استاد نواب:

امام خمینی همیشه مسلمانان جهان را به وحدت فرا می‌خواند

استاد سید عبدالفتاح نواب ۱۳خرداد ماه در وبینار تخصصی «امام خمینی(ره) مجدد دین و مذهب در عصر کنونی» که به مناسبت سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) در قم برگزار شد، با اشاره به اینکه امام خمینی (ره) احیاگر اسلام ناب محمدی بود، به ویژگی‌های امام راحل اشاره کرد و اظهار کرد: ایشان فقیهی کامل، مجتهدی جامع و مفسر، فیلسوف، حکیم، عارف و مرد تحول بودند؛ امام راحل(ره) نگاه به آینده داشتند و از همین رو برای آغاز انقلاب، شروع به تربیت نیرو کردند.

وی ادامه داد: در روزهای آغازین شکل‌گیری انقلاب، تمام فشارها علیه دین و معنویت از سراسر جهان سرازیر بود و انحطاط فکری در جامعه جهانی به اوج خود رسید و در چنین شرایطی باید دین رسول الله احیا می‌شد؛ از این‌رو امام خمینی(ره) با تربیت نیروهای مناسب زمینه را برای انقلاب فراهم کرد.

نواب با بیان اینکه اندیشه رهبر کبیر انقلاب اسلامی، اندیشه‌ای الهام گرفته از اصول متعالی کتاب آسمانی است و کردار و پندارش در جستجوی ساخت و تجلی عینی حقیقی انسان است، افزود: امام خمینی (ره) وحدت را همانند یک اصلِ کشف شده برای استقرار حق و پیروزی مسلمانان در جهان همواره مدنظر داشت و مسلمین جهان را همواره با دعوت به حق، به وحدت فرا می‌خواند.

سرپرست حجاج ایرانی ابراز کرد: امام خمینی(ره) مصداق آیه شریف «اشداء علی الکفار رحماء بینهم» بودند، به این معنی که با برادران مسلمان با محبت و مهربان و با دشمنان کینه توز اسلام با قاطعیت هر چه تمام‌تر برخورد می‌کردند؛ با وجود اینکه تمام پنجه‌های استکبار در پیکره  اسلام فرورفته بود اما امام دست همه دشمنان را کوتاه کردند.

وی گفت: امام خمینی(ره) توانست با بنیاد این اندیشه، ابهت و سرپنجه‌های بزرگترین قدرت جهانی امریکا را در هم بشکند و با طرح دکترین ولایت فقیه اندیشه ژرف و بالنده حاکمیت انسان آگاه، دین شناس و خود ساخته را مطرح کند؛ ایشان اگر چنین ویژگی را نداشتند نمی‌توانستند شاگردانی داشته باشد که عاشق و ارادتمندش باشند.

نواب با بیان اینکه امروز به برکت پیروزی انقلاب اسلامی، فقه در سطح جامعه مطرح شده و منظومه فقه اسلامی در جهان مورد توجه قرار گرفته است، تصریح کرد: احیای عقلانیت دینی، خرد و تفکر واقعی، پرهیز از خرافه‌گرایی و غیره را می‌توان از مهم‌ترین دستاوردهای انقلاب اسلامی دانست.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت همچنین به ابعاد اجتماعی اسلام پس از پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: امام خمینی(ره) به ابعاد اجتماعی توجه داشتند از همین رو برخی از موسسات از جمله، کمیته امداد، سپاه پاسداران، بسیج  و سایر سازمان‌ها و نهادهای مردمی را تاسیس کردند تا خود مردم در اداره کشور دخالت مستقیم داشته باشند.

/260/12/

پ, 03/13/1400 - 14:11