استاد طبسی مطرح کرد؛

مقام والای امیرالمؤمنین علیه السلام

ببینید که علامه حلی در نهج الحق چگونه از امیرالمؤمنین علیه السلام دفاع می کند؛ تقریبا 100 آیه در ارتباط با اثبات افضلیت و ولایت امیرالمؤمین علیه السلام می آورد؛ بعد از آن روایات از کتب اهل سنت را می آورد؛ این کتاب باید در حوزه مقدسه تدریس بشود و پایه های اعتقادی ما باید تقویت گردد؛ کتاب های علامه حلی همانند منهاج الکرامه و نهج الحق، از کتاب های گرانسنگ به شمار می آید.

 

استاد نجم الدین مروجی طبسی، از اساتید برجسته حوزه علمیه قم در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید به موضوع «جایگاه والای امیرالمؤمنین علیه السلام» پرداخت.

 

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و مدیریت مؤسسه ولاء صدیقه کبری سلام الله علیها در ابتدای گفتگو خاطرنشان کرد: سالروز شهادت مولی الموحدین علی بن ابی طالب امیرالمؤمنین را به ساحت مقدس ولیّ نعمتمان امام عصر روحی فداه و حوزه های مقدسه، مراجع معظم، مقام معظم رهبری و تمامی مسلمین تسلیت می گویم و امیدوارم که مشمول عنایات این بزرگوار باشیم و روزی برسد که دنیا تابع این بزرگوار باشد و دور نیست؛ ان شاء الله با ظهور حضرت ولی عصر ارواحنا فداه این آرزو محقق می شود؛ قطعا و حتما.

 

این استاد بزرگوار حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: در ارتباط با شخصیت امیرالمؤمنین علیه السلام باید دانست که شخصیت ایشان مانند خورشید می ماند؛ خورشید، حقیقتی است که کسی نمی تواند منکر آن بشود و آن قدر نورانی است و منبع حیات و آثار است که ابرها هر چند هم قطور باشند و دست به دست هم بدهند، نمی توانند جلوی این حقیقت را بگیرند؛ حال اگر ساعاتی در پسِ ابر بماند، اما بالاخره ظاهر می شود.

 

وی افزود: امیرالمؤمنین صلوات الله علیه خورشید است و کسی نمی تواند این خورشید را منکر گردد؛ مگر کسی که در عقل، بینایی و چشم او مشکلی باشد؛ از این رو می بینیم که حتی دشمنان و کسانی که شیعه نیستند، زبان به مدح ایشان می پردازند.

 

استاد نجم الدین مروجی طبسی خاطرنشان کرد: احمد ابن حنبل، امامِ حنابله است و به عبارتی وهابی ها و این قرون وسطایی ها هم خودشان را پیرو احمد بن حنبل می دانند؛ او در جلسه ای گفته است: «الخلافة لم تزیّن علیّا علیّ زیّن الخلافة» خلافت به علی بن ابی طالب علیه السلام مقام و زینت نداده است؛ این علی علیه السلام بود که به خلافت زینت و مقام داده است.

 

وی در ادامه بیان کرد: احمد بن حنبل در رابطه با فضایل حضرت امیر صلوات الله علیه گفته است: آن قدر در مورد فضایل علی بن ابی طالب علیه السلام روایت داریم که در حقّ هیچ یک از صحابه این مقدار فضیلت نداریم.

 

این استاد حوزه  علمیه قم اضافه نمود: برخی از بدخواهان وقتی این کلام را از احمد بن حنبل دیده اند، نتوانستند منکر شوند و از این رو دست به توجیه زدند و گفتند این امر، به این خاطر است که علی بن ابی طالب علیه السلام از دیگر صحابه بیشتر عمر کرده است! یک حرف بسیار بی ربط و خنک است

 

وی افزود: علی بن ابی طالب سلام الله علیه در سال چهل هجری به شهادت رسید و صحابه پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم تا سال صد هجری هم زیسته بودند؛ ولی کسی راجع به آنها آنقدر فضائل سراغ ندارد؛ پس طول عمر سبب نشر فضائل نبوده است؛ واقعیت و حقیقت علی بن ابی طالب سلام الله علیه بوده است که سبب این همه فضائل و مناقب از نبیّ مکرم صلی الله علیه و آله و سلم بوده است.

