استاد حسینی بوشهری:

پرخاشگری ها در حوزه، برکت را از علم و معنویت می گیرد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، استاد سید هاشم حسینی بوشهری در اولین پیش همایش اندیشه های سیاسی و اجتماعی مرحوم آیت الله العظمی فاضل لنکرانی که در مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) برگزار شد، اظهار داشت: رسیدن به قله علم و اجتهاد و مرجعیت به سادگی به دست نمی آید بلکه باید اسبابی دست به یکدیگر دهند و از جمله آنها برقراری ارتباط با خداوند متعال است.

او از مرحوم آیت الله العظمی فاضل لنکرانی به عنوان فقیهی برجسته و دارای نبوغ فوق العاده یاد کرد و گفت: مرحوم آیت الله فاضل در خانواده اصیل و عریق پا به هستی گذاشت. پدر او آیت الله فاضل قفقازی و مهاجر الی الله است که در زمان خود، مشاور امین آیت الله  العظمی بروجردی بود.

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه آیت الله فاضل لنکرانی مورد تکریم مرحوم آیت الله العظمی بروجردی قرار گرفت، بیان کرد: ایشان از کودکی با فضای مرجعیت و تکریم عالمان دین آشنا می شود، آنگونه که در سن ۱۳ سالگی طلبه می شود و دروس سطح خود را در ۶ سال به اتمام می رساند و در سن ۱۹ سالگی پای درس صلاه زعیم حوزه علمیه می نشیند و تقریر دروس آیت الله بروجردی را به زبان عربی می نویسد که مورد تحسین و تکریم آیت الله العظمی بروجردی قرار می گیرد.

او تصریح کرد: آیت الله فاضل لنکرانی شیفته و دلداده امام خمینی است، علامه طباطبایی از دیگر اساتید این مرجع فقید شیعه است که در فقه، فلسفه و اصول و حکمت سرآمد زمان خود بود.

آیت الله حسینی بوشهری با بیان اینکه کمبود اخلاق و معنویت گمشده جامعه امروز ماست، گفت: این پرخاشگری ها چه در حوزه و چه غیر حوزه که دیده می شود، برکت را از علم و کمال و معنویت از ما می گیرد و ما غافلیم.

او تاکید کرد: آیت الله فاضل لنکرانی چهره پرفروغ آسمان فقاهت بود. مهارت عجیبی داشت. من شاهد بودم وقتی به روایتی می رسید و می خواست حکمی را از دل این روایت استخراج کند آنگونه وارد عرصه بحث می شد که انسان تعجب می کرد چگونه این برداشت های عالی را از روایت گرفته و در سبد اجتهاد ریخته است.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه مرحوم آیت الله فاضل لنکرانی با تسلط کاملی که بر رجال و مبانی حوزه قم و نجف داشت، در تحکیم مبانی امام خمینی و آیات عظام بروجردی و خویی اقدام می کرد و در مباحث علمی، ذره ای خارج از دایره انصاف حرکت نمی کرد و اگر جایی نظر آیت الله خوبی را صحیح می یافت، تحکیم می کرد و اگر جایی احساس می کردند این نظر اشکال دارد، عالمانه و مستدل با رعایت احترام این نظر را رد می کرد.

او یادآور شد: سنگین ترین، علمی ترین و محققانه ترین درس در آن زمان، درس کفایه آیت الله فاضل بود که حدود ۷۰ تا ۸۰ نفر شرکت می کردند و شرحی که امروز بر این کفایه نوشته شده است، نشانه بیان عمیق و ژرف این مرجع فقید شیعه است.

آیت الله حسینی بوشهری ادامه داد: خروجی شرکت ایشان در درس آیت الله العظمی بروجردی، نگارش سه جلد کتاب «نهایه التقریر» بود که مرحوم حاج آقا بزرگ تهرانی به ایشان اجازه روایت دادند.

او با بیان اینکه این بزرگان در حوزه های امروز ما کجا هستند، خطاب به حوزویان گفت: اینها الگوها و بزرگان ما هستند و سراسر زندگی آنها درس است. باید اینها را مورد توجه قرار دهیم.

