استاد واعظی پور مطرح کرد؛

دعا و روز عرفه

در میان ادعیه این روز، یکی از بهترین دعاها، دعای اباعبدالله الحسین علیه السلام است، که اصحاب حضرت می گویند: در روز عرفه امام حسین علیه السلام روز عرفه در صحرای عرفات اشک می ریختند و این دعا را با اینکه خیلی طولانی هست، می خواندند.

 

به مناسبت فرا رسیدن روز عرفه و عید قربان، استاد محمد واعظی پور از اساتید حوزه علمیه قم با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید به گفتگو پرداخت.

 

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم در ابتدای گفتگو خاطرنشان کرد: از مناسبت های ذی الحجه، این ماه حرام، دو مناسبت نهم ذیحجه (روز عرفه) و روز دهم (عید قربان) است.

 

وی افزود: روز عرفه را باید قدر دانست؛ در روایات در علت اینکه چرا این روز را عرفه گفته اند، وارد شده که «عرفه و عرفات را به این جهت به این اسم نامیده اند چرا که در این روز و در آن مکان، موقعیّتی برای اعتراف به گناه در نزد پروردگار پیش می‌ آید.»

 

استاد واعظی پور در ادامه بیان کرد: همانطور که می دانید، در دین اسلام بر خلاف مسیحیت، اعتراف به گناه نزد بندگان، مجاز نیست. انسان اگر (نستجیر بالله) بدترین گناهان را هم مرتکب شده باشد، حق ندارد آن گناه را به زبان بیاورد و پیش کسی به آن اعتراف کند؛ تنها و تنها کسی که انسان می‌‌ تواند نزد او به گناهان خود اعتراف کند، خداوند متعال است.

 

وی اضافه نمود: برای این کار هم هر مکان و زمانی انسان به این کار اقدام کند مناسب است، اما برخی زمان ها و مکان ها حائز اهمیت هستند، مثل مسجد، حرم اهلبیت علیهم السلام، مسجد الحرام، و یکی از مکان ها، سرزمین عرفات است؛ و نیز در بین زمان ها، شب های قدر، ماه مبارک رمضان، هنگام بارش باران، و زمان های دیگر که در روایات سفارش به دعا و استجابت دعا شده است و چه دعایی بهتر از یادآوری گناهان و استغفار از آنان. یکی از بهترین زمان ها برای این امر، روز عرفه است.

 

این استاد حوزه علمیه قم تصریح کرد: خوشا به حال آنان که در روز عرفه، در سرزمین عرفات یا در کنار مضاجع شریف اهلبیت علیهم السلام هستند و از این فرصت بهترین استفاده را می‌‌ کنند. چقدر نیکوست انسان بین خودش و خدا خلوت کند و خطاها و گناهانی را که مایه شرمساری و روسیاهی انسان و مانع صعود و ارتقاء معنوی او شده است، بپذیرد و اعتراف کند و از آنها توبه کند.

 

وی افزود: اگر انسان در صدد اصلاح خود باشد، این زمان بهترین زمان است که به درگاه خداوند متعال به گناه و عیب خود اعتراف و توبه کند. و امان از اینکه انسان برای خودش هیچ عیب و خطایی نبیند، و به قول علماء در جهل مرکب به سر ببرد، چنین آدمی هرگز اصلاح نخواهند شد چون اصلا عیبی در خود نمیبیند که در صدد اصلاح آن باشد؛ اینکه انسان به این باور برسد که بسیاری از بلاها، گرفتاری ها و مصیبت ها که بر او و حتی جامعه وارد می ‌‌شود، بازتاب اعمال و گناهان خود اوست.