 

استاد نجم الدین طبسی خاطرنشان کرد: دیگران هم همین طور نسبت به امیر مؤمنان علیه السلام ابراز عقیده نموده اند. حسکانی صاحب کتاب شواهد التنزیل می گوید: «این کتاب را با عجله نوشتم.» با این وجود 213 آیه قرآن را در فضیلت امیر بیان کرده است.

 

وی در ادامه بیان کرد: حسکانی این کتاب را در پاسخ به کسی به نگارش در آورده که گفته بود از امیرالمؤمنین علیه السلام فضیلتی در قرآن بیان نشده است.

 

این استاد برجسته حوزه علمیه قم افزود: من چندین بار این کتاب را مطالعه کرده ام؛ مقدمه و خاتمه اش را ببینید. بیش از هزار روایت در ضمن این 213 آیه می آورد. حسکانی می گوید: برخی از روایات، پنج هزار طریق دارد؛ برخی از روایات ده جلد سند دارد.

 

وی افزود: کسانی که می گویند سوره «هل أتی ..» برای امیرالمؤمنین علیه السلام نیست، آنها ناصبی هستند؛ حسکانی «شواهد التنزیل» را در راستای اثبات این امر گذاشت که سوره «هل أتی ...» در فضیلت امیر مؤمنان علیه السلام و اهل بیت علیهم السلام است؛ در حالی که خودش شیعه نیست و یک عالم حنفی است؛ او با وجود اینکه حنفی است، اما نتوانست این حقیقت را منکر شود.

 

استاد نجم الدین مروجی طبسی در ادامه بیان کرد: البته شجره ملعونه و آش خوران و لاشخورانشانی در طول تاریخ شروع به انکار فضائل کردند. ابن تیمیه کتابی سراپا تعفن در این رابطه و در راستای کوچک نشان دادن مقام امیر مؤمنان علیه السلام به نگارش در می آورد؛ اما باید دانست که او انسان شاذی است و مطرود اهل سنت است و جز وهابی ها و حکومت قرون وسطایی کسی او را قبول ندارد. اینها پیروان همان شجره ملعونه ای هستند که به امیرالمؤمنین علیه السلام جسارت می کردند.

 

وی اضافه نمود: زمانی در بیروت بودم؛ خواستم تا دوستان با جرج جرداق، این نویسنده مسیحی تماس بگیرند؛ خانواده او فوت شده بود و او در خانه زندگی نمی کرد؛ در ساختمان رادیو کتائب اتاقی داشت؛ از این رو در همانجا با او ملاقات کردیم و یک ساعت با ایشان به صحبت پرداختیم.

ایشان می گفت: من  از دوازده سالگی با امیرالمؤمنین علیه السلام آشنا شده بودم؛ ادبیات را دوست داشتم؛ برادرم هم ادیب بود؛ کتاب می خواندم؛ به من گفت: اینها را دور بریز.  کتاب نهج البلاغه را به من داد و به این ترتیب با این ادبیات آشنا شدم و به این واسطه عاشق مولا گردیدم؛ در بیست و هفت سالگی هفت جلد درباره مولا علیه السلام نوشتم.

گفتم: نظرت درباره علی علیه السلام و معاویه چیست؟

او گفت: اصلا معاویه در مقابل علی کیست تا بگویم علی افضل از او است. علی را با شخصیتی علمی چون سقراط مقایسه کردم؛ بعد گفتم: سقراط کاهی بود و علی کوهی! چه تناسبی بین او است.

به او گفتم: چه عجب که شما درباره علی علیه السلام کتاب نوشتید؟

او در پاسخ گفت: «أتظن انّ علیّا امامکم فقط؟! علیّ امام لکلّ انسانیة»

 

این استاد برجسته حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: در طول تاریخ، دشمنان به صورت سازمان یافته سعی در امحاء فضایل امیرالمؤمنین علیه السلام داشتند؛ اما حقیقت امیرالمؤمنین، خودش مروّج خودش بود.

 

وی افزود: ابن ابی الحدید در جلد سوم شرح نهج البلاغه می گوید: «خدا در این مرد سرّی نهاده است که اگر این نبود، با این همه تبلیغات بر ضد امیرالمؤمنین اثری از او باقی نمی ماند.» به این ترتیب، هر چه بر ضد او تبلیغات می کنند، نتیجه عکس می دهد.

