ديدار جمعي از اساتيد اخلاق حوزه‌هاي علميه سراسر کشور با آيت‌الله‌العظمي مظاهري

پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید ـ حضرت آيت‌الله‌ مظاهري با تأکيد بر توجه بيشتر به معنويّت جلسات اخلاق، بر لزوم بهره‌بردن از ذکر مصيبت و توسل در دروس اخلاق تأکيد کرده و افزودند: جلسات درس اخلاق باید مزیّن به ذکر مصائب اهل بیت «سلام‌الله‌علیهم» باشد تا با تغییر حال معنوی گوینده و مستمع، بر معنویّت آن افزوده شود.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر حضرت آيت‌الله مظاهري، جمعي از اساتيد اخلاق حوزه‌هاي علميه سراسر کشور با ایشان ديدار کردند.

 

آيت‌الله‌العظمي مظاهري در اين ديدار، ضمن تأکيد بر ضرورت گسترش ابعاد علمي و عملي اخلاق در جامعه، اهتمام و توجه به اخلاق در حوزه‌هاي علميه را امري واجب توصيف کرده و خاطرنشان ساختند: اگر چه احکام، اعتقادات و اخلاق، سه علم تشکيل‌دهندۀ دين هستند، اما اخلاق، زمينه‌ساز فراگيري ساير علوم است و از اين جهت توصيه مي‌شود اساتيد فقه و اصول و علوم ديگر حوزوي نيز، اشاراتي اخلاقي در ضمن تدريس داشته باشند تا طلّاب علوم ديني علاوه بر تحصيل علم در تهذيب اخلاق هم کوشا باشند.

 

حضرت آيت‌الله‌ مظاهري با اشاره به جايگاه برجستۀ اساتيد اخلاق در حوزه‌هاي علميّه، تصريح کردند: پيامبراکرم «صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم» معلم تربيتي و آموزشي مسلمانان در صدر اسلام بودند و آن حضرت با تفسير و تبيين آيات قرآن کريم، به مسلمانان اخلاق مي‌آموختند و علاوه بر آن، مسلمانان را نسبت به عمل به قرآن کريم که همان عمل بر طبق اخلاق است، تشويق مي‌فرمودند.

 

آيت‌الله‌العظمي مظاهري با تأکيد بر اينکه اهتمام به اخلاق به معناي غفلت از فقه و اصول و ساير علوم حوزوي نيست، افزودند: فضلا و اساتيد حوزه‌هاي علميّه بايد علاوه بر پايبندي علمي و عملي به اخلاق، به فقه و اصول و ساير دروس رسمي حوزه نيز توجه کافي داشته باشند و سفرهاي تبليغي و تدريس و تأليف اخلاق، آنان را از فراگيري و تدريس فقه سنّتي که همان فقه جواهري است، باز ندارد.

 

ايشان با اشاره به مشکلات رسيدن به جامعيّت علمي در عصر حاضر، اظهار داشتند: طلّاب و فضلاي امروز بايد از علماي گذشته سرمشق بگيرند؛ زيرا بزرگواراني نظير شهيد ثاني، با اينکه از امکانات اوليّه محروم بودند و حتي امنيّت جاني نداشتند، توانستند به جامعيّت علمي برسند و در همۀ علوم از جمله فقه و اخلاق،تأليفات مفيدي براي نسل‌هاي آينده به يادگار بگذارند و حتي برخي از آنان در اين راه به شهادت رسيدند.

 

حضرت آيت‌الله‌العظمي مظاهري با تأکيد بر توجه بيشتر به معنويّت جلسات اخلاق، بر لزوم بهره‌بردن از ذکر مصيبت و توسل در دروس اخلاق تأکيد کرده و افزودند: جلسات درس اخلاق باید مزیّن به ذکر مصائب اهل بیت «سلام‌الله‌علیهم» باشد تا با تغییر حال معنوی گوینده و مستمع، بر معنویّت آن افزوده شود./20/12/20

ي, 12/11/1392 - 20:28

دیدگاه جدیدی بگذارید