استاد رزاقی مطرح کرد؛

دهه کرامت؛ فرصتی برای تکریم و بزرگ‌منشی انسان

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، استاد رزاقی طی سخنانی که از صحن‌های حرم بانوی کرامت پخش شد، اظهار کرد: ماه ذی‌القعده، ماه تربیت تشویقی در مکتب اسلام است و این نوع تربیت در مقابل تربیت تنبیهی و توبیخی تأثیرگذاری بیشتری دارد.


وی افزود: در تربیت تنبیهی با فاکتورهای منفی شخص خطاکار مورد عتاب و خطاب قرار می‌گیرد که چندان نتیجه ندارد اما روش دین اسلام روش تربیت تشویقی است که به کرامت و ظرفیت‌های انسانی توجه و نتیجه بسیار مثبتی دارد.
 

سخنران حرم بانوی کرامت بیان کرد: در قرآن و روایات در رابطه با تربیت انسان از طریق گوشزد کردن کرامت انسانی و تکریم او به عنوان اشرف مخلوقات مطالب زیادی وارد شده و در آیات مختلفی این کرامت انسانی را تذکر داده است.
 

رزاقی تأکید کرد: دهه کرامت یعنی دهه بزرگ‌منشی و دهه تجلیل و تکریم از شخصیت انسان و بهترین روش برای تربیت انسان هم حفظ کرامت وی است.
 

وی یادآور شد: انسان اگر به درجه‌ای برسد که به خاطر کرامت خودش به‌دنبال گناه نرود، نقطه شروع و آغاز رشد وی خواهد شد چراکه کرامت انسانی اجازه انجام معاصی را نخواهد داد و بیشترین اثر را در منع خطاکاران نسبت به معاصی دارد.
 

سخنران حرم بانوی کرامت اضافه کرد: کرامت انسانی در سه بخش کرامت در مقابل خداوند، کرامت نسبت به خویشتن و کرامت در رابطه با مردم تجلی پیدا می‌کند و می‌تواند زمینه رشد انسان را فراهم کند.
 
رزاقی در ادامه گفت: داشتن تقوای الهی، خدا محور بودن، خداوند را حاضر و ناظر دیدن در تمام زندگی، ترک گناه، گره‌گشایی از کار مردم، مرتفع کردنمشکلات مردم، دستگیری از نیازمندان، اکرام ایتام، عفو و بخشش و موارد دیگر همگی تحت عنوان این سه محور بوده و می‌تواند انسان را به کمال حقیقی برساند.
 
وی تأکید کرد: بالاترین درجه کرامت، کرامت انسان در مقابل خداوند است که با عبودیت حقیقی حاصل می‌شود.
 
سخنران حرم بانوی کرامت بیان کرد: خداوند و معصومین(ع) نمادهای کرامت هستند و حضرت معصومه(س) نیز به عنوان کریمه اهل بیت(ع) معرفی شده است.
 
وی افزود: یکی از آثار و برکات وجودی بانوی کرامت، تشکیل و تأسیس حوزه علمیه قم و انتشار علوم و معارف دینی به تمام جهان و اجتماع علما در این شهر مقدس است.

رزاقی یادآور شد: بسیاری از علمای بزرگ برای حل مشکلات علمی خود دست به دامن حضرت معصومه(س) می‌شدند چراکه این حضرت پناهگاه تمام محبان و پیروان اهل بیت(ع) هستند.

وی افزود: حضرت معصومه(س) در دنیا معدن جود و کرم و در آخرت شفیعه تمامی شیعیان است، چراکه حضرت حلقه اتصال ازل به ابد بوده و این مسئله در متن زیارت‌نامه حضرت ذکر شده است.

این استاد حوزه علمیه اظهار کرد: یکی دیگر از نمادهای جود و کرم وجود مبارک امام رضا(ع) است که ایشان منزلت عظیمی نزد خداوند دارد چراکه مجموعه دست‌آوردهای انبیاء و اهل بیت(ع) در وجود امام رضا(ع) خلاصه شده است.

رزاقی اضافه کرد: مکتب نبوی، مکتب علوی و مکتب تشیع به برکت وجود امام رضا(ع) منسجم باقی ماند و از انشقاق رهایی یافت چراکه در دوران امامت امام رضا(ع) مهد تمدن ادیان بود اما حضرت با تمامی ادیان به مناظره پرداخت و حقانیت شیعه را به اثبات رساند و فرقه‌های مختلفی که در تشیع به وجود آمده بودند را به سمت مکتب حقیقی تشیع هدایت و همه را متحد کرد./260/12/

 

پ, 04/12/1399 - 15:34