 

استاد محمد واعظی پور خاطرنشان کرد: خداوند متعال می فرماید: «وَ ما أَصابَكُمْ مِنْ مُصِيبَةٍ فَبِما كَسَبَتْ أَيْدِيكُمْ» (هر گرفتاری و بلایی به شما می‌ ‌رسد، به خاطر اعمال خود شماست)، با اینکه خدا باز هم به انسان امتیاز داده و فرموده «وَ يَعْفُو عَنْ كَثِيرٍ» (در حالی که خداوند متعال از بسیاری گناهان عفو می کند)، باز این همه بلا و گرفتاری و مصیبت داریم، اگر عفو نمی‌ ‌کرد، اوضاع ما چگونه بود؟! آیا احتمال نمی ‌‌دهیم بلایایی همچون زلزله، خشکسالی، عدم امنیت روانی، گرانی، و بیماری های مختلف، نتیجه گناهان خود ما باشد؟ خوب حال که چنین روز مهمی در پیش روست، چگونه از آن استفاده کنیم؟

 

وی اضافه نمود: خودِ اهلبیت علیهم السلام کار ما را آسان کرده اند و با دلسوزی تمام، راه را به ما نشان داده‌‌ اند. در روز عرفه اعمالی وارد شده که برخی از آنها خیلی حائز اهمیت است، مانند: غسل، زیارت امام حسین (علیه السلام)، روزه و دعا. در بین این اعمال، دو عمل در این روز خیلی اهمیت دارد که نباید از آن غفلت کرد؛ یکی دعا، و دیگری زیارت امام حسین علیه السلام.

 

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: روز عرفه، روز دعا و مناجات و نیایش به درگاه حضرت حق است. آنقدر دعا در این روز اهمیت دارد که عالم عارف بزرگ، مرحوم میرزا جواد آقا ملکی تبریزی (قدس سره) در کتاب المراقبات می فرماید: با این که در روایت وارد شده که روزه روز عرفه، کفاره روزه۹۰ساله است، اما همین روزه اگر باعث ضعف در دعا می‌‌شود که نمی ‌‌تواند دعا بخواند، روزه را نگیرد، بلکه دعا بخواند؛ چون آن دعا مهمتر است.

 

وی افزود: در میان ادعیه این روز، یکی از بهترین دعاها، دعای اباعبدالله الحسین علیه السلام است، که اصحاب حضرت می گویند: در روز عرفه امام حسین علیه السلام روز عرفه در صحرای عرفات اشک می ریختند و این دعا را با اینکه خیلی طولانی هست، می خواندند.

 

استاد واعظی پور خاطرنشان کرد: واقعا این دعا، مشتمل بر مضامین بسیار بالا و والایی است. چقدر خوب است گاهی مواقع ترجمه فارسی دعاها را بخوانیم تا بدانیم با خدا چه می گوییم و از او چه می خواهیم. دعای کمیل، دعای ندبه، دعای سمات، دعای توسل، و این دعای روز عرفه، چقدر خوب است قبل از روز عرفه یکبار ترجمه آن را بخوانیم تا با معنا و مضمون دعا آشنا شویم.

 

وی تأکید کرد: دعای امام حسین علیه السلام در روز عرفه؛ یک دوره خداشناسی و توحید است. معدن امیدواری و رجاء برای انسان گناهکار است.

 

این استاد حوزه علمیه قم در ادامه بیان رد: دومین عملی که خیلی در این روز اهمیت دارد، زیارت امام حسین علیه السلام است. در روایتی امام صادق علیه السلام فرمود: «در روز عرفه خداوند متعال ابتدا به زائرین امام حسین علیه السلام نگاه می‌‌ کند، بعد به صحرای عرفات.»

 

وی اضافه نمود: شاید این حرف برای برخی سنگین باشد، که چرا؟ شاید بتوان دلیل آن را اینگونه بیان کرد که اگر مکه و عرفات و منا و سعی صفا و مروه و این مناسک باقی است، به برکت قیام امام حسین علیه السلام و واقعه کربلاست. حال گرچه شاید برخی از ما از حضور جسمی در آن اماکن مقدس محرومیم، و در مکه و کربلا نیستیم، که بتوانیم از نزدیک زیارت کنیم، ولی از زیارت از راه دور نباید غقلت کنیم، و از این رو اگر در مفاتیح ملاحظه کنید، تقریبا در تمام مناسبت ها، یکی از اعمال، زیارت امام حسین علیه السلام سفارش شده است.

/270/260/21/

 

 

 

د, 04/28/1400 - 20:54