دیدار تعدادی از اساتید نشست دوره ای اساتید با آیت الله العظمی شبیری زنجانی

برخی از اساتید نشست دوره ای اساتید سطوح عالی و خارج حوزه علمیه قم با حضرت آیت الله شبیری زنجانی دیدار و گفتگو کردند.

 

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، برخی از اساتید نشست دوره ای اساتید سطوح عالی و خارج حوزه علمیه قم پنج شنبه شب 17 دی 1394 با حضرت آیت الله شبیری زنجانی دیدار و گفتگو کردند.

 

در این دیدار که اساتید محترم آقایان: سیدحسین امامی، محمد باقری شاهرودی، سیدمفیدالدین حسینی آملی، علی محمدی خراسانی، حسین رضوانی راد، سیدجواد شیخ الاسلامی، محمدحسین قاضی زاده، محمدرضا نائینی، مهدی هادوی تهرانی، محمود ملکی اصفهانی، سید باقر موسوی اصفهانی، سید علی حسینی همدانی، محسن عزیزی، علی اصغر انصاری پور و سید عبدالمجید عسگری حضور داشتند، استاد قاضی زاده گزارشی از آخرین فعالیت ها، اقدامات و تصمیمات اتخاذ شده در نشست دوره ای اساتید ارائه نمود.

 

استاد قاضی زاده با تشکر از حمایتها و عنایتهای حضرت آیت الله شبیری زنجانی ابراز داشت: گزارش کوتاهی از سیر کارهای نشست دوره ای اساتید که در طول یک دهه انجام گرفته به صورت کوتاه خدمت حضرتعالی عرض می شود تا از راهنمایی ها و فرمایشات شما هم بهره مند شویم.

 

وی ادامه داد: هدف نشست دوره ای اساتید در طول این یک دهه تقویت علمی و اخلاقی حوزه و مخصوصا تکیه بر استقلال حوزه بوده که انگیزه اولیه تشکیل این نشست هم همین بود و در طول این سالیان با حمایت های بی دریغ مراجع عظام تقلید و حضرت مستطاب عالی به فعالیت های خود ادامه داده ایم.

 

عضو اتاق فکر نشست دوره ای اساتید با اشاره به اینکه در سال دو جلسه یکی در ابتدا و دیگری در انتهای سال تشکیل می شود تصریح کرد: این جلسات با حضور یکی از مراجع بزرگوار برگزار می شود و موضوع جلسات معمولا مسائلی است که از اهمیت بالایی در آن برهه از سال برخوردار است و با فکر جمعی در هیأت مشورتی اساتید انتخاب می شود.

 

حضور در هیأت مشورتی نشست دوره ای اساتید، انتخابی یا انتصابی نیست

 

وی ادامه داد: هیأت مشورتی انتخابی یا انتصابی نیست و هرکدام از اساتید که دارای سابقه 25 سال تدریس در حوزه علمیه باشند خود به خود عضو هیأت مشورتی می باشند و مسائل مهم با مشورت در این هیأت به سرانجام می رسد.

 

استاد قاضی زاده خاطر نشان کرد: چنانچه مستحضر هستید در طول این سالها با حمایت های مراجع عظام تقلید شهریه اساتید راه اندازی شد و حضرت مستطاب عالی هم جزء مراجعی بودید که از همان روزهای اولیه با این امر موافقت فرمودید.

 

وی ادامه داد: با حول و قوه الهی در حال حاضر حدودا 500 نفر از اساتید معزز از این شهریه استادی بهره مند می شوند. این شهریه مختصر تاثیر بسزایی در رونق گرفتن حوزه درسی در حوزه علمیه داشت چرا که برخی از اساتید مجبور بودند به خاطر پاره ای از مشکلات مالی برای تدریس به دانشگاهها بروند.

 

عضو هیأت مشورتی نشست دوره ای اساتید ادامه داد: از دیگر اقدامات نشست دوره ای اساتید، تشکیل صندوق قرض الحسنه ای است که برای حل بعضی از مشکلات اساتید تاسیس شده و در حد امکان به اساتید کمک می کند.

 

استاد سطوح عالی حوزه خاطرنشان کرد: همچنین در سال گذشته یک اتاق مشاوره در بیت مرحوم آیت الله العظمی حائری راه اندازی شد که از اساتید با سابقه استفاده می شود و به مشکلات طلاب اعم از مشکلات درسی، علمی، اخلاقی، تربیتی و حتی خانوادگی رسیدگی می شود.

 

این استاد حوزه در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: کار دیگری که در نشست انجام شده طراحی یک سایت است که به شکل آزمایشی مورد استفاده قرار گرفته و به عنوان سایت نشست دوره ای اساتید برای اطلاع رسانی نسبت به اخبار حوزه و همچنین اطلاع رسانی نسبت به دروس حوزه فعالیت می کند و تا حدودی مشکلاتی که در ابتدای سال دامنگیر طلاب حوزه برای انتخاب درس و استاد مورد نظر می شد را برطرف می کند.

 

اقبال طلاب جوان و با استعداد به تدریس دروس حوزوی بسیار افزایش پیدا کرده است

 

در ادامه این دیدار استاد هادوی تهرانی ابراز داشت: در طول این سالها تلاش فراوانی شد شاخص های اصیل و سنتی حوزه احیا شود و همچنین تلاش دیگر ما در راستای تقویت جایگاه مرجعیت بوده که بحمدالله والمنة با حمایت مراجع از ۱۲ سال قبل سعی کردیم جایگاه اساتید را تقویت کنیم.

 

وی ادامه داد: از وقتی این جمع شکل گرفته اقبال طلاب جوان و با استعداد به تدریس دروس حوزوی بسیار افزایش بیدا کرده یعنی کم کم تدریس سنتی در حوزه رنگ می باخت و ما با احیاء جایگاه اساتید در حوزه توانستیم کاری بکنیم که طلاب رغبت فراوانی برای تدریس در حوزه نشان بدهند.

 

این استاد درس خارج و عضو اتاق فکر نشست دوره ای اساتید ابراز داشت: این جمع در طول این سالها توانسته کارنامه ای نشان دهد که به تعبیر یکی از مسئولین امنیتی استان مورد اعتمادترین مجموعه ای است که آقایان مراجع قبول دارند.

 

وی ادامه داد: ما این جایگاه را مرهون همین حمایتهای آقایان مراجع بوده ایم و توانسته ایم در همه جریانات و فراز و نشیب های سیاسی استقلال خود را حفظ کرده و وارد مباحث جناح بندی سیاسی نشده ایم، در همین دیدار اخیری که ریاست جمهوری با ما داشتند تعبیر ایشان این بود این مجموعه مجموعه ای است که جایگاه حوزوی اصیل خودش را دارد و به این طرف و آن طرف کشیده نشده است.

 

استاد هادوی در پایان سخنان خود ابراز داشت: امیدواریم حضرتعالی هم دعا بفرمایید و هم حمایت های قبلی که وجود داشت بیش از پیش ادامه بدهید./210/30/20

 

ج, 10/18/1394 - 00:47

دیدگاه جدیدی بگذارید