دبیر شورای عالی حوزه های علمیه به سخنی از آیت الله فاضل راجع به علمیت امام خمینی اشاره کرد و گفت: ایشان می گوید که من ۳۰ سال در مبانی نظری، فقهی و اصولی امام کار کردم. بدون هیچ تعصبی ایشان را بر هم عصرانش، مقدم و اعلم می دانم. معتقد بود که بعد رهبری امام و درگیرشدن امام با انقلاب سبب پنهان ماندن بعد علمی امام از منظرها شد و حتی در حوزه ها مورد توجه قرار نگرفت.

او به آثار علمی آیت الله العظمی فاضل لنکرانی اشاره کرد و بیان داشت: ایشان کتاب های گرانسنگی نوشتند اما کتاب «تفسیر الشریعه فی تحریرالوسیله» ایشان که در بندر لنگه در زمان تبعید نوشتند، بر تارک تاریخ می درخشد.

آیت الله حسینی بوشهری بعد انقلابی آیت الله العظمی فاضل را مورد توجه قرار داد و افزود: ایشان از آغاز نهضت، نسبت به امام راحل، پا به رکاب بود و از مدرسان تحصیل کرده بود که زندان و تبعید را به جان می خرد و بعد از امضای نامه مرجعیت امام خمینی که به ساواک احضار کردند، آنچنان مستدل سخن گفت که مامور ساواک را مقهور خود نمود.

او زمان شناسی را از ویژگی های مرحوم آیت الله فاضل لنکرانی دانست و یادآور شد: در تثبیت مرجعیت امام راحل، لحظه ای درنگ نکرد و بعد از فوت آیت الله العظمی بروجردی به یکی از نزدیکان خود گفتند: امام نه تنها از جهات سیاسی بلکه از جهت علمی هم اعلم است.

استاد حوزه علمیه قم به نقش موثر مرحوم آیت الله فاضل لنکرانی بعد از انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: امام خمینی معتقد بود که آیت الله فاضل لنکرانی باید در حوزه بماند و درگیر مناصب و مسئولیت های سیاسی و اجتماعی نشود.

او به نظر آیت الله فاضل در مورد استقلال حوزه ها اشاره کرد و افزود: ایشان بر استقلال حوزه ها تاکید جدی داشت و تا پایان عمر بر این نظر خود پایبند بود. همچنین ایشان قائل به آزادی بود اما آزادی رهاورد غرب را عامل نابودی بنیاد دین و ایمان می دانست.

آیت الله حسینی بوشهری در مورد لزوم تبعیت از نظر ولی فقیه گفت: آیت الله فاضل معتقد بود اگر احکام ولی فقیه مربوط به منطقه خاصی باشد فقط در آنجا لازم الاجراست و اگر مربوط به عموم جامعه اسلامی باشد، برای همه لازم الاجراست.

او به آراء مرحوم آیت الله فاضل لنکرانی در مورد انتفاضه فلسطین و حکم سلمان رشدی اشاره کرد و آن مرحوم را مصداق مرجع انقلابی دانست و تاکید کرد: آینده حوزه نیاز به مرجع و عالم و انسان های فرهیخته دارد لذا نمی توانیم به صورت روزنامه ای درس بخوانیم و تدریس کنیم.

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم عنوان کرد: مرحوم آیت الله فاضل لنکرانی در جریان مرجعیت و پذیرش رهبری توسط آیت الله العظمی خامنه ای نقش داشت و درحالیکه ایشان از پذیرش مسئولیت استنکاف می کردند، مرحوم آیت الله فاضل گفتند که ما باید تشخیص بدهیم که چه کسی باید این مسئولیت را عهده دار شود و رهبر انقلاب اسلامی به ایشان گفته بودند که اگر سخنان آن روز شما نبود، من از پذیرش این مسئولیت استنکاف می کردم.

/260/12/

س, 04/01/1400 - 12:54