آیت الله العظمی مکارم شیرازی:

غذای حرام، روح و جسم انسان را آلوده می کند

پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید ـ حضرت آیت الله مکارم شیرازی فرمودند: از مجموع روایات و اشارات برخی آیات قرآن استفاده می کنیم مصالح و مفاسد هم جسمانی و هم روحانی است و غذای حرام افزون بر جسم، روح انسان را نیز تحت الشعاع قرار می دهد تا آنجا که فرموده اند غذای حرام مانع استجابت دعا است.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر حضرت آیت الله مکارم شیرازی، این مرجع تقلید عصر امروز در دیدار نماینده ولی فقیه در جهاد کشاورزی و شماری از دست اندرکاران تهیه و تدوین استاندارد بین المللی غذای حلال، با تبریک سالروز میلاد حضرت فاطمه زهرا(سلام الله علیها) تأکید فرمودند: امیدواریم در سایه عنایات آن حضرت بتوانیم به وظایفی که در این شرایط و زمان حساس داریم عمل کنیم.

 

ایشان در ادامه با بیان این که برخلاف بعضی از مذاهب اسلامی، ما معتقدیم احکام اسلام تابع مصالح و مفاسد است، تصریح کردند: از مجموع روایات و اشارات برخی آیات قرآن استفاده می کنیم مصالح و مفاسد هم جسمانی و هم روحانی است و غذای حرام افزون بر جسم، روح انسان را نیز تحت الشعاع قرار می دهد تا آنجا که فرموده اند غذای حرام مانع استجابت دعاست.

 

معظّم له اقدامات انجام شده در راستای تهیه استاندارد غذای حلال را ارزنده و شایسته تقدیر دانسته و فرمودند: امروزه شرایط تغییر کرده و ابتلای به حلال و حرام و فرق گذاشتن بین آن متفاوت از زمان سابق شده و بسیار محل ابتلاء است.

 

ایشان یادآورشدند: کار شما هرچند دیر انجام شده، اما بسیار خوب است و مهم ترین نکته این است که باید در مرحله اجرا با دقت عملیاتی شود تا سؤ استفاده ای از استاندارد غذای حلال صورت نگیرد. زیرا سود جویان خطرناکی پیدا می شوند که از این موضوع نیز سوء استفاده می کنند.

 

حضرت آیت الله مکارم شیرازی با بیان این که باید نظارت و بازرسی مداومی نسبت به این کار انجام شود، تصریح کردند: در زمینه اطلاع رسانی و بیان احکام اسلامی به صورت گسترده نیز باید اقدامات شایسته ای انجام دهید.

 

معظّم له برگزاری همایش به منظور تبیین ابعاد مختلف استاندارد غذای حلال را امری لازم و مهم دانسته و تصریح کردند: یکی از مشکلات کشور ما در عرصه های مختلف کمبود اطلاع رسانی ها است و تصور می کنیم آنچه برای ما روشن است برای مردم نیز واضح است./20/12/20

د, 02/01/1393 - 00:45

دیدگاه جدیدی بگذارید