استاد فلاح زاده:

تفاوت فتاوا در خصوص رؤیت هلال نباید موجب وهن دین شود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، استاد فلاح زاده در نشست علمی رؤیت پذیری هلال ماه های رمضان و شوال با اشاره به نزدیک شدن ماه مبارک رمضان اظهار داشت: در خصوص رؤیت هلال روایات آغاز ماه قمری را منوط به رؤیت هلال دانسته‌اند و از دیگر بحث هایی که در خصوص رؤیت هلال همیشه مطرح است بحث رؤیت با چشم مسلح و غیر مسلح است.

 

وی بیان داشت: ما معتقدیم برای اعمال فردی هر شخصی باید طبق نظر مرجع خود عمل کند و برای هر کسی فتوای مرجع حجت شرعی است، بنابر این به دنبال این نیستیم که همه را در موضوع رؤیت هلال به مرجع خاصی ارجاع دهیم و همه باید به نظر مرجع خود عمل کنند.

 

نماینده دفتر رهبر معظم انقلاب ابراز داشت: چنین نشست هایی برگزار می‌شود تا از تنش های محتمل کاسته شود و این تفاوت فتواها بهانه‌ای برای معاندان برای دشمنی با نظام اسلامی و انقلاب و دین اسلام قرار نگیرد.

 

وی افزود: در جلسه ای دیگر ائمه جمعه نیز در این موضوع توجیه شده اند تا آنها هم در این موضوع کمک کرده و بواسطه رؤیت هلال موجبات وهن دین پیش نیاید.

 

استاد فلاح زاده اظهار داشت: باید مبنای مراجع در این امر لحاظ شود زیرا هر فقیهی در فتوای خود مناط و ملاکی دارد که محترم است و خود رهبر معظم انقلاب نیز تاکید دارند که نباید از مردم خواست که از یک نظر خاص و از یک شخص خاص در این مورد تقلید کنند و هر شخصی باید به مرجع خود مراجعه کند و طبق نظر او عمل کند.

/260/12/

ي, 01/22/1400 - 15:19