 

استاد نجم الدین مروجی طبسی در بخش دیگر از گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید خاطرنشان کرد: حوزه علمیه به طور کلی افتخار نوکری اهل بیت علیهم السلام را دارند؛ از مقام معظم رهبری تا مراجع تا طلبه ها همه شرافت نوکری این خاندان را دارند و اگر ما افتخاری که برای مردم داریم، به خاطر آن پشتوانه محکمی است که ما داریم.

 

وی اضافه نمود: ما وظیفه داریم که از اصل، درست ترویج کنیم؛ امروز هجمه علیه امیرالمؤمنین علیه السلام و تشیع کم نیست.  گویی تمامِ همّ و غمّشان در شبکه های اجتماعی این است که به امیرالمؤمنین علیه السلام توهین کنند. آیا پاسخ های ما متناسب این هجمه ها است؟ من نمی گویم فقه و اصول گفته نشود؛ اینجا دارالفقاهة است؛ اما آیا با فقط فقه و اصول می توان به پاسخ تمام شبهات رسید؟ آیا می توانیم نسل جدید را در برابر این هجمه ها حفظ کنیم؟

 

این استاد حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: می دانیم که در هر خانه ای یک قتله گاه به نام موبایل وجود دارد که به این وسیله اعتقادات ما را هدف قرار داده اند؛ آیا ما به وظیفه مان ادا می کنیم؟

 

وی تأکید کرد: در حوزه مقدس قم هفتصد یا هشتصد جلسه کفایه و مکاسب و رسائل و .. وجود دارد؛ البته که باید باشد؛ اینجا حوزه است! اما آیا هفتاد تا «علی شناسی» داریم؟ ده تا جلسه و ده تا کلاس برای شناخت امیر مؤمنان علیه السلام در برابر آن همه هجمه هایی که می شود، وجود دارد؟ و آیا جلسات کافی جهت پاسخ به شبهات داریم؟ اگر داریم شاکریم.

 

استاد طبسی خاطرنشان کرد: روزگاری در این حوزه تفسیر کم بود؛ الحمد لله تلاش کردند و اکنون حدود چهارصد جلسه تفسیر برقرار است؛ روزگاری نهج البلاغه غریب بود، الحمد لله اکنون حدود صد و پنجاه جلسه تفسیر برگزار می شود. اما باید بدانیم که نهج البلاغه یک بعد از ابعاد امیرالمؤمنین علیه السلام است.

 

وی افزود: ما امروز وظیفه داریم کلاس های رسمی در این زمینه برگزار کنیم؛ اگر بشود، چه بهتر! و اگر نشود و شرایط مهیا نبود، شرایطی را ایجاد نماییم تا این کار را پیش بگیریم؛ هر چه باشد در برابر وجدانمان باید پاسخگو باشیم؛ برای دفاع از ولایت و دفاع از امیرمؤمنان علیه السلام، گامی برداریم.

 

این استاد برجسته حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: علامه آشیخ  محمد حسن مظفر یک مجتهد بود؛ در مقدمه کتابش نوشته است: 10 دور خارج اصول و چند دور خارج فقه گفته است؛ قلم به دست می گیرد و نهج الحق علامه حلی را شرح می دهد و شبهات ابن روزبهان را در 9 جلد پاسخ می دهد.

 

وی اضافه نمود: ببینید که علامه حلی در نهج الحق چگونه از امیرالمؤمنین علیه السلام دفاع می کند؛ تقریبا 100 آیه در ارتباط با اثبات افضلیت و ولایت امیرالمؤمین علیه السلام می آورد؛ بعد از آن روایات از کتب اهل سنت را می آورد؛ این کتاب باید در حوزه مقدسه تدریس بشود و پایه های اعتقادی ما باید تقویت گردد؛ کتاب های علامه حلی همانند منهاج الکرامه و نهج الحق، از کتاب های گرانسنگ به شمار می آید.

 

استاد طبسی خاطرنشان کرد: چرا باید در حوزه های مقدسه ما این امر باید کم رنگ باشد؟ نمی خواهم بگویم نیست؛ نمی خواهم گله کنم؛ اگر هم گله کنم از دوستی است؛ من فرزند این حوزه هستم؛ من هر چه دارم، به برکت همین حوزه است؛ من پنجاه سال پیش وارد حوزه قم شدم؛ هر چیزی که بلدم از حوزه مقدسه است؛ من تعلق به حوزه دارم؛ اگر گله کنم، از دوستی و علاقه است؛ من می گویم این کتاب ها، کتاب درسی بشود.

