

خداوند به مومنان می گوید که در هنگام نماز کاملا برحذر باشند و همگان برای نماز تجمع نکنند بلکه عده ای به نگهبانی پرداخته و عده ای دیگر نماز بخوانند.

 

16. بسیار ذکر خدا بگویید، قرآن را تلاوت کنید و همواره به یاد خدا باشید.

 

17. به خلق پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم و اهل بیت علیهم السلام پایبند باشید و زمان صلح یا جنگ با دیگران بر اساس این خلق رفتار کنید تا زینتی برای اسلام باشید. اسلام بر پاکی فطرت و شهادت عقل و رعایت اخلاق بنا شده است.

 

18. از عجله در زمان خطر به شدت برحذر باشید زیرا نفس خود را به تهلکه می اندازید، بیشترین مساله ای که دشمن منتظر آن است دستپاچگی و عدم حرفه ای گری در چنین زمانی است، نظم و انظباط خود را حفظ کنید و هیچ اقدامی را بدون دقت و بررسی و اطمینان از موفقیت آن انجام ندهید.

 

با توجه به اینکه در موضع حق قرار دارید، ثابت قدم باشید، شما به خدا امید دارید در حالی که آنان به خدا بی توجه هستند، آرزوهای آنان دروغین و سراب مانند است و بر اساس شبهه های که دارند چشمانشان کور شده است.

 

19. بهترین خیرخواهان و نصیحت کنندگان، خودتان هستید پس به نصیحت یکدیگر بپردازید و از اشتباهات یکدیگر بگذرید. کسانی که گمان می کنند خانواده و عشیره و همشهریشان بیش از دیگران نسبت به او خیرخواه هستند، سخت در اشتباهند و پشیمانی در انتظار آنان خواهد بود.

 

هر که در گذشت از دیگران پیشقدم شود اجر فراوانی گرفته و پاداش او نزد خداوند متعال هدر نمی رود بلکه در هنگام نیاز به ویژه در برزخ و حوادث روز قیامت به فریاد او می رسند.

 

کسانی که به حمایت مسلمانان و خانواده های آنان بپردازند نیز ثواب مجاهد را دارند.

 

20. همگان باید تعصب های مذموم را دور انداخته و به مکارم اخلاق پایبند باشند، زیرا خداوند مردم را به صورت اقوام و ملت ها آفرید تا با یکدیگر آشنا شده و یاری هم برخیزند. هیچ گاه در افکار کوتاه و خودخواهی شخصی گرفتار نشوید.

 

با آنچه در سایر کشورهای اسلامی رخ داده و توان و اموال و ثروت های آنان در راه ضربه زدن به یکدیگر صرف می شود، آگاهی یافته اید، بنابراین نسبت به فتنه برحذر باشید و درصدد خاموش ساختن آن برآیید./20/12/20

ي, 11/26/1393 - 00:38

دیدگاه جدیدی بگذارید