مدیر حوزه علمیه:

فقدان ابزارهای علمی نوین اولین عامل خروج نخبگان از کشور است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، مدیر حوزه های علمیه ضمن تاکید بر حمایت از نخبگان جوان و دانشگاهی گفت: فقدان ابزارهای علمی و تحقیقاتی نوین برای ادامه تحقیقات و پژوهش و حرکت در مرز دانش نخستین عامل خروج نخبگان از کشور است.

مدیر حوزه علمیه در دیدار تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی ضمن خیر مقدم  و تبریک مناسبت های پیش رو و آرزوی توفیق برای منتخبان ملت برای برداشتن گام های بزرگتر و اساسی تر، اظهار داشت: خداوند متعال به همه ما توفیق ورود در حقیقت ماه رمضان و بهره گیری از فیوضات این ماه الهی را عنایت فرماید.

مدیر حوزه های علمیه، ضمن اشاره به اقدامات ارزشمند مجلس شورای اسلامی در قلمروهای مختلف بر ارتقای روز افزون آن تاکید نمود و یادآور شد: این مجلس در آغاز بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی قرار داشته از مسئولیت خطیری برخوردار بوده، سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت نیز در این ایام ابلاغ و نیازمند تلاش و همت نمایندگان مجلس است.

وی به فرازهایی از ویژگی های خاص سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت اشاره نمود و یادآور شد: آغاز برنامه هفتم کشور نیز ریل گذاری های مهمی را پیش روی آینده کشور ایجاد خواهد نمود؛ در دوران این مجلس امیدواریم در تراز گام دوم انقلاب اسلامی، دولت جدیدی شکل  گرفته و در مسیر اهداف تعالی انقلاب گام بردارد.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه با بیان این که مجلس امروز در مسیر و مقطع تاریخی و حساس قرار دارد، ابراز داشت: سیاست هایی که در مجمع تشخیص مصلحت نطام، مصوب شده و یا مجموعه اسنادی که در شوراهای عالی کشور تصویب می شود که اجرای آن، نیازمند ریل‌گذاری بودجه‌ای و عملیاتی و همراهی دولت و مجلس شورای اسلامی است.

وی در ادامه به برخی از مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی که نیازمند عملیاتی سازی است، اشاره نمود و اذعان داشت: سیاست های ابلاغی رهبر انقلاب، اسناد و راهبردها و برنامه هفتم کشور باید بیش از پیش مورد توجه دولتمردان و نمایندگان مجلس باشد.

عضو جامعه مدرسین با بیان این که باید قاموس جوان و پرانگیزه جامعه نخبگانی و مغزهای قوی دانشجویی و دانشگاهی را حمایت نماییم، خاطرنشان کرد: فقدان ابزارهای علمی و تحقیقاتی نوین برای ادامه تحقیقات و پژوهش و حرکت در مرز دانش نخستین عامل خروج نخبگان از کشور است.

وی با بیان این که اگر استعداد ناب، توامان با تربیت درست، بزرگترین سرمایه یک جامعه است، ابراز داشت: علی رغم این که ۱۰ سال قبل قانون جمعیت در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شده است، همچنان در مراحل تصویب در مجلس شورای اسلامی قرار دارد؛ امیدواریم ورود جدید مجلس به این مهم ثمرات ارزشمندی را در این حوزه داشته باشد.

استاد اعرافی ضمن تقدیر از مجلس شورای اسلامی بابت پیش بینی اعتبارات برای فضای مجازی و شبکه ملی اطلاعات، خاطرنشان کرد: نیاز است تا نسبت به تقویت استحکام اسکلت و چارچوب‌های قانون‌نویسی اقدامات موثری انجام گیرد،.

وی بر لزوم توجه به مسائل بین الملل انقلاب اسلامی تأکید ورزید و اذعان داشت: ظرفیت های انقلاب اسلامی بسیار فراتر از آن چیزی است که مشاهده می‌شود؛ انقلاب اسلامی از قدرت گفتمانی فکری و معرفتی جدی در دنیا برخوردار است.

استاد اعرافی بر اهمیت توجه به مطالعات فرهنگی و اجتماعی ستاد ملی کرونا تأکید نمود و یادآور شد: نیاز است تا ارتباط تصمیمات ستاد ملی کرونا با مسائل فرهنگی و اجتماعی کشور مورد توجه قرار گیرد.

وی در بخش پایانی سخنان خود،ضمن اشاره به ویژگی های برنامه پنج ساله حوزه، و تنظیم ۹۰۰ برنامه در ۴۰ محور، تصریح نمود: طرح آمایش حوزه های علمیه و ارتباط حوزه با کف جامعه ناظر به انواع مسائل و آسیب های اجتماعی است؛ این طرح از موضوعات مهمی است که حدود۸۰ کارکرد را هدف گذاری نموده است.

/260/12/

ج, 01/20/1400 - 17:57