 

وی افزود: البته خودم شروع کردم؛ از سال 1387 خارج کلام را آغاز نمودم و بحث امامت را پی گرفتم؛ 11 سال است که این امر ادامه دارد؛ بعضی از مطالب این کلاس ها به چاپ شده است. کتاب «صفین» در 800 صفحه به چاپ رسیده است و کتاب «جمل» در زیر چاپ قرار گرفته است؛ این کتاب در دو جلد است و بیش از هزار صفحه خواهد داشت.

 

این استاد حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: نقد ادله خلافت را تدریس کردم و به این ترتیب، روال را تغییر دادم؛ تا کی ادله خلافت امیرالمؤمنین علیه السلام و حدیث غدیر را بگوییم و شما اشکال کنید؛ خیر! بلکه ما از شما می خواهیم که دلیل بر خلافت دیگران بیاورید. این کار را با آیه قرآن و به صورت علمی انجام دادیم؛ دعوا نداریم و تحریک عواطف هم نمی کنیم؛ اما علمی صحبت می کنیم. چرا «تحفة اثنی عشریه» بنویسید و ما نقد ادله خلافت ننویسیم؟! این کار، خیلی هم مؤثر بوده است و چندین بار هم چاپ شده است.

 

وی افزود: در حوزه مقدسه عملا باید نشان بدهیم که دوستدار مولا هستیم؛ در هر زمان ابان بن تغلب می خواهیم؛ در هر زمان مدافع ولایت می خواهیم.

 

این استاد برجسته حوزه علمیه قم در ادامه به کتاب «تجرید المطاعن» اشاره نمود: این کتاب را والدِ صاحب عبقات، مرحوم مرحوم سید محمد قلی موسوی که متوفای 1260 است، به نگارش در آورده است؛ باید با این کتاب آشنا باشیم.

 

استاد نجم الدین طبسی خاطرنشان کرد: باید کادر سازی کنیم. همان طور که در فلسفه، اصول و فقه و ... کادر سازی کرده ایم، باید در حوزه امامت هم کادر سازی کنیم؛ عمود و فقره حوزه ها، اعتقاد و امامت است. و باید بدانیم که امروز مورد تهاجم است.

 

وی اضافه نمود: ببینید که این شبکه ها مرتبا شبهه افکنی می کنند؛ خدای ناخواسته مورد تأثیر قرار می گیرند؛ یک نفر که شیعه است، وهابی می گردد؛ چون مطالعه کم داشته است؛ پایه ها ضعیف بوده است.

 

مدیریت مؤسسه ولاء صدیقه کبری سلام الله علیها افزود: کتاب دیگر، استخراج المرام من استقصاء الافحام است؛

اصل کتاب، «استقصاء الافهام و استيفاء الانتقام في نقض منتهي الکلام» به تألیف میر حامد حسین است؛ ولی جناب آقای آیت الله حسینی میلانی تحقیق کرد و «استخراج المرام» را به نگارش در می آورند که کتاب بسیار ارزشی است.

 

وی افزود: کتاب دیگر، «ضیاء العالمین فی بیان امامه الائمه المصطفین (ع)» اثر ابوالحسن ‌بن ‌محمد طاهر شریف عاملی، است که در سال 1138 ق وفات ایشان است؛  9 جلد از این کتاب، به بازار آمده است و باز ادامه دارد. این کتاب، در باب امامت است و شبهات را دفع می کند

 

این فقیه و متکلم بزرگوار در ادامه بیان کرد: کتاب دیگر که واقعا کتابی خواندنی است، کتاب «موسوعه من حیاة المستبصرون» است که در 15 جلد به نگارش در آمده است؛ این کتاب در مورد کسانی است که شیعه شدند.

