استاد نجم الهدی مطرح کرد؛

جلوه خلقی امام جواد علیه السلام

خلفای عباسی با قصد سوء، مناظرات را ترتیب دادند تا حقانیت و آن جلوه امامت شیعه را مورد حمله قرار بدهند. شاهد اینکه مناظرات علمی امام جواد علیه السلام با قدرت انجام می گرفت،  ایشان با برخی از فقهای خبره و زبردستی که در دربار خلفای عباسی بودند، مناظراتی در موضوعات حج، طلاق، حدّ سرقت، فضایل ساختگی شیخین، در اسماء و صفات الهی نیز مناظرات صورت گرفت و باز هم جلالت مقام خودشان را نشان دادند.

 

به مناسبت شهادت امام جواد علیه السلام، استاد سید مسعود نجم الهدی از اساتید حوزه علمیه قم با خبرنگار  پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید به گفتگو پرداخت.

 

وی در  بتدای گفتگو خاطرنشان کرد: این امام همام در هفت سالگی به شهادت امامت رسیدند و جوان ترینِ از ائمه در زمان شهادت بودند.

           

استاد نجم الهدی تصریح کرد: :به اعتقاد شیعه و بنا بر ادلّه محکمی که وجود دارد، وجود مقدس اهل بیت عصمت و طهارت علیهم  السلام، انوار طیبه ای هستند که از طرف خدای متعال به عنوان ولایت مداران در دایره تشریع و تکوین هستند؛ هم در بحث تشریع، ولایت دارند و هم در امر خلقت و تکوین، خلیفة الله هستند، از باب «انّی جاعل فی الارض خلیفة»، که بالاترین مصادیق خلیفه الله هستند.

 

وی افزود: احادیث نور، یا نور واحد، از جمله احادیثی است که شیعه و سنی آن را نقل کرده است. اینها مجموعه احادیثی است که به احادیث نور واحد معروف است؛ خود اهل سنت هم در این رابطه تأییداتی دارند و روایات در این زمینه مورد اعتماد و موثق است. معروف است که «کلنا نور واحد» و البته باید در نظر داشت که روایات در این جهت متعدد است؛ ائمه طاهرین علیهم السلام در نظر ما نور واحد هستند و جنبه نوریت وجود مقدس ائمه طاهرین از مسلّمات اعتقادی ما است.

 

این استاد حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: البته مستحضرید  که اهل بیت علیهم السلام دارای دو نوع خلقت هستند. خلقت نوری و همچنین، خلقت خلقی؛ به عبارتی بگوییم وجود ارواح طیبه سلام الله علیهم اجمعین یک جنبه ناسوتی و خلقتی دارند که مربوط به وجودشان، و به عبارتی هبوط آنها در زمین است و از این بابت، تولد خاص دارند؛ اما آن جنبه خلقت نوری آنها، قبل از خلقت زمین و آسمان است؛ در واقع قبل از زمان و مکان و قبل از خلقت ملائکه است که در این بحث، مدّ نظر نیست.

 

وی اضافه نمود: ائمه نور واحد هستند؛ ولایت تشریعیه آنها یکی است؛ اما تجلیات آن بزرگواران به حسب مختصات و ویژگی های هر کدام متفاوت است.  هر کدام یک مختصات و ویژگی های خاص خود را دارند و به اقتضاء زمان و مکانی که در خلقت خلقی خودشان داشتند، جلوه ای از آن نور واحد را در آنها مشاهده می کنیم.

 

استاد سید مسعود نجم الهدی خاطرنشان کرد: وجود مقدس ابی عبدالله علیه السلام در کربلا جلوه گر شدند.؛ وجود مقدس امام سجاد علیه السلام، تحمل مخالفان را داشتند و به این ترتیب، هر کدام به هر نحوی جلوه خاص خود را داشتند.

 

وی افزود: آنچه که در این سخن کوتاه مدّ نظر من است، جنبه خاصی است که در امام جواد سلام الله علیه به عنوان اولین بار در دوران امامت اهل بیت علیهم السلام تجلی و نمود پیدا کرد؛ و آن هم به بیان بزرگان و تعبیر حکیمان این است که با توجه به اینکه اولین امامی بودند که در سنّ طفولیت به مقام امامت رسیدند، می شود گفت امامت امام جواد علیه السلام اولین امتحان خاصّ و ویژه اعتقادی شیعیان و پیروان اهل بیت علیهم السلام بوده است.

 

این استاد حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: مستحضر هستید و تاریخ بر این مطلب گواه است که سنّ هفت سالگی امام جواد علیه السلام در زمان شهادت امام رضا علیه السلام باعث تردیدهایی در بعضی از اصحاب امام رضا علیه السلام شد. یعنی تعدادی از شیعیان و ارادتمندان امام رضا علیه السلام (البته اقلیتی) وقتی مواجه شدند با امام بعد از امام رضا علیه السلام، در سنّ طفولیت در آنها تردید ایجاد شد؛  حتی کار تا  آنجا پیش رفت که در امامت امام رضا علیه السلام هم شک کردند.

