استاد نمازی:

شب قدر شب بسیار با برکتی است که به هیچ کدام از امت های قبل داده نشده است

خداوند فرمود یا رسول الله برای امت تو چیزی را قرار دادیم که در هیچ امتی از امت های پیامبران و انبیای سلف قرار ندادیم که آن شب قدر است.

 

استاد روح الله نمازی در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید گفت: یکی از الطاف ویژه ای که در ماه مبارک رمضان وجود دارد، شب قدر است که قرآن کریم درباره آن می فرماید: «لیلة القدر خیر من الف شهر» که در تفسیر این آیه هم یک روایتی آمده است که می گوید پیرمردی در زمان حضرت موسی علیه السلام بوده است که هشتاد و چند سال را در راه جهاد فی سبیل الله سپری کرده است.

 

وی افزود: حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم به خداوند متعال عرض می کند: «خدایا در امت حضرت موسی علیه السلام افرادی را قرار دادی که این قدر سن های طولانی داشتند که فقط هشتاد و چند سالش را در راه جهاد در راه تو صرف می کرده اند اما نصیب امت من چنین چیزی نشده است.» که خطاب می آید «یا رسول الله برای امت تو چیزی را قرار دادیم که در هیچ امتی از امت های پیامبران و انبیای سلف قرار ندادیم که آن شب قدر است.» شب قدر بهتر از آن هزار ماهی است که تقریبا همان هشتاد و چند سالی است که آن پیرمرد یهودی در جهاد در راه خدا شرکت می کرده است و این یک برکت و فضیلتی است برای مسلمان هایی که خداوند متعال در ماه مبارک رمضان قرار داده است.

 

این استاد حوزه علمیه قم گفت: شب قدر همان طور که در قرآن کریم قرار داده شده است، شب نزول قرآن و شب رحمت و مغفرت است و فضیلتی که در این شب وجود دارد این است که در احیای آن شب اهل بیت علیهم السلام و قرآن را به عنوان واسطه فیض بین خودمان و خدا قرار می دهیم چون ما باید کسانی را واسطه قرار دهیم که آبرویی پیش خدا دارند و ما کسی را نداریم جز ائمه اطهار علیهم السلام، پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم و فاطمة الزهرا سلام الله علیها و قرآن کریم که به عنوان ثقل اکبر و اصغر در کنار هم هستند و می توانند یک واسطه فیضی باشند بین ما و خدا و برای ما آبرو کسب کنند و از خداوند برای ما طلب مغفرت کنند.

 

وی اضافه کرد: در روایات آمده است که شب قدر یک شب بیشتر نیست اما چون خداوند متعال دوست دارد بنده اش با او مناجات کند، در روایات سه شب را به عنوان شب قدر معرفی کرده اند، شب نوزدهم ماه مبارک رمضان که مصادف با شب ضربت خوردن مولا علی علیه السلام است، شب بیست و یکم که شب شهادت امیر المومنین و شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان که در برخی روایات آمده است که این شب بیست و سوم فضیلتش از دو شب قبل بیشتر است.

 

استاد نمازی بیان داشت: اگر کسی توفیق پیدا نکرد که در شب نوزدهم و بیست و یکم بتواند این شب قدر و فضائل و برکاتش را درک کند، شب بیست و سوم برای او شب مناسبی است که با خدای خودش مناجات و راز و نیاز کند و احیا و شب زنده داری داشته باشد و قرآن به سر بگیرد و از خداوند طلب مغفرت و بخشش برای خودش، برای گذشتگان و برای کسانی که در اطراف او زندگی می کنند و برای اهل و عیال و پدر و مادرش داشته باشد.

 

وی افزود: ماه مبارک رمضان فرصتی است که این فرصت را به هر کسی نمی دهند مگر کسی که واقعا توفیق و عنایت ویژه پیدا کرده است. ماهی که شهر الله است، ماهی که با برکت و رحمت و مغفرت خداوند همراه است، ماهی که خداوند متعال درهای جهنم را می بندد و درهای بهشت را باز می کند واقعا فرصت مناسبی برای ارتباط با خداوند است.

 

این استاد حوزه علمیه قم گفت: کسانی که فرصت انس با قرآن را در طول سال از دست داده اند لا اقل در ماه مبارک رمضان نباید این توفیق را از دست بدهند چرا که تلاوت هر آیه ای از قرآن در این ماه برابر یک ختم قرآن است. اگر کسی بتواند در این ماه ارتباطش را با قرآن بیشتر کند و علاوه بر این که قرائت قرآن را دارد حداقل به ترجمه آیات قرآن هم نگاه کند تا این که بداند چه چیزی را بر زبان جاری می کند و چه چیزی را با خدای خودش نجوا می کند، بهره بسیار بیشتری از قرآن می برد.

 

وی ادامه داد: شب های ماه مبارک رمضان برای مناجات با خدا و شب زنده داری فرصت مناسبی است برای این که در این شب ها این نماز شب و احیا و شب زنده داری را در هر شب ماه رمضان داشته باشد و توصیه می کنم دعاهایی که وارد شده در این ماه مخصوصا دعای افتتاح را در هر شب ماه مبارک رمضان بخوانند.

 

استاد نمازی در انتهای سخنانش بیان داشت: در این ماه هر روز دعای مخصوصی دارد، مومنین تا جایی که می توانند با این دعاها مانوس شوند تا ان شاءالله خداوند متعال به آنها هم در زندگی معنوی و هم در زندگی مادیشان کمک کند. این ماه، ماه درخواست شفاعت از اهل بیت علیهم السلام خصوصا مولا امیرالمومنین علیه السلام که این ماه، ماه شهادت آن حضرت و همین طور امام حسن مجتبی علیه السلام که ماه ولادت ایشان است، می باشد. /260/22/20

 

س, 04/08/1395 - 20:39

دیدگاه جدیدی بگذارید