 

وی اضافه نمود: بعد از انقلاب، تعداد قابل توجه و فراوانی به تشیع گرایش پیدا کردند؛ نیجریه قبل از انقلاب ایران، به عدد انگشتان دست هم شیعه نداشت؛ اما اکنون بیش از 20 میلیون شیعه دارد؛ چه شد که این تحول ایجاد گردید؛ خدا آقای زکزاکی را حفظ نماید و نجاتش بدهند؛ این شخص، یک سنی مالکی بود. ملاقاتی با امام داشتند، متحول شد؛ بعد از آن، تحصیلات حوزه را پی گرفتند و ما در خدمتشان بودیم و دیگران هم بودند؛ جلسات و کلاس هایی داشتیم؛ منطقه را متحول کرد.

 

استاد نجم الدین مروجی طبسی خاطرنشان کرد: از مصر بنده خدایی چند سال قبل آمده بود که با من مصاحبه کند، من با او مصاحبه کردم؛ گفتم: «بعد از انقلاب چند نفر در مصر شیعه شدند؟ گفت: «قریب 5 میلیون نفر.» مگر ما در مصر مبلغ داریم؟ خودش هم سنی بود و شیعه شد.

 

وی افزود: آقای تیجانی شخصیتی است که هزاران نفر با کتاب ایشان شیعه شدند. علت تشیع خود ایشان چی بود که اینگونه کتاب نوشت و مردم را متحول کرد؟

به ادلب، در شمال سوریه رفته بودم که الآن در اشغال تکفیری ها است؛ تکفیری ها هم  ترک های ترکیه بودند. به منطقه ای به نام «زرزور» رفتم.

عالمی در آنجا بود که سنی بود و شیعه شد و 500 خانوار را هم 26 سال قبل، شیعه کرده بود؛ و اکنون رحلت کرده اند.

سحرها به مسجد و نماز می رفتم؛ تمام مساجد، طبق مذهب خودشان، «الصلاة خیرمن النوم» می گفتند؛ تنها مسجدی که «اشهد انّ علیّا ولیّ الله» بلند بود، مسجد ایشان بود؛ تکفیری ها مسجد و حسینیه را آتش زدند؛ چه جنایتی که نکردند. این در اثر چه شیعه شده بود؟

 

این استاد برجسته حوزه علمیه قم در ادامه خاطرنشان کرد: شیخ محمد انطاکی از علمای ترکیه است؛ به دیدار آقای ناجی می رود؛ به عنوان مهمان سه روز می ماند؛ طرز وضوی آقای ناجی را می بیند

می گوید: چرا اینگونه وضو می گیرید.

می گوید: چون وضوی اهل بیت علیهم السلام اینگونه بوده است.

می گوید: اگر اثبات کردی که وضوی اهل بیت علیهم السلام این گونه بوده، من شیعه می شوم.

چهل روز با هم بحث می کنند و به این ترتیب، شیخ محمد انطاکی شیعه می شود و کتاب می نویسد و به این ترتیب، تعداد فراوانی به توسط ایشان شیعه می شوند.

 

استاد بزرگوار، نجم الدین مروجی طبسی تأکید کرد: امروز قبل از اینکه فقه ما در خطر باشد، اعتقادات ما در خطر است؛ امروز آن چیزی که مردم را به سمت ولایت می کشاند ، اعتقادات است. فقه ثمراتش است.

 

وی افزود: گله دوستانه من از اساتید محترم حوزه این است که چرا به اصل، کمتر می پردازند. چرا به اصول اعتقادات کمتر می پردازند. الحمد لله قدرت علمی دارید، استاد هستید. شخصیت علمی هستید. علمتان را در خانه علی مصرف کنید،؛ آبرویتان را در آنجا مصرف کنید و کادرسازی کنید.

 

این عضو جامعه مدرسین در ادامه بیان کرد: ما امروزه چند علامه حلی و علامه امینی داریم؛ علامه امینی مجتهد و عالم بود و اگر تا آخر در حوزه مقدسه می ماند، از مراجع بود؛ جانش را فدای امیرالمؤمنین کرد. از این کتابخانه به آن کتابخانه می رفت؛ شانزده ساعت در روز کار می کرد. می گویند: کارهای فکری هر یک ساعت، برابر هشت ساعت کار جسمی است. به او گفتند: «هند رفتم؛ خیلی هوای آنجا گرم است؛ شما احساس گرما نمی  کردید؟»؛ گفت: «نه الآن که گفتید یادم آمد.» اصلا احساس نمی کرد.» کتاب الغدیر را باید تدریس کرد.