 

وی اضافه نمود: تاریخ گواه است که بعضی از اصحاب امام رضا علیه السلام به واقفیه پیوستند؛ عده ای امامت عبدالله بن موسی را گرفتند؛ تردیدهای جدی در بحث امامت امام رضا علیه السلام هم پدید آمد؛ این اتفاق مهمی بود که در تاریخ شیعه افتاد؛ به عبارتی اولین امتحان اعتقادی شیعه بود..

 

استاد نجم الهدی خاطرنشان کرد: مستحضرید که به اعتقاد شیعه، امامت مثل نبوت یک موهبت الهی است؛ همان طور که قرآن تعبیری دارد که می فرماید: «الله اعلم حیث یجعل رسالته» خداوند هر جا رسالتش را بخواهد قرار می دهد.

 

وی افزود: ما داشتیم انبیایی را که در بدو تولد به رسالت مبعوث شدند؛ عیسی علیه السلام اینچنین بوده است که در ابتدای تولدش، به کلام آمد و خود را رسول خدا نامید؛ در مورد امامت هم باید گفت که مانند رسالت، مقامی الهی است که خدا هر جا بخواهد، قرار می دهد.

 

این استاد حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: ابن هشام از علمای اهل سنت، در سیره خود، جلد 2، صفحه 424 روایتی آورده است که در قضیه امامت و خلافت بعد از رسول الله صلوات الله علیه و آله عده ای آمده بودند و  خواسته ای داشتند بر این مبنا که جانشین بعد از پیامبر از قبیله آنها باشد؛ حضرت فرمود: «الامر الی الله یضعه حیث یشاء» مسأله خلافت بعد از من، مربوط به خداوند است و هر کجا که بخواهد، قرار می دهد.

 

وی اضافه نمود: به تعبیر استاد، علامه آیت الله جوادی آملی مدّ ظله در ذیل آیه «الله اعلم حیث یجعل رسالته» تفسیری دارند؛ در بحث امامت و ولایت هم همین گونه است. «الله اعلم حیث یجعل عهد امامته».

 

استاد نجم الهدی خاطرنشان کرد: این امر جزو اعتقادات راسخ شیعه است؛ اما تا قبل از امامت امام جواد علیه السلام، این امتحان انجام نگرفته بود؛ شیعه باید خودش را نشان بدهد؛  خدای متعال همان گونه که جلوه خلقتی و خلقت خلقی اش ظاهرا کودکانه قرار می دهد؛ اما حقیقت وجود او، حقیقت بالا و مقام عالی است.

 

وی افزود: در امامت هم به همین نحو است؛ این مطلب، برای اولین بار، عملا جلوه کرد؛ شیعه قبل از این، با چنین امتحانی مواجه نبود که امامی به ظاهر کودک، به امامت برسد. اولین بار در امام جواد علیه السلام جلوه کرد؛ البته برای امامان بعد از ایشان هم همین اتفاق افتاد؛ اما اولین بار، در امام جواد علیه السلام جلوه نمود.

 

این استاد حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: برخی از شیعیان تردید کردند؛ عملا نیز تلاش مخالفان در کوبیدن مقام امامت و در تنقیص مقام امام جواد سلام الله علیه را شاهد هستیم.

 

وی اضافه نمود: خلفای عباسی با قصد سوء، مناظرات را ترتیب دادند تا حقانیت و آن جلوه امامت شیعه را مورد حمله قرار بدهند. شاهد اینکه مناظرات علمی امام جواد علیه السلام با قدرت انجام می گرفت،  ایشان با برخی از فقهای خبره و زبردستی که در دربار خلفای عباسی بودند، مناظراتی در موضوعات حج، طلاق، حدّ سرقت، فضایل ساختگی شیخین، در اسماء و صفات الهی نیز مناظرات صورت گرفت و باز هم جلالت مقام خودشان را نشان دادند.

 

استاد سید مسعود نجم الهدی در ادامه گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید که به منظور شهادت امام جواد علیه السلام برگزار می شود، خاطرنشان کرد: ما وجود مقدس آقا را در دو جنبه بارز می دانیم؛ یکی بحث مناظرات، و دیگری بحث مبارزه با فرقه های ضالّه.

 

وی افزود: فرقه های مختلفی در میان جامعه مسلمین پدید آمده بود. حضرت در این زمینه مبارزه جدی داشتند؛ هم آگاهی بخشی به شیعیان داشتند و هم مقابله مستقیم را با اهل حدیث، زیدیه، واقفیه را پی گرفتند؛ و حتی با غلات را با شدت برخورد کردند. البته در مورد غلات از امیرالمؤمنین علیه السلام هم مقابله جدی با آنها را شاهد هستیم.

 

این استاد حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: امام جواد علیه السلام در عصر خودشان به اقتضای شرایط و زمانه خودشان آن جلوه نوری خودشان را و نورانیت و هدایت بخشی خودشان را جلوه خاصی را شاهدیم.

 

وی در پایان اضافه نمود: امیدواریم که ان شاء الله خدای متعال به ما معرفت بیشتر نسبت ب حقیقت ائمه طاهرین سلام الله علیهم و توفیق پیروی واقعی از این بزرگواران را عطا نماید.

/270/260/21/

 

چ, 04/23/1400 - 13:08