 

وی اضافه نمود: البته طرف باید رجال شیعه، رجال سنی را بداند و آشنا با کتاب های تراجم و کتاب های حدیثی باشد. همه اینها را باید آشنا باشد که بتواند تدریس کند. کتاب های امامت شناسی و بالخصوص، علی شناسی در کنار درس های فقهی و اصولی باید تدریس بشود.

 

استاد طبسی خاطرنشان کرد: من نمی  گویم اگر تدریس کنیم، امام را خواهیم شناخت؛ چنان چه رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم می فرماید: «یا علی! ما عرفک الا الله»؛ علی را فقط خدا و رسول او شناخت؛ ما که نمی شناسیم؛ اما:

آب دریا را اگر نتوان کشید

هم به قدر تشنگی باید چشید

به قدر ذره ای از این آفتاب بهره ببریم؛ اگر ذره ای از معرفت پیدا کنیم، اوج می گیریم.

به ذره گر نظر لطف بوتراب کند

به آسمان رود  و کار آفتاب کند

 

این استاد حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: با خود، با خدا، با مولا و با نبی مکرّم صلی الله علیه و آله و سلم عهد کنیم که کلاسی، جلساتی، کادرسازی در ارتباط با ولایت و امیرمؤمنین شناسی راه بیاندازیم و قبل از مرگ خودمان ببینیم که نسلی را تربیت کردیم.

 

وی افزود: اگر ما می خواهیم علی دوست پرورش بدهیم، اگر ما می خواهیم انقلاب اسلامی ما بماند، که ان شاء الله تا ظهور امام زمان (عج) می ماند، اگر ما دغدغه انقلاب و دغدغه نظام را داریم، باید مردم را با علی و با فرهنگ امیرالمؤمنین آشنا کنیم؛ باید مردم را علی دوست بار بیاوریم. اگر مردم علی دوست بار آمدند، خود به خود طرفدار نظام علوی خواهند بود؛ و اگر نشناختند، دیگر توقعی نداشته باشید. این درخواست متواضعانه یک طلبه کوچک است.

 

استاد بزرگوار حوزه علمیه قم، نجم الدین مروجی طبسی در بخش دیگری از گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید خاطرنشان کرد: هشتاد درصد از مردم خاش، سنی هستند و بیست درصد هم مهاجر اند؛ در ایام فاطمیه، در حسینیه آنجا منبر می رفتم؛

امام جمعه به من گفت: «چقدر جمعیت در حسینیه هستند؟»

گفتم: «می بینید. جمعیت زیادی است.»

گفت: «سه برابر این جمعیت در بیرون این حسینیه هستند و و گوش می کنند»

شب آخر از منبر پایین آمدم؛ دیدم یک نفر با ریش بلند جلو آمد؛ احتیاط کردم؛ جلو آمد و دست به سینه ام گذاشت و گفت: «نوّر الله قلبکم کما نوّرت قلبنا» من این ده شب همه صحبت های شما را گوش می دادم؛ واقعا قلب ما را نورانی کردی؛ احادیثی را که می خواندی به ما نمی گفتند.

 

این استاد برجسته حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: نمی دانم شبکه ثامن بود یا شبکه ولایت؛ قبل از ماه رمضان شش سال قبل به من گفتند: «بیست برنامه تولیدی از شما می خواهیم.»

گفتم: «حاضرم؛ اما آیات ولایت را بیان می کنم»

بر اساس کتاب «شواهد التنزیل»، امیرالمؤمنین و اهل بیت در قرآن را در بیست برنامه تولیدی ارائه دادم.

بعد از آن به تبلیغ اروپا و سوئد رفتم. بعد از اینکه برگشتم خودشان تماس گرفتند که ما این برنامه را پخش کردیم و چقدر برای ما پیام آمد؛ هزار تا از پیام ها از اهل سنت بود و می گفتند: ما این مطالب را نشنیده بودیم و چقدر از شما تقدیر می کنیم.

 

وی افزود: آنجا بایکوت خبری است؛ ما نباید بایکوت خبری داشته باشیم و بی تأثیر هم نیست. همه که ناصبی و وهابی نیستند. اگر سنی ها را به حال خودشان بگذاری، محبّ اهل بیت هستند؛ اما مطالب را برای آنها قیچی می کنند. ما دیگر قیچی نکنیم و مطالب را به گوش آنها برسانیم

/270/260/20/

 

ش, 04/26/1400 - 16:02